صفحه اصلی / سرخط خبرها / «عنبران علیا» روستای هدف گردشگری بین‌المللی
عنبران علیا

«عنبران علیا» روستای هدف گردشگری بین‌المللی

کسب و کار نیوز: در امتداد شرق اردبیل که حرکت می‌کنی در دامنه کوه‌های حیران مجموعه روستاهایی واقع شده‌اند که دارای ویژگی‌های طبیعی و فرهنگی متفاوتی هستند و «عنبران علیا یکی از این روستاها است که آوازه اش بویژه در حوزه گردشگری در حال بین‌المللی شدن است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا, عنبران علیا، روستایی سنی نشین و تالش زبان است که همچون جزیره‌ای در میان اهالی ترک زبان و شیعه استان اردبیل واقع شده است، عنبران بسیار زیباست، طبیعتش شبیه ماسوله استان گیلان است و اکنون دولت با زیباسازی و ساماندهی این روستا قصد دارد که آن را برای جذب گردشگر و توسعه اقتصادی زیباتر سازد.
نزد اهل سلوک و طریقت نام عنبران علیا کلمه‌ای دیر آشناست که گاه بدون در نظر گرفتن نام جغرافیایی، به جهت قرار گرفتن آرامگاه چند تن از اولیاء الله در این خاک مقدس آن را ‘عنبران اولیاء’ نیز می‌نامند، علاوه بر آثار دوره اسلامی باقیمانده تاریخ چند هزار ساله زندگی بشری در جای جای روستا به چشم می‌خورد.
بقاع متبرکه روستای اهل تسنن عنبران که به هفت گنبدان یا هفت اولیاء مشهور است در این روستا واقع شده است.
روستای عنبران علیا محل عارفان و سالکان سوخته دل در طرائق تصوف و عرفانی در قرون متمادی از اوایل تاریخ اسلام تا به امروز بوده که می‌توان در قرن هفتم و هشتم هجری به نقطه اوج آنها اشاره داشت و اشتهار هفت گنبدان و هفت اولیاء و ارتباط بین شیخ زاهد و شیخ صفی الدین اردبیلی اشاره خوبی به این موضوع می‌باشد.
آثاری چون بقعه شیخ علی نقشبندی و سید باباخرم، مسجد تاریخی جابر ابن عبدالله انصاری و زاویه شیخ صفی الدین اردبیلی مجموعه‌ای پدید آورده که می‌تواند عنبران علیا را پس از احیا به یکی از جاذبه‌های گردشگری قابل توجه استان اردبیل تبدیل کند.
نقطه مشترک تمام بناهایی که در عنبران علیا از اولین تا آخرین آنها به چشم می خورد چارچوب آبی تیره درها و پنجره‌هاست که نوعی هارمونی خاصی به فضای کالبدی روستا بخشیده است.
درب چهاردیواری‌های بی‌تکلف، بدون چفت و بستی خاص به روی میهمانان شهری غریبه گشوده و تنها زینت چهره زمختشان لبخندی است گرم از سر مهربانی که همین سادگی بر دل می‌نشیند.
این روستا هم اکنون ۹ پیر دارد با این وجود طی قرن‌ها بویژه در این روزها که اختلاف‌های مذهبی به یکی از عوامل بروز بحران در کشورهای همسایه بدل شده، همزیستی مسالمت آمیز ساکنان شافعی مذهب روستا با شیعیان منطقه وجه تمایزی است که جایگاه خاصی به آنها می بخشد.
نقوش سنتی و اساطیری گلیم‌های بافته شده عنبران سمبل نمادها و یا نقش‌هایی از خواست باطنی بافندگان و بیانگر آرزوها و نیازهای مردمان ساکن این مناطق است.
نقوش سنتی رایج در گلیم‌های استان بیشتر نقش سماور، سینی و خرچنگ در متن گلیم و گردونه مهر (چلیپا) و نقش اژدها در حاشیه گلیم می‌باشد. حاشیه‌های گلیم عنبران دارای چند دور نقش هستند که در درون آن نقش‌های اصلی گلیم بافته شده و این نقش‌ها عبارتند از ‘بوکوگل’، ‘پوته’، ‘گانگل’ و ‘جنگل’ که هر کدام تداعی کننده بخشی از زندگی و محیط فکری ویژه‌ای با سابقه تاریخی خود است.
زنان و دختران روستایی با طرح گلیم نه تنها هنری ماندگار بر جای می‌گذارند بلکه اسطوره‌های انسانی را که بدون توجه به محل زندگی در بین انسان‌ها از اصول اخلاقی مشترک برخودار است، معرفی می‌کنند.
ویژگی منحصر بفرد گلیم عنبران بومی بودن الیاف و ابزار بافت آن و همچنین نقش ۲ طرفه آن است یعنی بیننده نمی‌تواند پشت و روی آن را تشخیص دهد و به همین دلیل ۲ روی این گلیم قابل استفاده است.
در حال حاضر بافت این محصول به شکل‌های تابلو فرش، مفرش، زیر تلفنی، کیف دخترانه، وسایل آشپزخانه، دستگیره آشپزخانه، دمکش برنج، جای سیخ و جامدادی تولید می‌شوند.
روستای عنبران علیا در شمالی‌ترین نقطه بخش عنبران به علت کوهپایه‌ای بودن و حالت پلکانی خانه‌های روستا همچون ماسوله گیلان ویژگی منحصر بفردی در استان دارد.
اکنون با این ویژگی‌های منحصر بفرد روستای عنبران علیا در حال اجرای طرح ساماندهی و احیا و مرمت بافت تاریخی اش است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: با اقدامات انجام شده در روستای عنبران علیا این روستا به هدف گردشگری در سطح بین‌المللی تبدیل شده است.
نادر فلاحی افزود: واحدهای بوم گردی بی نظیر و تولیدات صنایع دستی از جمله گلیم عنبران که شهرت جهانی دارد و همچنین محیط بسیار زیبا و پاکیزه این روستا توانسته فضای بسیار مناسبی را برای پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی فراهم کند.
او اظهار داشت: تنوع بسیار بالای غذاهای ارگانیک و آب و هوای منحصر بفرد، روستای عنبران علیا را به یک روستای واحد مقصد گردشگری تبدیل کرده است.
فلاحی بیان کرد: قدمت بسیار بالای این روستا و تنوع محصولات فرهنگی نیز از دیگر عواملی است که می تواند مسافران و گردشگران را به این روستای بسیار زیبا جذب کند.
وی با اشاره به تامین زیرساخت‌های لازم در حوزه گردشگری در استان، افزود: استان اردبیل جاذبه‌های متعدد تاریخی و طبیعی دارد و می‌تواند مقصد خوبی برای گردشگران داخلی و خارجی باشد.

همچنین مطالعه کنید:

سیاست دولت جدید در مورد ارز ۴۲۰۰ تومانی چه باید باشد؟/ جهش قیمت ها با حذف ارز دولتی

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز ، یک اقتصاددان در این رابطه می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *