صفحه اصلی / کارآفرینی / اخبار و رویدادهای کارآفرینی / انواع طرح کسب و کار کدامند؟

انواع طرح کسب و کار کدامند؟

کسب و کار نیوز:طرح های کسب و کار با نام های مختلف بسیاری شناخته می شوند : طرح های استراتژیک، برنامه های عملیاتی، برنامه های داخلی، و بسیاری دیگر از جمله ی آنها هستند.

به گزارش کسب و کار نیوز، طرح های کسب و کار یک صفحه ای نیز وجود دارد اگرچه به طور خیلی زیادی خلاصه شده اند. همچنین طرح های کسب و کار سنتی که به آنها طرح کسب و کار رسمی نیز گفته می شوند .
همه اینها انواع طرح های کسب و کاری هستند که ممکن است شما در یک زمان و یا زمان های مختلف برای کسب و کار خود نیاز داشته باشید. مانند بسیاری چیزهای دیگر در کسب و کار، اصل فرم از عملکرد آن پیروی می کند. موقعیت های مختلف نیازمند انواعطرح کسب و کار هستند. یک طرح کسب و کار موثر با کاربرد برنامه ریزی شده ی خود مطابقت خواهد داشت. دانستن این تفاوت ها به شما کمک خواهد کرد که برای آینده کسب و کار خود با موفقیت برنامه ریزی کنید.
اجازه دهید نگاهی به انواع طرح های تجاری و تفاوت های آنها بیاندازیم.
در این مبحث موضوعات زیر را پوشش خواهیم داد :
طرح کسب و کار ناب که همه ی کسب و کارها باید آن را داشته باشند.
طرح کسب و کار استاندارد برای کسانی که نیاز به ارائه طرح به افراد خارج از شرکت، مانند بانک ها و یا سرمایه گزاران دارند.
طرح کسب و کار برای بیزینس های نوپا یا استارتاپ ها ( startups )
طرح های کسب و کار یک صفحه ای
طرح های امکان سنجی، طرح های داخلی، طرح عملیات، طرح های سالانه، و طرح های استراتژیک

طرح کسب و کار ناب
همه کسب و کارها می توانند از طرح کسب و کار ناب برای مدیریت استراتژی، تاکتیک ها، ملاقات ها، ضرب العجل ها، فعالیت ها، و جریان نقدی استفاده کند. طرح ناب سریع تر، آسان تر و کارآمد تر از یک طرح کسب و کار رسمی است چرا که شامل خلاصه، توصیف و جزئیات پس زمینه ای که شما و شرکا، یا کارکنانتان از قبل می دانید نمی شود.
از سوی دیگر، این طرح شامل زمان های خاص و نقاط عطف، و بودجه اختصاص داده شده برای رسیدن به آنها است، به طوری که تیم شما بتواند با سرعت کافی پیش برود.
طرح کسب و کار ناب شامل چهار عنصر ضروری است که از توابع مدیریت کسب و کار عمومی می باشند :

تنظیم استراتژی
از لیست ساده ای از آیتم های مهم برای تعریف بازار هدف، پیشنهاد کسب و کار، هویت اساسی کسب و کار و اهداف بلند مدت استفاده کنید. هیچ متن اضافه ای مورد نیاز نیست. اینها به عنوان یک یادآوری کننده برای مدیران و صاحبان کسب و کار عمل می کنند.

تنظیم مجموعه ای تاکتیک (فنون) برای اجرای استراتژی
باز هم از لیست کردن آیتم های مهم استفاده کنید. این موارد عبارتند از تصمیمات بازاریابی مانند قیمت گذاری، کانال ها، وب سایت، رسانه های اجتماعی، ترفیع و تبلیغات. فنون محصول و یا خدمات، از جمله قیمت گذاری، تاریخ عرضه، دسته بندی، نسخه های جدید و تحویل و بسته بندی نیز در اینجا اعمال می شود. تاکتیک های دیگر ممکن است موقعیت ها را برای استخدام، آموزش های مورد نیاز، و غیره

جزئیات ملموس
فهرستی از مفروضات، زمان های مهم، سنجش عینی عملکرد، مسئولیت های وظیفه، و تعداد پیگیری ها ایجاد کنید.

اعداد اصلی ( اساسی )
همان پیش بینی فروش، بودجه هزینه، و جریان نقدی شرکت شما
ارزش یک طرح کسب و کار ناب با طرح شروع می شود، اما این فقط آغاز کار است. مدیریت واقعی کسب و کار شما را با یک برنامه ناب که امکان مرور و اصلاح آن به طور منظم، پیگیری پیشرفت و عملکرد، و اصلاح مسیر به طور منظم را به شما می دهد، هدایت می کند.

طرح کسب و کار استاندارد
طرح کسب و کار استاندارد به طور کلی امروزه کوتاه تر از آنچه تا به حال بوده است می باشد و احتمال دارد همانند یک سند چاپ شده، به صورت یک سند آنلاین نیز باشد. به طور کلی انتظار می رود طرح کسب و کار استاندارد برای برطرف کردن نیاز در زمانی باشد که یک کسب و کار نیاز به ارائه طرح خود به بانک، سرمایه گذار آینده نگر، فروشنده، شریک و یا کارمند دارد.
استانداردترین طرح کسب و کار با یک خلاصه اجرایی شروع می شود و شامل بخش یا فصولی است که شرکت، محصول و یا خدمات آن برای فروش، بازار هدف، استراتژی، اجرای نقاط عطف و اهداف، تیم مدیریت، پیش بینی های مالی و تجزیه و تحلیل را در بر می گیرد. ترتیب دقیق موضوعات مهم نیست، اما بسیاری از افراد انتظار دیدن تمام این موضوعات را به عنوان بخشی از یک طرح کسب و کار استاندارد دارند.
طرح کسب و کار ناب پیش نویس اولیه ی خوبی از یک طرح استاندارد است. شروع با آن و سپس اضافه کردن یک خلاصه اجرایی، شرح شرکت و محصول، تجزیه و تحلیل دقیق بازار، شرح استراتژی، تاکتیک اصلی و تیم مدیریت. تاکتیک معمولا به عنوان طرح بازاریابی، طرح محصول، برنامه ریزی مالی، و برنامه ریزی مدیریت ظاهر می شود. همچنین شما باید پیش بینی فروش و بودجه هزینه برای تکمیل طرح های مالی خود را مشخص کنید.
عوامل تکمیل کننده ی طرح که شامل سه پیش بینی ضروری مالی هستند ( اظهارات پروفرما ( pro – forma ) یا پیش فاکتور نیز نامیده می شود) عبارتند از: سود و زیان، ترازنامه، و جریان نقدی. همچنین هر طرح کسب و کار استاندارد علاوه بر سه عامل بالا نیاز به فروش نیز دارد.
جریان نقدی پیش بینی شده یک بخش ضروری از طرح کسب و کار استاندارد است. کسب و کارها برای ادامه ی فعالیت در طول زمان نیاز به  پول نقد دارند. حتی اگر یک کسب و کار بتواند به طور موقت برای مدت زمانی زنده بماند، باز هم برای پرداخت صورت حساب های خود نیاز به پول نقد دارد و از آنجایی که سود به تنهایی پول نقد موجود در بانک را تضمین نمی کند، جریان نقدی پیش بینی شده ضروری است.
بسیاری از برنامه های استاندارد همچنین شامل جدولی برای هزینه های پرسنلی هستند. برخی از برنامه های استاندارد پیش بینی های اضافی برای پاسخگویی به نیازهای رویداد های خاص طرح کسب و کار دارند. به عنوان مثال، طرح هایی برای پیدا کردن سرمایه گذاری خارجی باید شامل بیانیه ای از خروجی نهایی برای سرمایه گذاران و البته استفاده برنامه ریزی شده از صندوق های سرمایه گذاری باشد. طرح های حمایت از یک برنامه وام بانکی ممکن است شامل نسبت های پیش بینی شده ای که بانک می خواهد ببیند مانند بدهی حقوق صاحبان سهام و یا نسبت جاری باشد.
طرح کسب و کار استاندارد با یک خلاصه اجرایی که نکات کلیدی طرح شما را توصیف می کند شروع خواهد شد، و با ضمائمی که پیش بینی ماهانه برای سال اول و پیش بینی سالانه برای سال دوم و سوم را شامل می شود تمام خواهد شد. هر چند که خلاصه ی اجرایی در آغاز طرح ارائه می شود، اما یک نکته مهم این است که آن را پس از پایان سایر بخش ها بنویسید. به این ترتیب، شما قبلا تمام فرایند طرح کسب و کار را از طریق نوشتن آن طی کرده اید و با اطمینان بیشتری می توانید نکات برجسته طرح خود را انتخاب، و در صفحه اول طرح خود به نمایش بگذارید.

طرح کسب و کار برای راه اندازی کسب و کار
این نوع از انواع طرح کسب و کار برای راه اندازی کسب و کار است. برخی از افراد تصور می کنند همه طرح های کسب و کار برای راه اندازی شرکت ها هستند، و تنها شرکت های نوپا از طرح کسب و کار برای شروع کار خود استفاده می کنند. اما امروزه نقش طرح کسب و کار در حال تغییر است و این طرح باید بخشی از مدیریت کسب و کار باشد.
در بیشتر موارد، یک طرح راه اندازی، همان طرح کسب وکار ناب به علاوه ی هزینه های راه اندازی، مراحل راه اندازی، و نقاط عطف پیش بینی شده است. هزینه های راه اندازی ( شامل هزینه متحمل شدۀ قبل از راه اندازی ، مانند هزینه های قانونی، لوگو و گرافیک، وب سایت، علامت، و ثابت کردن دفتر و یا فروشگاه )، به علاوه دارایی های مورد نیاز، مانند موجودی اولیه، وسایل نقلیه، تجهیزات، مبلمان اداری، و در نهایت مهمترین و البته سخت ترین عامل از جهت برآورد یعنی وجه نقد اولیه در بانک می باشد.
در حالی که یک طرح کسب و کار ناب به همراه اطلاعات اضافی راه اندازی برای اکثر شرکت های نوپا مناسب است، زمانی که یک کسب و کار نوپا نیاز به تامین  مالی ازطریق بانک و یا سرمایه گذاران دارد، طرح کسب و کار آن به نظر می رسد بیشتر شبیه به طرح کسب و کار استاندارد است که شامل بیانیه ای در مورد استراتژی های خروج برای سرمایه گذاران، و بیان نحوۀ استفاده از منابع مالی مورد نیاز است.
شما می توانید از این طرح برای بحث در مورد گزینه های خود با شرکای بالقوه و همکاران استفاده کنید. این نوع طرح بدون موضوعات اضافیِ غیر ضروری، برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا با یک ایده ادامه دهید یا خیر و ارزیابی اینکه آیا این کسب و کار ارزش ادامه دادن دارد یا خیر مناسب است. اگر شما تصمیم به ادامۀ فرآیند کسب و کار گرفتید، در طول زمان همیشه می توانید به عقب برگشته و اصلاحات و اضافات لازم را انجام دهید.
هنگامی که طرح راه اندازی شما توسط افراد خارج از شرکت خوانده خواهد شد، تواضع متداولی است که یک خلاصه اجرایی، یک نمای کلی از شرکت، تیم مدیریت، توصیف بازار، طرح بازاریابی، و طرح محصول به آن اضافه کنید. حتی اگر هنوز شما اعداد دقیق از اینها را ندارید، ایده ی هوشمندانه ای است که  یک  تجزیه و تحلیل مقدماتی از هزینه ها، قیمت گذاری، و هزینه های احتمالی داشته باشید.

طرح کسب و کار یک صفحه ای
خلاصه ای یک صفحه ای که تنها شامل نکات برجسته و کاربردی برای ارائه یک مرور کلی و بسیار سریع از یک کسب و کار است. ممکن است که به طور خلاصه بازار هدف، پیشنهاد کسب و کار، نقاط عطف اصلی و پیش بینی های ضروری فروش تنها در یک صفحه آورده شوند. چنین خلاصه ای برای بانک ها، سرمایه گذاران بالقوه، فروشندگان، شرکا و کارمندان مفید است. طرح کسب و کار یک صفحه ای اوج کسب و کار نیز نامیده می شود.

طرح امکان سنجی
برخی کارشناسان عبارت “طرح امکان سنجی” را به همان معنای طرح  راه اندازی به کار می برند. برخی دیگر از آن به عنوان مراحل خاصی جهت اعتبارسنجی  یک فن آوری، محصول، و یا بازار استفاده می کنند.
برنامه امکان سنجی به ندرت شامل طیف گسترده ای از موضوعات مورد انتظار در طرح کسب و کار استاندارد و یا حتی یک طرح کسب و کار ناب است. طرح های امکان سنجی تمایل به تمرکز بر این موضوع دارند که آیا یک محصول کار خواهد کرد؟ و آیا بازار آن محصول، بدون استراتژی اضافی، تاکتیک، و پیش بینی های مالی وجود خواهد داشت؟ با این حال، این واژه به اشکال متفاوتی توسط افراد مختلف استفاده می شود، بنابراین اگر شما این واژه را از کسی شنیدید و یا خودتان برای استفاده از آن برنامه ریزی کردید، بهتر است آن را به روشنی تصریح کنید.

طرح داخلی
برنامه های داخلی در بیشتر موارد همان هایی هستند که ما آنها را طرح کسب و کار ناب می نامیم. مانند طرح کسب و کار ناب، این طرح نیازهای اعضای شرکت شما را منعکس کند. از آنجا که هدف از یک طرح داخلی به طور خاص افرادی هستند که به طور مستقیم با شرکت درگیرند، این طرح به احتمال زیاد بسیار کوتاه تر و خلاصه تر از یک طرح استانداردِ با جزئیات کامل بیان شده ای است که می خواهید آن را به بانک ارائه دهید. برنامه های داخلی برای بانک ها، سرمایه گذاران خارجی، و یا سایر اشخاص ثالث در نظر گرفته نشده اند.

طرح عملیات و یا برنامه سالانه
مانند طرح کسب و کار ناب، یک طرح عملیات شامل نقاط عطف خاص اجرایی، زمان های مهم  پروژه، و مسئولیت های اعضای تیم و مدیران است. این طرح برای اطمینان از حرکت در مسیر رسیدن به اهداف خود به عنوان یک کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرد. به شرکت اجازه ی تعیین اولویت ها، تمرکز بر روی نتایج، و پیگیری پیشرفت کار خود را می دهد. طرح عملیات شما تمام فرآیند های داخلی کسب و کار شما را پوشش می دهد و به تشریح اینکه چه افرادی چه کارهایی را باید در چه زمانی انجام دهند می پردازد.
البته، جریان نقدی در اینجا اهمیت بالایی دارد. به عنوان مثال، نقاط عطف شما نیاز به بودجه کافی برای اجرایی شدن دارند، و شما نیز برای آگاهی از میزان هزینۀ خود نیاز به پیگیری پیشرفت خود در طول فرآیند کسب و کار دارید.

برنامه رشد یا توسعه
این طرح می تواند همان طرح کسب و کار ناب و یا حتی طرح استاندارد باشد، با این تفاوت که بر یک بخش خاص یا زیرمجموعه از یک کسب و کارتمرکز دارد. به عنوان مثال، یک طرح برای ایجاد یک محصول جدید یک برنامه رشد است. این طرح ها می تواند بسته به اینکه آیا  نیاز به درخواست وام و یا سرمایه گذاری های جدید دارند یا خیر، داخلی و یا خارجی باشند. طرح های  توسعه ای که  نیاز به سرمایه گذاری خارجی جدید دارند احتمالا شامل شرح کامل شرکت و پس زمینه محصول، بازار و تیم مدیریت، درست همانند یک طرح استاندارد برای جذب سرمایه گذاران خواهند بود. درخواست وام نیز نیازمند تشریح جزئیات کسب و کار می باشد.
با این حال، اگر طرح رشد داخلی که برای تعیین گام های رشد ویا توسعه از آن استفاده می شود در داخل تامین مالی شود می تواند این توصیف های دقیق و جزیی را نداشته باشد. به طور کلی اگرچه می تواند جزئیات پیش بینی های مالی دقیق برای شرکت را نداشته باشد، اما حداقل باید شامل پیش بینی های دقیق فروش و هزینه های سرمایه گذاری جدید برای یک محصول باشد.

طرح استراتژیک
برنامه ریزی استراتژیک عبارت دیگری است که افراد بسته به زمینه ی دقیق استفاده، آن را به طور متفاوتی به کار می برند. معمولا طرح استراتژیک یک طرح داخلی است، اما بدون جزئیات زیادی در مورد پیش بینی های مالی. با این حال، استراتژی بدون اجرا بی فایده است، به طوری که یک طرح استراتژیک خوب باید گزارشی در مورد اجرای خود داشته باشد، که به معنی داشتن برخی ملاحظات با توجه به منابع و زمان است.
همانطور که در حال تنظیم استراتژی برای شرکتتان و تصمیم گیری در مورد چگونگی پیاده سازی آن هستید، به بررسی نقاط قوت و ضعف خود به عنوان یک کسب و کار خواهید پرداخت.
شرکت شما چه کاری را به خوبی انجام می دهد؟ همانطور که شرکت شما رشد می کند، شما می خواهید بازی را به نقاط قوت خود را. موضوع استراتژی اغلب انتخاب فرصت های مناسب است. منابع باید بطور استراتژیک به سمت زمینه هایی که بزرگترین مزایای کلی را فراهم می کنند حرکت کند.
برنامه استراتژی بیشتر برای شرکت های بزرگ، که در آن تیم هایی از مدیریت سطح بالا و گاهی مشاوران گران، استراتژی کلی و در سطح کلان شرکت را بسط می دهند.
در کسب و کارهایی بدون هزاران نفر از کارکنان، استراتژی به ندرت در خلاء ایجاد می شود، و تقریبا همیشه به عنوان بخشی از یک طرح کسب و کار، چه طرح کسب و کار ناب و یا استاندارد توسعه یافته است. هربار که شما یک ایده از استراتژی خود دارید، باید یک طرح برای پیاده سازی آن نیز داشته باشید. این جایی است که بخش های مهم طرح کسب و کار راهنمای کار شما می شود.
برای اجرای موثر استراتژی های خود، تقسیم مسئولیت ها و داشتن یک جدول زمانی برای پیروی از آن ضروری است. تاکتیک های اجرایی شما، شما را به طور فعال در مسیر درست و به سمت دستیابی به اهداف شرکتتان هدایت می کند و اساسا عملکرد یک طرح کسب و کار نیز همین می باشد.

همچنین مطالعه کنید:

فراز و فرود تورم پیشران/بخش کشاورزی رکورددار شد

به گزارش کسب و کار نیوز، تورم فصلی تولید کننده در تابستان امسال ۷.۱ درصد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.