صفحه اصلی / اقتصادی / بورس / جزئیات راه اندازی معاملات آتی پسته در بورس کالا
boors

ناصرپور در نشست هم اندیشی با کارگزاران اعلام کرد؛

جزئیات راه اندازی معاملات آتی پسته در بورس کالا

کسب و کار نیوز-در ادامه برگزاری نشست های هم اندیشی بورس کالای ایران با فعالان بازار پسته و بازار سرمایه در آستانه راه اندازی معاملات گواهی سپرده و قراردادهای آتی پسته، ظهر امروز نشستی با حضور جمعی از کارگزاران در محل این بورس برگزار شد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از بورس کالا،  در این جلسه علیرضا ناصرپور سرپرست معاونت توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران به مشخصات قرارداد آتی پسته اشاره کرد و گفت: اندازه قرارداد آتی پسته ۱۰۰ کیلوگرم بوده و مبنای تحویل در بازار گواهی سپرده کالایی و قراردادهای آتی، محصول پسته فندقی در سایز استاندارد ۳۲-۳۰ به عنوان دارایی پایه در نظر گرفته شده است این در حالی است که قابلیت تحویل با دیگر سایزهای دارای استاندارد بورس یعنی گرید ۳۰-۲۸ نیز وجود دارد.
وی با بیان اینکه وجه تضمین اولیه برابر با ۱۰ درصد ارزش هر قرارداد است به دیگر مشخصات قرارداد آتی پسته اشاره کرد و افزود: در زعفران به ازای هر گرید یک قرارداد آتی راه اندازی شد اما در پسته برای اولین بار استاندارد قرارداد آتی ۳۲-۳۰ در نظر گرفته شده است و قرار نیست برای سایر گریدهای پسته قرارداد آتی جدیدی تعریف شود.
وی تصریح کرد: پرحجم ترین نوع پسته تولیدی در کشور پسته فندقی است به طوری که ۶۰ درصد کل پسته تولیدی کشور را شامل می شود و ۴۰ درصد کل تولید پسته کشور فندقی دهان باز است بنابراین این نوع پسته قابل تحویل در قراردادهای آتی خواهد بود.
وی در خصوص زمان راه اندازی قرارداد آتی پسته گفت: طی روزهای آینده گواهی سپرده پسته بازگشایی می شود و پس از آن و به محض تصویب هیات پذیرش، قرارداد آتی این محصول نیز راه اندازی خواهد شد.
بر اساس این گزارش؛ در این نشست کارگزاران پس از مطالب ارایه شده، نکات و ابهامات خود را در خصوص راه اندازی این معاملات مطرح کرده و در خصوص مواردی همچون بازارگردانی معاملات گواهی سپرده پسته و توجه به موجودی انبارها به بحث و تبادل نظر پرداختند.

همچنین مطالعه کنید:

«باسلام»، بازاری تخصصی برای کسب‌وکارهای کوچک

مینا حسینی به گزارش کسب و کار نیوز، نام این استارت‌آپ «باسلام، بازار آنلاین کسب‌وکارهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *