صفحه اصلی / سرخط خبرها / افت شدید تقاضا برای خرید لوازم خانگی
اکبر پازوکی

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی خبر داد

افت شدید تقاضا برای خرید لوازم خانگی

کسب و کار نیوز - رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی می گوید: رکود شدیدی بر بازار لوازم خانگی به خصوص با تعطیلی های پیش رو حکمفرماست. کسبه فعال در حوزه لوازم خانگی در حال حاضر در برخی از هزینه های روزمره خودشان مانده اند. در این شرایط دولت برای کسبه در دارایی باید از هم اکنون تمهیداتی را بیندیشد تا سال آینده کسبه به مشکل نخورند زیرا تعطیلی بعدازظهر این صنوف که چند روزی است وضع شده و یک ماه ادامه خواهد داشت، بر فروش این صنف تاثیر می گذارد.

به گزارش کسب و کار نیوز، اکبر پازوکی افزود: در این راستا گفتنی است که ما تعیین کننده قیمت لوازم خانگی نیستیم. صنوف تحت نظارت ما کالا را با قیمتی یا از بنکدار یا از کارخانه تولیدی خریداری می کنند و با سود قانونی می فروشند که امروز به دلیل شرایط جامعه، افزایش بی رویه قیمت ها و نبود قدرت خرید مردم، فروشندگان لوازم خانگی سود قانونی خود را به یک سوم کاهش داده اند؛ یعنی اگر دولت به ما اجازه ۵ درصد سود داده ما با یک تا یک و نیم درصد سود کالا را می فروشیم. حتی در برخی مواقع به قول کاسب ها «مایه به مایه» می فروشیم چون تقاضا در بازار بسیار کم است.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در گفتگو با «کسب و کار» گفت: تنها در صورتی قیمت لوازم خانگی کاهش خواهد یافت که مواد اولیه در بازار بورس به قیمت به دست تولیدکننده برسد و تنها در آن صورت است که جلوی افزایش قیمت ها گرفته خواهد شد. این در حالی است که دلال بازی در بورس باعث شده که مواد اولیه همچنان گران تر از سابق به تولیدکنندگان برسد و تنها دلالان منتفع می شوند. اگر قرار است تولید به قیمت برسد و بهای آن واقعی باشد، باید دلال بازی در بورس برداشته شود. باید تولیدکننده دست اول ورق فولادی، مواد پتروشیمی، مواد پلاستیک، رنگ و سایر مواد اولیه را بدون واسطه و نه از طریق بورس بخرد و بدون واسطه تولید و تولید خود را عرضه کند. در طرح سامانه جامع تجارت که قرار است اجرا شود، این مسائل لحاظ شده؛ ولی در حال حاضر متاسفانه قیمت پپه مورد نیاز در تولید لوازم خانگی در سه روز گذشته سه برابر شده است. این ماده اولیه تولید داخلی کشور است و به قیمت ارز کاری ندارد. قیمت ارز که پایین آمده، چرا قیمت این مواد اولیه بالا رفته است؟ مسئولان امر که تعیین کننده قیمت مواد اولیه در بورس هستند، باید پاسخگوی این سوالات باشند. بعد خواهید فهمید که چرا تولیدکنندگان قیمت خود را بالا برده اند و اگر در روند قیمت گذاری خلافی صورت گرفته باید پاسخگو باشند. تنها در صورتی که دولت تمهیداتی بیندیشد و برای تولیدکننده انجام دهد، قیمت ها سیر نزولی خواهد داشت.

همچنین مطالعه کنید:

کمتر از ۱۵ ساعت تا شروع مجدد فعالیت ماینرها در ایران

از ابتدای خاموشی ها فعالیت رمزارزها زیر ذره بین قرار گرفت و همین موضوع نیز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *