صفحه اصلی / اسلایدر / آغاز فروش نفت در بورس انرژی از روز دوشنبه
آغاز فروش نفت در بورس انرژی از روز دوشنبه

آغاز فروش نفت در بورس انرژی از روز دوشنبه

کسب و کار نیوز- مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به آغاز فروش نفت در بورس انرژی از فردا ۲۲ اسفند، گفت: تفاوتی در نحوه پرداخت پول فروش نفت با مدل صادراتی آن به خزانه وجود ندارد و سهم شرکت ملی نفت ایران از منابع مالی حاصل از فروش نفت در بورس انرژی ۱۴.۵ درصد است.

به گزارش کسب و کار نیوز، محسن خجسته‌مهر در حاشیه آیین رونمایی از گواهی سپرده نفت خام و میعانات گاز در بورس انرژی، با بیان اینکه گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی به‌عنوان ابزار جدید فروش نفت با همکاری بورس امروز رونمایی شد، اظهار داشت: امکان تحویل فیزیکی نفت خام به مشتریان داخلی برای نخستین بار است که تاریخ صنعت نفت ایران فراهم شده و این اوراق مبتنی بر بدهی شرکت ملی نفت ایران نیست و سود آن سیال خواهد بود.

وی با اشاره به استقبال بخش خصوصی برای خرید اوراق گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی، اظهار کرد: متناسب با ظرفیت کنونی بازار سالانه ۳۶ میلیون بشکه نفت خام و ۳۶ میلیون بشکه میعانات گازی عرضه خواهد شد و این میزان می‌تواند افزایش پیدا کند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: این امکان وجود دارد متقاضیان و فعالان بازار سرمایه به قیمت روز بانک مرکزی می‌توانند معادل ریالی قیمت نفت خام را پرداخت کنند و در بازار ثانویه اوراق خود را خرید و فروش کنند. آن دسته از فعالان بازار که کد حقوقی دارند می‌توانند از ۵۰۰ بشکه نفت خام به بالا در بورس انرژی خرید و فروش کنند، همچنین امکان خرید این اوراق برای شرکت‌های خارجی به‌صورت ارزی وجود دارد.

صادرات نفت ایران در شرایط کنونی به‌خوبی در حال انجام است

وی در پاسخ به ایرنا در خصوص نحوه پرداخت پول حاصل از فروش نفت در بورس انرژی، گفت: تفاوتی در نحوه پرداخت پول فروش نفت با مدل صادراتی آن به خزانه وجود ندارد و سهم شرکت ملی نفت ایران از منابع مالی حاصل از فروش نفت در بورس انرژی ۱۴.۵ درصد است.

خجسته‌مهر اظهار کرد: شرکت ملی نفت ایران با وجود تحریم مشتریان خارجی خود را دارد و صادرات نفت ایران در شرایط کنونی به‌خوبی در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه خارج از بلوک‌های کنونی میدان مشترک پارس جنوبی در حال کار عملیات اکتشافی هستیم، گفت: به‌تازگی در یکی از چاه‌های اکتشافی در این میدان به نتایج خوبی رسیده‌ایم و با حفاری چند حلقه چاه دیگر به طور دقیق مقدار ذخایر احتمالی تازه اعلام خواهد شد.

همچنین مطالعه کنید:

تاثیر افزایش نرخ ارز بر صادرات فرش دستباف

به گزارش کسب و کار نیوز ، عبدالله بهرامی با بیان اینکه بیش از ۹۵ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.