صفحه اصلی / استان ها / قزوین / راه‌اندازی گرمخانه و ۲ کمپ ترک اعتیاد ویژه زنان در قزوین

راه‌اندازی گرمخانه و ۲ کمپ ترک اعتیاد ویژه زنان در قزوین

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین از راه‌اندازی گرمخانه و دو کمپ ترک اعتیاد ویژه زنان در قزوین خبر داد.

زنان معتاد

به گزارش کسب و کار نیوز، مریم بیدخام مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین گفت: طی سال‌های گذشته اقدامات خوبی برای مقابله با اعتیاد زنان در سطح استان انجام شد که می‌توان به راه‌اندازی گرمخانه و دو کمپ ترک اعتیاد بانوان اشاره کرد.

وی ادامه داد: متأسفانه چنین به نظر می‌رسد که دستگاه‌های اجرایی مشکلات بخش زنان را تابو کرده و از ورود به آن‌ها خودداری می‌کنند که خود نگاهی آسیب‌زا است.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد در این زمینه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چون دستگاه‌های دولتی هرچقدر هم تلاش کنند تأثیرگذاری کمتری از سمن‌ها در رابطه با پیشگیری، آموزش و ایجاد نشاط اجتماعی خواهند داشت.
 

زنان ۱۰ درصد از جامعه معتادان را تشکیل می‌دهند

معصومه مرادیان مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری قزوین گفت: زنان می‌توانند منتقل‌کننده ویروس ایدز به نوزادان باشند و همین مسئله کافی است که به اعتیاد زنان بیش‌ازپیش پرداخته شود.

وی خاطرنشان کرد: ۵۲ درصد زندانیان مواد مخدر کشور را زنان و ۴۸ درصد را مردان تشکیل می‌دهند که نشان‌دهنده میزان شیوع اعتیاد میان زنان است.

مرادیان اضافه کرد: فقر یکی از عوامل مهم اعتیاد در جامعه زنان است که موجب شده حدود ۱۰ درصد از کارتن‌خواب‌های جامعه ما بانوان باشند.

این مسئول بابیان اینکه ۱۰ درصد از معتادان جامعه نیز زنان هستند، افزود: اکثر این زنان قربانیان اعتیاد خانواده‌اند و مواد مخدر پدر، برادر و یا همسر خود را جابه‌جا می‌کنند.

وی افزود: در همین زمینه مراکز ملی اعتیاد در افغانستان تشکیل‌شده است تا این زنان را کاملاً مورد مطالعه و بهبود قرار دهد که پیشنهاد می‌دهیم در ایران نیز این مراکز راه‌اندازی شوند.

این مسئول بابیان اینکه یک‌سوم مصرف‌کنندگان مواد مخدر زنان هستند، گفت: از هر شش معتادی که مورد معاینه و بهبود قرار می‌گیرد یک مورد را زنان تشکیل می‌دهند.

سرهنگ مهدی حاجیان جانشین فرمانده انتظامی استان قزوین نیز در این جلسه گفت: از ۱۰ سال گذشته تولید مواد مخدر صنعتی با صرف بودجه‌های هنگفت در ایران آغاز شد درحالی‌که مبارزه با قاچاقچیان نیز هزینه و زمان زیادی می‌برد.

وی بابیان اینکه هرگونه قصور در مقابله با مواد مخدر پیامدهای غیرقابل جبرانی به دنبال خواهد داشت، اظهار کرد: قاچاقچیان از طریق رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به‌سرعت در حال جذب مردم هستند درحالی‌که دستگاه‌های متولی مقابله با مواد مخدر به‌صورت سازمان‌یافته عمل نمی‌کنند.

جانشین فرماندهی انتظامی استان قزوین خاطرنشان کرد: باید با یک سیاست کلی و نگرش جدیدتر از توسعه و گسترش کارگاه‌های ساخت و توزیع مواد مخدر صنعتی در استان جلوگیری کرد.

وی تصریح کرد: وجود اتباع افغانی در آینده‌ای نزدیک به یک معضل اجتماعی برای کشور تبدیل می‌شود چون این افراد با کشت گیاهان مخدر آشنایی کافی داشته و می‌توانند برای پرورش و کاشت آن‌ها در کشور اقدام کنند.

علی صفری شهردار قزوین نیز در این نشست با اشاره به مهم‌ترین دلایل شیوع مصرف مواد در قزوین افزود: فقر، افسردگی و بیکاری از مهم‌ترین عواملی است که مردم را به سمت اعتیاد سوق می‌دهد.

وی عنوان کرد: قزوین یکی از شهرهای به‌شدت افسرده در کشور به شمار می‌رود که امیدواریم با تأمین نیازهای فرهنگی و اجتماعی جوانان از هدایت آن‌ها به سمت قلیان و مواد مخدر جلوگیری شود.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

تولید مواد ضدعفونی‌کننده

تولید مواد ضدعفونی‌کننده در آزمایشگاه‌های دانشگاه پیام نور قزوین

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, رضا رسولی شربیانی رئیس دانشگاه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *