صفحه اصلی / اقتصادی / تولید و تجارت / اجرای طرح جهش تولید در دیم‌زارها
اجرای طرح جهش تولید در دیم‌زارها

وزیر جهادکشاورزی خبر داد

اجرای طرح جهش تولید در دیم‌زارها

وزیر جهاد کشاورزی از اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها خبر داد و گفت: این طرح در سطح ۵ میلیون هکتار در کشور اجرایی می‌شود.


به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، سید جواد ساداتی نژاد در همایش آغاز سال زراعی ۱۴۰۱_ ۱۴۰۲ که با عنوان طرح جهش تولید در دیمزارها برگزار شد با بیان اینکه طرح جهش تولید در دیمزارها امسال در سطح پنج میلیون هکتار در کشور اجرایی می‌شود، گفت: پیش‌بینی می‌شود با اجرای این طرح جهش بزرگی در تولیدات کشاورزی و امنیت غذایی ایجاد شود.

وی خطاب به معاون اول رییس جمهوری اظهار کرد: برای اجرای این طرح ۴۰ همت اعتبار نیاز است و این میزان مبلغ در سال اول اجرا باز خواهد گشت.

وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: این طرح اتفاق بزرگی در بخش کشاورزی و امنیت غذایی است، زیرا در حال حاضر تنها ۸ درصد تولیدات کشاورزی از دیمزارها است در حالی که این رقم در دنیا به ۶۰ و ۷۰ درصد می رسد.

ساداتی نژاد تصریح کرد: در ابتدا قرار بود ۲.۴ میلیون هکتار به این طرح اضافه شود اما علاوه بر آن تصمیم دیگری نیز گرفته شد که ۱.۲ میلیون هکتار هم به صورت داوطلبانه در کشور اجرا شود. بنابراین سطح کل اجرا به ۵میلیون هکتار خواهد رسید.

به گفته وی اجرای این طرح حداقل غذای ۲۰۰ هزار نفر را پوشش خواهد داد. همچنین میانگین تولید در سطح دیمزارهای کشور ۳۰۰تا ۵۰۰ کیلوگرم در هکتار است که قصد داریم با استفاده از بذرهای مناسب، تولید در سطح را افزایش دهیم.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: ظرفیت‌های زیادی در بخش شیلات وجود دارد و ما از ظرفیت های۵۸۰۰ کیلومتر سواحل خود به خوبی استفاده نکردیم. این در حالی است که ظرفیت‌های تولید ثروت در این بخش حتی بیشتر از دیم‌زارها است و باید به طرح جهش تولید در شیلات بپردازیم.

به گفته وی تولید این بخش به اندازه‌ای اهمیت دارد که در حال حاضر حتی یک کیلوگرم میگوی تولیدی کشور روی زمین نمی‌ماند و همه آنها صادر می‌شود و چین مشتری بزرگ ما است.

ساداتی نژاد عنوان کرد: در کنار طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها و جنگ روسیه و اوکراین به هیچ عنوان از نظر تأمین مواد غذایی کم نیاوردیم. کشورهای مدعی نیز در طول جنگ روسیه و اوکراین ناچار به سهمیه بندی مواد غذایی شدند با این حال ما در کشور حتی با مازاد تولید مواجه بودیم و وزارت جهاد کشاورزی در مواقعی اقدام به خرید تولیدات مازاد می‌کرد.

وی تصریح کرد: میزان جوجه‌ریزی در سال‌جاری به ۱۳۵ میلیون قطعه در ماه رسیده است. قیمت‌های سرسام‌آور در بازارهای جهانی، موجب رشد قیمت کالاها در داخل شده اما باید تلاش کنیم که به این مساله فائق آییم.

وزیر کشاورزی با بیان اینکه جنگ اوکراین اهمیت گندم و غلات را به همه دولت ها اثبات کرد، افزود: در اولین جلسه هیات دولت نرخ خرید تضمینی گندم اصلاح شد و این مسئله انگیزه ای شد که کشاورزان حتی اراضی که ۴۰۰ کیلو گندم دارند را برداشت کنند. به عبارت دیگر افزایش نرخ گندم، کشاورزی ایران را به سمت کشاورزی اقتصادی برده است.

ساداتی نژاد حجم خریداری شده گندم توسط بخش خصوصی را حدود ۱۷۰ هزار تن عنوان کرد و افزود: افزایش نرخ خرید تضمینی گندم در سال زراعی آینده خود را بیشتر جلوه خواهد داد و خرید گندم در سال زارعی آینده به رقم ۹ میلیون تن خواهد رسید.

همچنین مطالعه کنید:

۱۵۰۰ واحد صنعتی راکد تحت تملک بانک ها شناسایی شد

به گزارش کسب و کار نیوز ، در این نشست علاوه بر لزوم تعیین تکلیف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.