صفحه اصلی / اقتصادی / بازرگانی و تجارت / آمادگی برای راه اندازی منطقه آزاد مشترک ایران و روسیه
آمادگی برای راه اندازی منطقه آزاد مشترک ایران و روسیه

دبیر شورای عالی مناطق آزاد اعلام کرد

آمادگی برای راه اندازی منطقه آزاد مشترک ایران و روسیه

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی ضمن اعلام آمادگی برای تسهیل فرآیند گمرکی در مناطق آزاد ایران و روسیه و همچنین استقبال از سرمایه گذاران روسی در حوزه های نفت، گاز و انرژی در مناطق آزاد ایران، گفت: در نظر داریم منطقه آزاد مشترکی بین همه کشورهای حاشیه دریای خزر تشکیل دهیم تا این منطقه مشترک محلی برای حضور فعالان اقتصادی همه کشورها شود.


به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، حجت الله عبدالملکی در دیدار با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان روسیه و نائب رییس دومای روسیه بر تشکیل اتحادیه مشترک مناطق آزاد با کشورهای حاشیه دریای خزر تاکید کرد.

عبدالملکی در خصوص ایجاد منطقه آزاد مشترک با کشور روسیه گفت: در نظر داریم منطقه آزاد مشترکی بین همه کشورهای حاشیه دریای خزر تشکیل دهیم تا این منطقه مشترک محلی برای حضور فعالین اقتصادی برای همه کشورها شود.

طبق اعلام شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی، دبیر این شورا بر تسهیل روند تشریفات گمرکی در مناطق آزاد دو کشور تاکید کرد و افزود: آمادگی خود را برای توافقات اولیه جهت تسهیل فرآیند گمرکی در مناطق آزاد دو کشور اعلام می کنیم و از سرمایه گذاران روسی که علاقمند به سرمایه گذاری در حوزه های نفت، گاز و انرژی در مناطق آزاد ایران هستند، استقبال می کنیم.

 عبدالملکی بر تشکیل کارگروه های تخصصی بین دو کشور تاکید کرد و افزود: دولت ایران اراده قطعی دارد تا در حوزه ترانزیت امن ترین، سریع ترین و به صرفه ترین مسیر را برای روسیه و سایر کشورهای فراهم کند و ماموریت ما در دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد این است که زمینه های لازم را فراهم کنیم.

فعال سازی کریدور شمال ـ جنوب، اولویت همکاری ایران و روسیه

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان روسیه نیز در این دیدار گفت: هدف ما توسعه روابط اقتصادی با سایر کشورهاست.

سرگئی میلوشکین نقاط اصلی تعاملات دو کشور را مناطق آزاد؛ به ویژه انزلی و چابهار عنوان کرد و با اشاره به فرصت های همکاری در بسترهای لجستیکی و ترانزیتی، افزود: باید فعال سازی کریدور شمال ـ جنوب در اولویت کاری دو طرف باشد و بهترین سازوکار برای عملیاتی سازی آن ایجاد اپراتور واحد جهت مدیریت حمل و نقل در مسیر کریدور با مشارکت ایران و روسیه است.

وی ادامه داد: تضمین می کنیم سرمایه گذاری های مشترک ایران و روسیه به تعامل هر چه بهتر این دوکشور کمک می کند. این مسئله مهمی است، از این تعامل برای ارائه خدمات به تمام شرکت های ایرانی و روسی استفاده خواهیم کرد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان روسیه، به امضای موافقت سه جانبه بین مناطق آزاد انزلی، چابهار و منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان روسیه اشاره کرد و افزود: یکی از بندهای این موافقت نامه برای توسعه کریدور شمال ـ جنوب و حمل و نقل بار از این کریدور است.

سرگئی میلوشکین بر لزوم ایجاد پایگاه باری در ایران و روسیه برای ساماندهی تجارت باری تاکید کرد و گفت: مهم است برای ارائه خدمات به فرستندگان حمل و نقل بارها، سیستم واحدی بین بنادر شمال و جنوب داشته باشیم که به آنها خدماتی همچون بیمه بار و ماشین های باربری ارائه شود.

نائب رییس دومای روسیه نیز در این نشست گفت: ما در چارچوب دستورات رییس جمهور روسیه و همچنین توافقات صورت گرفته با رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کنیم.

الک ساو چنک‌و با بیان اینکه تجارت روسیه نیازمند دسترسی به اقیانوس هند هستند و باید شناخت کامل نسبت به مناطق آزاد ایران و شرکت های مشترکی که با دو کشور همکاری دارند وجود داشته باشد، افزود: در سفر اخیر ما به هندوستان و در مذاکره ای که با بزرگترین شرکت سرمایه گذاری هندی داشتیم از همکاری با ایران و روسیه استقبال کردند.

نائب رییس دومای روسیه افزود: پیشنهاد می شود مرکز هماهنگی با حضور منطقه آزاد لوتوس روسیه و مناطق آزاد انزلی و چابهار تشکیل شود تا بتوانیم با تعامل دو کشور کریدور شمال ـ جنوب را هر جه سریعتر راه اندازی کنیم و به بهره برداری برسانیم.

در این نشست هر یک از مدیران عامل سازمان های مناطق آزاد انزلی و چابهار، به ارائه پیشنهاداتی برای همکاری های گسترده تر با مناطق آزاد کشور روسیه پرداختند.

همچنین مطالعه کنید:

رونمایی از ۱۰۰۰ بسته سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد یورویی در مناطق آزاد

به گزارش کسب و کار نیوز، حجت عبدالملکی در آیین تجلیل از سرمایه‌گذاران و صادرکنندگان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.