صفحه اصلی / اقتصادی / تولید و تجارت / سهمیه‌بندی یک‌ماهه نهاده‌ها درست نیست/ توقف صادرات تخم‌مرغ
سهمیه‌بندی یک‌ماهه نهاده‌ها درست نیست/ توقف صادرات تخم‌مرغ

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار عنوان کرد

سهمیه‌بندی یک‌ماهه نهاده‌ها درست نیست/ توقف صادرات تخم‌مرغ

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با اشاره به اینکه سهیمه‌بندی نهاده‌ها به صورت یک ماهه در سامانه بازارگاه درست نیست، زیرا مرغدار باید همیشه ذخیره داشته باشد، گفت: این سهیمه‌بندی باعث شده تا مرغداران برای تامین نهاده‌های مورد نیاز خود به بازار آزاد مراجعه کنند.

ناصر نبی‌پور با بیان اینکه از حدود یک‌ماه پیش سهمیه واحدهای مرغ تخمگذار را یک‌ماهه کرده‌اند، گفت: تا قبل از این مرغداران می‌توانستند برای دو تا سه ماه نهاده خریداری کنند اما حالا در سامانه بازارگاه امکان خرید برای یک‌ماه وجود دارد.

وی ادامه داد: اگر مرغداری امروز در سامانه بازارگاه نهاده سفارش دهد حدود ۲ تا ۳ هفته بعد نهاده به دستش می‌رسد به همین جهت مرغداران مجبور شده‌اند نهاده مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کنند. همچنین مقدار نهاده را نیز در این سامانه کم کرده‌اند و سویا به ۲۲ درصد رسیده است.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با اشاره به اینکه سهمیه بندی یکماهه درست نیست و مرغدار باید همیشه ذخیره داشته باشد، گفت: قیمت سویا در بازار آزاد کیلویی ۲۳ هزار تومان است و ذرت نیز ۱۱ تا ۱۲ هزار تومان است.

وی تصریح کرد: مشکل اصلی ما قیمت تخم‌مرغ است. قیمت تخم‌مرغ آنقدر پایین است که تولید صرفه اقتصادی ندارد و مسئولان نیز به وعده خود مبنی بر اصلاح قیمت تخم‌مرغ عمل نکرده‌اند.

به گفته نبی پور هر کیلو تخم‌مرغ برای مرغدار ۴۳ تا ۴۵ هزار تومان تمام می‌شود که بایستی با قیمت ۴۸ هزار تومان بفروشد در حالی که هر کیلو تخم‌مرغ در حال حاضر  در بازار با قیمت ۳۶ تا ۳۷ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: وقتی قیمت تخم‌مرغ  کمی در بازار بالا رفت جلوی صادرات را گرفتند. در حالی که صادرات بر قیمت اثری نداشت چون مقدار آن کم بود. از ابتدای سال تاکنون  فقط ۲۷ هزار تن تخم مرغ صادر شده است.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در پایان گفت: خبر توقف صادرات منجر به کاهش ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تومانی تخم‌مرغ در بازار شد، در حالی که تخم‌مرغ توسط واسطه‌ها گران شده بود و درب مرغداری‌ها افزایشی چندانی نداشت.

همچنین مطالعه کنید:

ذخایر کالاهای اساسی به وضعیت مازاد رسید

به گزارش کسب و کار نیوز ، علیرضا پیمان‌پاک، قائم‌مقام وزارت جهاد کشاورزی در امور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.