صفحه اصلی / اسلایدر / ۸۵ درصد بازار کیوی روسیه دست ایران است/ صادرات ۱۰۰ هزار تن لیمو شیرین و پرتقال به چین
۸۵ درصد بازار کیوی روسیه دست ایران است/ صادرات ۱۰۰ هزار تن لیمو شیرین و پرتقال به چین

۸۵ درصد بازار کیوی روسیه دست ایران است/ صادرات ۱۰۰ هزار تن لیمو شیرین و پرتقال به چین

کسب و کار نیوز- معاون امور باغبانی وزارت کشاورزی خاطر نشان کرد: حجم صادرات محصولات سبزی، صیفی و میوه به روسیه در سال‌های اخیر افزایشی شده است. 85 درصد بازار کیوی روسیه در دست ایران است برای حفظ و پایداری این بازار تلاش‌های خوبی در حال انجام است.

به گزارش کسب و کار نیوز، محمد مهدی برومندی میزان تولید انواع مرکبات در کشور را حدود ۵.۵ میلیون تن عنوان کرد و افزود: از این عدد ۳.۵ میلیون تن آن پرتقال است؛ حدود ۲ میلیون تن از پرتقال تولید شده در کشور در مازندران و استان‌های شمالی و بقیه آن در استان‌های جنوبی تولید می‌شود.وی با بیان اینکه سالیانه ۲۵۰ هزار تن مرکبات صادر می‌شود، خاطر نشان کرد: پیش‌بینی افزایش ۳۰۰ هزار تنی تولید مرکبات در سال جاری دور از انتظار نیست و این احتمال وجود دارد که تولید مرکبات به ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تن خواهد رسید از این‌رو باید به دنبال تصاحب بازارهای جدید باشیم.

معاون وزیر کشاورزی با اشاره به بالا بودن مراودات اقتصادی ایران و چین، تصریح کرد: وزارت کشاورزی به دنبال این مهم بود که مرکبات را به چین صادر کند از سوی دیگر چینی‌ها خواهان لیمو شیرین و پرتقال ایرانی هست و هم‌اکنون نیاز آنها برای این ارقام از شیلی وارد می‌کنند.برومندی با بیان اینکه چین برای واردات محصولات غذایی پروتکل‌های بهداشتی زیادی را مد نظرقرار می‌دهد، اذعان کرد: چینی‌ها مراکز تولید و باغات ما را بازدید و کیفیت تولید را با آزمایشات متعدد سنجیدند و به صورت رسمی اعلام کردند که خواستار مرکبات ایران هستند.

به گفته وی؛ توافق اولیه برای صادرات ۱۰۰ هزار تن مرکبات به چین انجام شده است.معاون امور باغبانی وزارت کشاورزی از شناسنامه‌دار شدن باغات مرکبات خبر داد و افزود: باغات کیوی و کیوی ایران شناسنامه‌دار خواهند شد و به این محصول QR کد خواهیم داد در این شرایط امکان رصد کیفیت این محصولات وجود دارد.

برومندی در پاسخ به این پرسش که آیا مشکل صادرات کیوی به هندوستان حل شد، افزود: هندی‌ها ارزیابی‌های دقیقی از باغات ما داشتند و در نهایت منع صادرات کیوی به هندوستان رفع شد.وی میزان تولید سالیانه کیوی را حدود ۴۰۰ هزارتن دانست و افزود: این عدد از مجموعه ۱۲ هزار باغات گیلان و مازندران به‌دست می‌آید.

این مقام مسئول روسیه را یکی از طرف‌های اصلی تجاری ما در زمینه صادرات محصولات باغی معرفی کرد وافزود: حجم صادرات محصولات سبزی، صیفی و میوه به روسیه در سال‌های اخیر افزایشی شده است. ۸۵ درصد بازار کیوی روسیه در دست ایران است برای حفظ و پایداری این بازار تلاش‌های خوبی در حال انجام است.معاون وزیر کشاورزی خاطر نشان کرد: ما به سمت برنامه‌ریزی قوی رفتیم و بسیاری از واحدهای گلخانه واحد کنترل کیفی دارند و روس‌ها اعتراف می‌کنند که کیفیت محصولات ایرانی نسبت به سایر کشورها مرغوب‌تر است.

همچنین مطالعه کنید:

توقف قیمت سکه در سقف تاریخی /نرخ دلار بالا رفت

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از اقتصادنیوز ، بازار رسمی دلار در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.