صفحه اصلی / سرخط خبرها / انتظارات تورمی و نوسانات طلا

آلبرت بغزیان، اقتصاددان

انتظارات تورمی و نوسانات طلا

سرمقاله:

باید بررسی کرد که کاهش نرخ ارز و طلا با چه مکانیزمی رخ داده است. اگر دولت هیچ اقدامی در این خصوص نکرده است، تردیدی نیست که نرخ ها در تمام بازارها دوباره بالا خواهد رفت. به عبارتی بحث طلا همان بحث دلار است و در واقع طلا نمی تواند قیمت دلار را افزایش دهد اما دلار می تواند قیمت طلا را تغییر دهد. از طرفی دیگر افزایش قیمت طلا به دلیل تورم است و تا زمانی که قیمت دلار کنترل نشود همچنان شاهد نوسانات قیمت طلا در بازار هستیم.

البته با آگاهی از اینکه نرخ جهانی طلا با دلار رابطه مستقیم دارد و با نوسان قیمت دلار، نرخ طلا نیز افزایش یا کاهش می یابد که البته نرخ سکه از این قاعده مستثنا نیست، اما به میزان تقاضا در بازار هم بستگی دارد که گاهی باعث ایجاد حباب در قیمت سکه می شود که بهتر است زمانی سکه خریداری شود که بازار روند متعادلی داشته باشد.

متاسفانه تمام بازارها در کشور متاثر از نرخ ارز شده اند. وقتی قیمت ارز بالا میرود، نرخ همه‌ کالا‌ها افزایش می یابد. اما مشخص نیست که چرا نرخ کالا‌ها چند باره و هفتگی افزایش می‌یابد مثلا چرا تا سه ماه پیش که دلار هم بالا بود چرا شوینده‌ها گران نشد، اما حالا می‌گویند که با این قیمت تولید شوینده صرف نمی‌کند. وقتی در مهر ماه کالا‌ها دو سه باره گران شده چرا قیمت‌ها باید دوباره در آبان ماه افزایش بیابد. به هر حال کنترلی بر تورم نیست. همان اندازه‌ای که در مهر ماه تورم داشتیم قطعا در آبان ماه هم باید انتظار عدد‌های بالاتری برای نرخ تورم داشته باشیم که این تورم بر قیمت ها در تمام بازارها تاثیرگذار خواهد بود.

همچنین مطالعه کنید:

خدمات آموزش مجازی/توصیه هایی برای بهبود و توسعه شغلی

استفاده از روش های نوین در نظام آموزشی، یک ضرورت و نیاز آموزشی برای فراگیران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *