صفحه اصلی / اقتصادی / ارتباطات و فناوری اطلاعات / با تعیین چارچوب قانونی توسط بانک مرکزی/رمز ارزها وارد بورس می‌شوند
با تعیین چارچوب قانونی توسط بانک مرکزی/رمز ارزها وارد بورس می‌شوند

با تعیین چارچوب قانونی توسط بانک مرکزی/رمز ارزها وارد بورس می‌شوند

کسب و کار نیوز- رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره احتمال قانونی شدن معاملات رمز ارزها در بورس توضیح داد.

به گزارش کسب و کار نیوز، محمدعلی دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره احتمال قانونی شدن معاملات رمز ارز‌ها در بورس اظهار کرد: اکنون رمز ارز‌ها از هیچ جایگاهی در بازار سرمایه برخوردار نیستند، اما اگر روزی بانک مرکزی اقدام به ایجاد محیط قانونی برای آن‌ها کند، در آن زمان تدابیری جهت ابزارسازی رمز ارز‌ها اتخاذ می‌کنیم.دهقان دهنوی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «تا چند سال گذشته صحبت‌هایی از احتمال انجام معاملات رمز ارز‌ها در بورس کالا مطرح بود، آیا اکنون امکان ورود ارز‌های دیجیتال یا رمز ارز‌ها در بورس کالا فراهم است یا خیر؟»، گفت: این اقدام هیچ گاه در دستور کار سازمان بورس نبوده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه رمز ارز‌ها از تکنولوژی بلاک چین یا دیگر تکنولوژی‌ها استفاده می‌کنند، بیان کرد: این تکنولوژی در بسیاری از دیگر بازار‌ها قابل استفاده است و ما هیچ مانعی برای استفاده از این تکنولوژی نداریم.
دهقان دهنوی با بیان اینکه به دلیل استفاده رمز ارز‌ها از ارز در واقع به نوعی صحبت از پول به میان است، به همین دلیل باید به طور حتم مقرراتی را برای آن در کشور مشخص کرد، گفت: ظرفیت قانونی رمز ارز‌ها در کشور فقط در مرحله استخراج است، رمز ارز نوعی کالا است که در اختیار وزارت صنعت قرار دارد و مجوز می‌دهد تا عده‌ای آن را استخراج کنند، فعالیت رمز ارز تا این قسمت قانونی است و ما مشکلی با آن نداریم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه تعیین مقررات رمز ارزی که استخراج می‌شود و در دست مردم قرار می‌گیرد بر عهده بانک مرکزی است، اظهار کرد: این بانک تاکنون هیچ دستورالعملی را راجع به رمز ارز‌ها ابلاغ نکرده و آن را به رسمیت نشناخته است.

او بیان کرد: ارزی که در کشور به رسمیت شناخته نشده باشد و بانک مرکزی قواعد و دستورالعملی برای آن مشخص نکرده است، به هیچ عنوان نمی‌تواند جایگاهی را در بازار سرمایه پیدا کند.
دهقان دهنوی گفت: اگر روزی بانک مرکزی به موضوع رمز ارز‌ها بپردازد و محیط قانونی برای آن ایجاد کند، در آن زمان تدابیری را برای ابزارسازی رمز ارز‌ها اتخاذ می‌کنیم، اما این اقدام لزوما به معنای استقبال ما از معاملات رمز ارز‌ها در بازار سرمایه نیست.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه ماهیت رمز ارز در دنیا شناخته شده و از قوانین مشخصی برخوردار نیست، اظهار کرد: گاهی ریسک شدید ریزش برای آن به وجود آمده است و عده‌ای را مالباخته کرده است.
دهقان دهنوی به مقایسه سرمایه گذاری در بازار سرمایه و رمز ارز‌ها پرداخت و گفت: ریزش سهام افراد در بازار سرمایه باعث خدشه شراکت فرد در آن شرکت نمی‌شود، تعداد سهام فرد در آن شرکت ثابت می‌ماند و ضرر و زیان ایجاد شده در آینده جبران خواهد شد، اما در رمز ارز‌ها اگر قیمت‌ها با ریزش همراه شود دیگر هیچ عینیتی وجود ندارد که فرد بخواهد نسبت به آن مدعی باشد، چنین مسایل و وجود ریسک‌هایی در رمز ارز‌ها سازمان بورس را محتاط کرده است.

میزان سرمایه گذاران خارجی در بازار سرمایه ایران

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه به میزان سرمایه گذاران خارجی در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: اکنون شاهد تعدادی از سرمایه گذاران خارجی در بازار هستیم و چند هزار کد معاملاتی خارجی در بازار سهام و بورس کالایی در حال فعالیت هستند که حجم خوبی از معاملات را به خود اختصاص دادند، اما همچنان راه زیادی را در پیش داریم تا به صراحت اعلام کنیم که بورس ایران، بین المللی یا دارای فعالیت بین المللی است.او بیان کرد: در صورت رفع محدودیت‌های تجارت خارجی، فضا برای ورود سرمایه گذاران خارجی باز می‌شود، همچنین سرمایه گذار خارجی در صورت ثبات اقتصاد خارجی با اطمینان بیشتری به بازار سرمایه ایران ورود می‌کند.

آخرین جزئیات راه‌اندازی بورس بین‌المللی کیش

دهقان دهنوی به آخرین اقدامات صورت گرفته در راستای راه اندازی بورس بین المللی کیش اشاره کرد و اظهار کرد: اکنون چهار بورس در کشور داریم، اگر به دنبال ایجاد بورس جدید هستیم، باید فعالیت بین المللی مشخص باشد.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: باید شرکای خارجی از ابتدا حضور داشته باشند تا معاملات بین المللی در آنجا شکل بگیرد، در صورت رفع الزامات، مجوز تاسیس بورس در کیش داده می‌شود.

همچنین مطالعه کنید:

امضا تفاهم نامه وزیر حمل و نقل ونزوئلا با سایپا

به گزارش سایپانیوز در این مراسم که با حضور رامون بلاسکز، وزیر حمل و نقل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.