صفحه اصلی / استان ها / خراسان جنوبی / یک استراتژی راهبردی برای تحقق نظام اقتصادی پویا

طرح جامع مالیاتی؛

یک استراتژی راهبردی برای تحقق نظام اقتصادی پویا

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی گفت: طرح جامع مالیاتی یک استراتژی راهبردی برای نیل نظام مالیاتی سنتی به یک نظام اقتصادی پویا، توسعه یافته و کاملاً الکترونیک است و این به نفع مردم است چراکه با تحقق کامل این اهداف و استراتژی‌ها، نظام مالیاتی یک نظام نوین خودتشخیص با ضمانت‌های اجرایی مؤثر و کارآمد با تکیه بر اعتماد متقابل بین ادارات امور مالیاتی و مودیان مالیاتی خواهد بود.

مالیاتی

مهدی نباتی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: عملکرد مثبت در سازمان امور مالیاتی کشور نوعی عبادت است، هم در بخش تأمین درآمدهای دولت و هم کمک به تمامی فعالان اقتصادی و مودیان مالیاتی برای انجام تکالیف قانونی و برخورداری از مشوق‌ها و معافیت‌های مالیاتی.

وی افزود: زمانی نیاز بود که لباس رزم بپوشیم و در جنگ رو در رو با دشمن بجنگیم، ولی امروز جنگ ما جنگ اقتصادی است و بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری دشمن می‌خواهد ما را در جبهه اقتصادی از پای درآورد.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی بیان کرد: متأسفانه با توجه به وضعیت اقتصادی خراسان جنوبی و همچنین خشکسالی‌های متمادی، وصول مالیات در این استان با مسائل و مشکلات خاصی همراه شده است، لذا شرایط کاری ما به عنوان سربازان جبهه اقتصاد مقاومتی از حساسیت و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چراکه از طرفی باید حقوق حقه دولت را محقق کنیم و از سویی دیگر ضمن رعایت عدالت مالیاتی همکاری لازم را با تمامی فعالان اقتصادی و مودیان مالیاتی داشته باشیم.

نباتی ادامه داد: در همین راستا با توجه به اختیاراتی که از سوی سازمان امور مالیاتی کشور به ادارات امور مالیاتی داده شده است همکاران این اداره‌کل می‌توانند بیشترین بخشودگی جرایم و تقسیط بدهی‌های مالیاتی را برای تعامل بیشتر با مودیان اعمال کنند.

وی افزود: قانون مالیات‌های مستقیم حاوی مقرراتی است که زمینه مناسبی را برای تشخیص مالیات فعالان اقتصادی بر مبنای اطلاعات حاصل از فعالیت‌های مالی و پولی، زمینه تمکین مودیان، کاهش فرآیند دادرسی مالیاتی، وصول سریع مالیات‌ها توسط دولت و رعایت عدالت در وصول مالیات‌ها و زمینه کاهش فرار مالیاتی را فراهم می‌کند.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی بیان کرد: در قانون مالیات‌های مستقیم، جرم انگاری مالیاتی مطرح و در مواد ۲۷۴ تا ۲۷۶ مصادیق جرم‌های مالیاتی کاملاً بیان شده و مجازات مربوطه تعریف شده است که این امر موجب کاهش فرار مالیاتی می‌شود.

نباتی اظهار کرد: به طور قطع، هر شهروندی که تابع قانون بوده و مسئولیت‌پذیر باشد، در موعد مقرر اقدام به پرداخت مالیات متعلقه می‌کند چرا که می‌داند درآمد خود را از طریق استفاده از امکانات عمومی کشور کسب کرده و در قبال هموطنانش متعهد است.

وی افزود: مشارکت در پرداخت مالیات یعنی مشارکت در اداره کشور و در نظر گرفتن ضمانت‌های اجرایی محکم برای فرار مالیاتی، به منظور کاهش تکرار این جرم است و با این ضمانت‌های اجرایی جلوی فرار مالیاتی گرفته شده و انگیزه‏ فرار مالیاتی کاهش پیدا می‌کند.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در سال‌های اخیر مبارزه با جرایم مالیاتی کلان و گسترده به عنوان یکی از مظاهر و مصادیق مهم جرایم اقتصادی به یکی از راهبردهای اصلی کشور در مسیر پیشرفت و عدالت مبدل شده است، بدون تردید بهره‌مندی از یک نظام کیفری کارآمد و منسجم در مقابله با جرایم مالیاتی به بهبود عملکرد نظام مالیاتی کمک قابل توجهی می‌کند.

به کارگیری ابزارهای نوین، کاهش فرار مالیاتی را به دنبال دارد

نباتی ادامه داد: بدون تردید در کنار فرهنگ سازی و اطلاع رسانی، ساده سازی فرآیندها و به کارگیری ابزارهای نوین در راستای انجام امور مودیان، مشارکت داوطلبانه مودیان در پرداخت مالیات را افزایش می‌دهد و موجب کاهش فرار مالیاتی می‌شود.

وی افزود: امروزه شگردهای متنوع و مختلفی از سوی افراد سودجو به منظور پولشویی و فرارهای مالیاتی به کار گرفته می‌شود و تمامی کارکنان ادارات امور مالیاتی سعی می‌کنند با تسریع در بروزرسانی سامانه‌های اطلاعاتی سازمان امور مالیاتی کشور، ایجاد فضای تعامل مناسب با مردم و اطلاع رسانی و فرهنگ سازی مناسب و اعلام هزینه کرد مالیات در جامعه، جلوی هرگونه از سو استفاده از کارت‌های بازرگانی، حساب‌های شخصی، دسته چک و کارت‌های اعتباری و فعالیت‌های مخرب اقتصادی را بگیرند.

اثربخشی مالیات در اقتصاد

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی اظهار کرد: در حال حاضر نیز طرح جامع مالیاتی به عنوان یکی از طرح‌های مؤثر و بازوی قدرتمند اقتصاد مقاومتی، با هدف شفاف سازی درآمدهای مالیاتی، کاهش هزینه‌های عملیاتی، افزایش رضایت مؤدیان با اولویت خدمت رسانی به مردم محروم منطقه برای توسعه یافتگی و پایداری اقتصاد سالم کشور مبتنی بر گردآوری مالیات حقه مؤدیان، تأمین هزینه‌های جاری دولت از محل درآمدهای مالیاتی، تقویت امکان بازتوزیع درآمدها با هدف تحقق عدالت اجتماعی و نیز افزایش رضایت و اعتماد صاحبان منافع نسبت به عملکرد نظام مالیاتی که از دستاوردهای کلان مورد انتظار در اجرای طرح جامع مالیاتی و اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌روند، در تمامی ادارات امور مالیاتی استان از محل هزینه‌های ملی تکمیل و به بهره برداری رسیده است.

نباتی یادآور شد: طرح جامع مالیاتی یک استراتژی راهبردی برای نیل نظام مالیاتی سنتی به یک نظام اقتصادی پویا، توسعه یافته و کاملاً الکترونیک است و این به نفع مردم است چراکه با تحقق کامل این اهداف و استراتژی‌ها، نظام مالیاتی یک نظام نوین خودتشخیص با ضمانت‌های اجرایی مؤثر و کارآمد با تکیه بر اعتماد متقابل بین ادارات امور مالیاتی و مودیان مالیاتی خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی جرایم مالیاتی از ابتدا تا اواخر بهمن ماه ۱۰۰ درصد بخشیده می‌شود.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

کما

کما؛ گیاهی برای درمان هیستری و تسکین درد کمر

به گزارش کسب و کار نیوز به مقل از ایسنا, محسن پویان اظهار کرد: از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *