صفحه اصلی / سرخط خبرها / کشف ساختارهای معماری دوران تاریخی و اسلامی در سقز
کشف ساختارهای معماری

در منطقه کردستان

کشف ساختارهای معماری دوران تاریخی و اسلامی در سقز

نخستین فصل کاوش باستان شناختی در تپه باستانی کوشکله شهرستان سقز به کشف ساختارهای معماری دوران تاریخی و اسلامی در این تپه منجر شد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, منطقه کردستان، نخستین فصل کاوش باستان شناختی تپه باستانی کوشکله شهرستان سقز با هدف لایه نگاری به منظور شناسایی دوره‌های فرهنگی به سرپرستی طاهر قسیمی در فروردین ۱۳۹۸ آغاز و هم اکنون نیز در حال انجام است.
بنا به اظهارات سرپرست تیم کاوش، نتایج اولیه در این فصل، شامل کشف بقایای معماری از دو دوره فرهنگی قرون میانه اسلامی و دوران تاریخی است که جهت مشخص شدن تاریخ گذاری مطلق آنها می‌بایست آزمایش سال‌یابی صورت پذیرد.
قسیمی افزود: ساختارهای مشخص شده از دوره اسلامی بیانگر استقرارهای روستانشینی بوده و از دوره تاریخی نیز ساختاری خشتی مشخص شده است.
وی خاطرنشان کرد: علاوه بر مطالعه مواد فرهنگی، مطالعات میان رشته‌ای همچون باستان _جانورشناسی، باستان_گیاه شناسی، زمین_ریخت شناسی، سالیابی دیرین مغناطیس، سالیابی کربن ۱۴ و سال‌یابی به شیوۀ گرمالیان انجام خواهد شد.
سرپرست تیم کاوش خاطرنشان کرد: برنامه پژوهشی باستان شناختی تپه کوشکله، نخستین پروژه لایه نگاری در شهرستان سقز است که می‌تواند اطلاعات ارزشمندی را در اختیار پژوهشگران قرار داده و بخشی از جدول گاه‌نگاری منطقه را مشخص سازد. در این راستا، برای حفاظت و معرفی این آثار ارزشمند هماهنگی‌های لازم با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان انجام شده است.
سیدمحسن علوی، مدیر کل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان نیز با تشکر از تیم کاوش تپه کوشکله سقز، بر الزوم انجام کاوش‌های باستان شناسی و نقش مهم این پژوهش‌ها در روشن سازی پیشینه فرهنگی و سکونتی انسان در استان کردستان تاکید کرد.
وی ابراز امیدواری کرد: نتایج این کاوش‌ها با برنامه‌ریزی دراز مدت و ایجاد سایت موزه در جذب گردشگران داخلی و خارجی به استان و شهرستان سقز بتواند مؤثر واقع شود.

همچنین مطالعه کنید:

آپارتمان در تهران چند قیمت خورد؟

به گزارش کسب و کار نیوز، براساس مشاهدات میدانی در مناطق مختلف تهران با توجه  …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *