صفحه اصلی / اقتصادی / تولید و تجارت / بیش از ۷۶۰۰ بنگاه صنعتی ایجاد شد
بیش از ۷۶۰۰ بنگاه صنعتی ایجاد شد

در سال ۱۴۰۰

بیش از ۷۶۰۰ بنگاه صنعتی ایجاد شد

آمار سالانه منتشر شده از سوی وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که در سال ۱۴۰۰ برای ۷۶۴۸ بنگاه پروانه بهره‌برداری صادر و در نتیجه آن بیش از ۱۶۱ هزار اشتغال صنعتی ایجاد شده است.


به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، بر اساس این آمار سال قبل برای ۳۹ هزار و ۶۶۱ بنگاه جواز تاسیس و برای ۷۶۴۸ بنگاه پروانه بهره برداری ایجادی و توسعه‌ای صادر شده که نسبت به سال ١٣٩٩ به ترتیب ۴ کاهش و ۱.۱ درصد افزایش داشته است.

سرمایه پیش بینی شده در این مدت برای جوازهای تاسیس معادل ۱۲۰۳ میلیارد تومان بوده که نسبت به سال ۱۳۹۹ حدود ۷۱.۷ درصد افزایش داشته است. میزان سرمایه پروانه‌های بهره‌برداری صادر شده در سال ١۴٠٠ نیز ۲۵۶ هزار و ۴۰۲ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبلش ۲۰.۶ درصد افزایش داشته است.

همچنین بر اساس این آمار، پیش بینی شده با اجرای پروژه‌هایی که جواز تاسیس آن‌ها در سال قبل صادر شده، برای ۹۶۰ هزار و ۴۵۷ نفر شغل ایجاد شود که نسبت به این رقم در سال ۱۳۹۹ با افزایش ۳.۶ درصدی مواجه بوده است. پروانه‌های بهره‌برداری صادر شده در این مدت نیز زمینه اشتغال ۱۶۱ هزار و ۴۸۳ نفر را فراهم کرده که نسبت به سال قبلش حدود ۱۰.۸ درصد افزایش داشته است.

اصفهان از تهران جلو زد

 در این میان جزئیات این آمار که برای مدت ۱۱ ماهه اول سال ۱۴۰۰ منتشر شده، نشان می‌دهد بیشترین تعداد جواز تاسیس در استان‌های یزد، آذربایجان شرقی و خرسان رضوی و کمترین تعداد جواز تاسیس نیز در ایلام، کهگیلویه و بویر احمد و گیلان صادر شده است. بیشترین تعداد پروانه بهره برداری صادره در بین استان‌های کشور نیز مربوط به اصفهان، تهران و خراسان رضوی  بوده و خراسان شمالی و ایلام نیز کمترین پروانه را داشته است.

سهم مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از کل جوازهای تاسیس و پروانه‌های بهره برداری در ۱۱ ماهه سال قبل نیز ترتیب نزدیک به یک و هشت درصد بوده است. این در حالی است که مناطق آزاد و ویژه تجاری با قوانین محدودتر و تشریفات گمرکی ساده‌تری نسبت به سرزمین اصلی با اهدافی از جمله حمایت از صنعت داخلی کشور، جذب فناوری‌های نوین در امر تولید، گسترش تولیدات صادرات محور و اشتغالزایی راه اندازی شده‌اند. همین قوانین محدودتر بارها باعث گلایه کارگران و تولیدکنندگان شده است.

گفتنی است که تعداد صدور جواز صنعتی به نوعی نشان دهنده تمایل سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در بخش تولید و پروانه‌های بهره‌برداری به معنی واحدهایی است که فعالیت خود را آغاز کردند.

گروه‌های کالایی پرطرفدار

همچنین گروه‌های “مواد غذایی و آشامیدنی”، “ساخت مواد و محصولات شیمیایی”، “سایر محصولات کانی غیر فلزی” و “محصولات از لاستیک و پلاستیک” از جمله گروه‌های کالایی پرطرفدار و “فاضلاب، دفع زباله، بهداشت محیط و فعالیت‌های مشابه‌” کم‌طرفدارترین گروه کالایی در این مدت بوده است.

همچنین مطالعه کنید:

۱۵۰۰ واحد صنعتی راکد تحت تملک بانک ها شناسایی شد

به گزارش کسب و کار نیوز ، در این نشست علاوه بر لزوم تعیین تکلیف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.