صفحه اصلی / اسلایدر / نقدینگی در مرز ۴۰۰۰ هزار میلیارد تومانی / رشد پایه پولی با چاشنی دلارهای بلوکه شده

بانک مرکزی اعلام کرد؛

نقدینگی در مرز ۴۰۰۰ هزار میلیارد تومانی / رشد پایه پولی با چاشنی دلارهای بلوکه شده

نقدینگی در پایان مرداد امسال به ۳۹۲۱ هزار میلیارد تومان رسید.

براساس اعلام بانک مرکزی، نقدینگی در پایان مرداد امسال به ۳۹۲۱ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به ماه مشابه سال گذشته رشد ۳۹.۱ درصدی را نشان می‌دهد. این در حالی است رشد نقدینگی در مرداد سال گذشته نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۸ برابر با ۳۵.۸ درصد بود. همچنین رشد نقدینگی در پایان مرداد امسال نسبت به پایان سال گذشته ۱۲.۸ درصد گزارش شده‌است که این رقم در مرداد سال گذشته برابر با ۱۴.۱ درصد بود.

پایه پولی نیز در پایان این ماه به ۵۱۶ هزار میلیارد تومان افزایش یافته که نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش بیش از ۴۲ درصدی را نشان می‌دهد. این در حالی است که رشد پایه پولی در مرداد سال گذشته نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۸ برابر با ۲۶.۸ درصد بوده‌است

بیش‌ترین اثر در رشد پایه پول مربوط به افزایش خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی است که نسبت به ماه مشابه سال گذشته، ۲۹.۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

به نظر می‌رسد دلیل اصلی این موضوع به تسعیر درآمدهای نفتی بلوکه شده نفتی دولت باز می‌گردد؛ موضوعی که بارها با هشدار کارشناسان و اثرات تورمی آن همراه شده‌بود. همچنین خالص بدهی دولت به بانک مرکزی با رشد ۶.۵ درصدی نسبت به مرداد سال گذشته به بیش از ۳۵ هزار میلیارد تومان رسیده‌است.نسبت شبه پول به پول نیز در مرداد امسال به بیش از ۴ رسیده‌است. این در حالی است که این نسبت در مرداد سال گذشته برابر با ۳.۹ بود که نشان می‌دهد که انتظارات تورمی همچنان در سطح بالایی قرار دارد. همچنین ضریب فزاینده نقدینگی در مرداد امسال برابر با ۷.۶ گزارش شده که نسبت به مرداد سال گذشته کاهش ۲.۱ درصدی را نشان می‌دهد.

 

همچنین مطالعه کنید:

ابهام در تامین منابع ساخت مسکن

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز ، به گفته مجریان طرح های مذکور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *