صفحه اصلی / اقتصادی / بورس / نقدینگی ۲ هزار تریلیون تومانی در تور بورس افتاد؟
exchange

نقدینگی ۲ هزار تریلیون تومانی در تور بورس افتاد؟

کسب و کار نیوز - یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است: «تا زمانی که ورود نقدینگی به بازار سهام ادامه داشته باشد و تا زمانی که مردم همچنان بازار سرمایه را فرصت مناسب برای سرمایه‌گذاری تشخیص دهند، به نظر می‌رسد روند بازار رو به بالا خواهد بود.»

شاید بتوان گفت رشد حدود ۸۱.۹ درصدی شاخص بورس از ابتدای امسال تاکنون در مقابل رشد منفی بازارهای موازی، نشان از ورود نقدینگی و جذابیت این بازار برای سرمایه‌گذاران دارد. موضوعی که شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز آن را تایید می‌کند. شاپور محمدی در نشست هم‌اندیشی کارگزاری‌ها عنوان کرد: «اخیرا منابع مالی خوبی به بازار سرمایه وارد شده که نگه‌داشت این پول وظیفه مهمی است. »

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از خبرآنلاین، بنا به تاکید وی، «باید تمهیدی اتخاذ کنیم تا این پول از بازار سرمایه خارج نشود؛ به ویژه صندوق‌های ما لازم است فعال‌تر عمل کنند  و حتی‌الامکان سازوکارهای تشویقی نیز طراحی شود. »

وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در تازه ترین اظهارنظر خود درباره وضعیت بازار سرمایه در حاشیه هیات دولت، عنوان کرد: «بازار بورس نشان داد که بستری کاملا مناسب برای جذب منابع است و در این راستا سهام دو شرکت با ارزش حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان در آینده نزدیک عرضه می‌شود. » فرهاد دژپسند تاکید کرد: «امیدوارم این عرضه‌ها همچنان از استقبال قابل توجه مردم برخوردار شده و به هدایت نقدینگی به امور مناسب و موثر کمک کند. »

۲۶۰ هزار کد سهامداری جدید صادر شد

آخرین آمارها از میزان نقدینگی کشور، از رقمی در حدود ۲ هزار هزار میلیارد تومان حکایت دارد؛ عددی که به در صورت ورود حتی بخش کوچکی از آن به بازار سرمایه، این بازار را تکان خواهد داد. آخرین آمارها از وضیت بازار سهام نشان از رشد حدود ۸۱.۹ درصدی شاخص کل بورس از ابتدای سال تاکنون دارد. این در حالی است که در نیمه اول امسال در بازارهای موازی، قیمت دلار ۱۲ درصد، سکه ۱۲.۴ درصد و طلا ۴.۲ درصد افت کرده است.

در ابتدای امسال شاخص بورس تهران در کانال ۱۰۰ هزار واحد قرار داشت و عددی که پنجم فروردین از شاخص بورس دیده می‌شد، ۱۷۹ هزار و ۱۹۴ واحد بود، این در حالی است که دیروز شاخص بورس تهران به سطح ۳۲۶ هزار و ۱۱۷ واحد دست یافت. این یعنی رشد ۸۱.۹ درصدی شاخص کل بورس از ابتدای سال ۹۸ تاکنون.

گزارش‌ها نشان می‌دهد رکوردشکنی‌های پیاپی مولفه‌های اصلی بازار سهام از جمله شاخص کل و ارزش معاملات خرد سهام و همچنین رشد قیمت در بیشتر نمادهای معامله شده در بورس و فرابورس، اشتیاق برای ورود به این بازار را تشدید کرده است.

براساس آمار تهیه شده از شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، در نیمه نخست سال‌جاری ۲۶۰ هزار کد سهامداری جدید صادر شده که بیشترین کدهای جدید صادر شده مربوط به شهریور بوده است؛ به‌طوری‌که در آخرین ماه تابستان ۶۱ هزار کد سهامداری جدید ازسوی کارگزاران فعال در بازار سرمایه صادر شده است. به این ترتیب با احتساب کدهای صادر شده در نیمه نخست سال، تعداد کدهای معاملاتی به ۱۱ میلیون و ۱۰۲ هزار نفر رسیده است.

چرا بازار سهام صعودی شد؟

با توجه به چنین شرایطی، در حال حاضر مسیر آینده بازار سهام محل پرسش بسیاری از فعالان بازار است و این که آیا بازار سرمایه در نیمه دوم سال ۹۸ همچون نیمه اول پربازده خواهد بود؟ و این که جریان ورود نقدینگی به بازار سرمایه تا کجا ادامه دارد؟ علیرضا کدیور، کارشناس بورس در گفت وگو با خبرگزاری خبرآنلاین در این خصوص گفت: «وضعیت بازار سرمایه در نیمه دوم سال بستگی به متغیرهای مختلفی دارد؛ مثل متغیرهای اقتصاد کلان، نرخ ارز، شرایط سیاسی و بین‌المللی. یعنی نمی‌توانیم در رابطه با یک متغیر و فقط ورود نقدینگی صحبت کنیم و جمع‌بندی داشته باشیم. »

وی افزود: «دلیل این که در حال حاضر شاخص بورس افزایش پیدا می‌کند، این است که در کنار ورود نقدینگی جدید، شرایطی را شاهد هستیم که در واقع هیچ‌کدام از بازارهای دیگر جذابیتی برای سرمایه‌گذاران ندارند. یعنی عملا در غیاب فرصت سرمایه‌گذاری، نقدینگی به سمت بورس هجوم می‌آورد. »

کدیور توضیح داد: «عاملی که باعث می‌شود قیمت هر دارایی‌ای افزایش یابد، پول است. پول باعث می‌شود که قیمت‌ها صعودی شود. اما باید ببینیم آیا فرصت دیگری از دید سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری وجود داشته یا خیر. »

وی تصریح کرد: «نکته‌ای که وجود دارد، این است که تا زمانی که ورود نقدینگی ادامه داشته باشد و تا زمانی که مردم همچنان بازار سرمایه را فرصت مناسب برای سرمایه‌گذاری تشخیص دهند، به نظر می‌رسد روند بازار رو به بالا خواهد بود. »

این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: «مساله‌ای که وجود دارد، این است که قیمت خیلی از سهم‌ها حبابی شده است. این حباب ممکن است بزرگ‌تر هم شود، ولی یک جایی قطعا این حباب می‌ترکد و قیمت سهم‌ها شروع به ریزش خواهد کرد. دلیل این حباب، ورود نقدینگی و رشد قیمت سهم‌ها است. در واقع ارزش واقعی برخی از سهم، رقم کنونی نیست. »

کدیور خاطرنشان کرد: «در حال حاضر خیلی از شرکت‌های زیان‌ده و خیلی از شرکت‌هایی که نسبت p به e بالا است، همچنان قیمتشان افزایش پیدا می‌کند. البته سهم‌های ارزنده هم داریم و نمی‌خواهم بگویم این اتفاق برای کل بازار افتاده، اما قیمت برخی از سهم‌ها حبابی شده است. این وضعیتی است که در بازار شاهد هستیم. »

همچنین مطالعه کنید:

افت ۳۱۰۰ هزار واحدی شاخص بورس در ابتدای معاملات

به گزارش کسب و کار نیوز، با شروع معاملات امروز بازار سهام عرضه در کلیت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *