صفحه اصلی / سیاسی / سیاست خارجی و هسته ای / «پر فیشر» رئیس کانال ویژه مالی اروپا با ایران است

«پر فیشر» رئیس کانال ویژه مالی اروپا با ایران است

خبرگزاری رویترز گزارش داد: رئیس پیشین کامرتس بانک ریاست کانال ویژه مالی اروپا با ایران را بر عهده خواهد داشت.

پر فیشر

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از خبرگزاری رویترز، انگلیس، فرانسه و آلمان سازوکاری را برای تجارت با ایران مستقل از دلار ایجاد کرده‌اند تا تحریم‌های آمریکا را دور بزنند، هرچند دیپلمات‌ها اذعان دارند که بعید است ثمره این سازوکار معاملات بزرگ تجاری باشد، چیزی که تهران می‌گوید برای ماندن در توافق هسته‌ای به آن نیاز دارد.

این سازوکار که نام جدید آن اینس‌تکس به معنی ابزار حمایت از تبادلات تجاری است، در فرانسه ثبت شده و توسط پر فیشر ۶۹ ساله، بانکدار برجسته آلمانی و رئیس پیشین کامرتس بانک هدایت خواهد شد. این سه کشور اروپایی، یعنی فرانسه، انگلیس و آلمان سهامداران آن هستند و امیدوارند که دیگر کشورهای اروپایی پس از این، به آن بپیوندند.

یک مقام ارشد دولت آلمان روز پنج‌شنبه (امروز) گفت که انتظار نمی‌رود کشورهای دیگر اروپایی (غیر از فرانسه، آلمان و انگلیس) به زودی به سازوکار مالی ویژه اروپا با ایران موسوم به SPV بپیوندند.

به گزارش رویترز، اتحادیه اروپا مدت‌هاست که برای آماده‌سازی این سازوکار تلاش می‌کند. راب مالی رئیس پیشین بخش خاورمیانه در شورای امنیت ملی آمریکا و عضو اندیشکده گروه بین‌المللی بحران معتقد است که تأثیر اقتصادی این کانال کم خواهد بود اما این امیدواری وجود دارد که به لحاظ سیاسی ایران را به ماندن در توافق هسته‌ای ترغیب کند.

پس از اعلام خبر ایجاد اینس‌تکس توسط انگلیس، فرانسه و آلمان سفارت آمریکا در برلین اعلامکرد که به دنبال جزئیات بیشتر درباره این سازوکار است و این اقدام اروپا تأثیری بر سیاست واشنگتن برای اعمال فشار حداکثری بر تهران ندارد.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

وزیر خارجه هلند به تهران می‌آید

وزیر خارجه هلند به تهران می‌آید

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, این مقام هلندی در این …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *