سه شنبه , ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
صفحه اصلی / فرهنگی / میراث فرهنگی و گردشگری / قره کلیسا سوژه مستندسازان فرانسوی شد
قره کلیسا

قره کلیسا سوژه مستندسازان فرانسوی شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: فیلمسازان فرانسوی مستندی در خصوص مجموعه تاریخی قره کلیسای چالدران ساخته اند که از شبکه RT این کشور پخش می شود.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا, جلیل جباری افزود: این فیلم مستند توسط موسسه فیلم سازی «بون پیوش» فرانسه فیلمبرداری شده است.
وی اظهار داشت: این موسسه فیلم مستندی را در مورد آثار تاریخی و فرهنگی ایران در دست تهیه دارد که بخشی از آن به آذربایجان غربی اختصاص یافته است.
وی ادامه داد: گروه فیلمبرداری این موسسه از زوایای مختلف قره کلیسا و ۲ کلیسای اقماری آن فیلمبرداری کرده اند که قرار است از کانال تلویزیونی RT فرانسه پخش شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی بیان کرد: قره کلیسا یکی از آثار شاخص تاریخی ایران به شمار می رود که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده و مورد توجه خبرگزاری ها، شبکه‌های خبری و گردشگران کشور‌های مختلف است.
قره کلیسا یکی از زیباترین و پر نقش و نگارترین کلیساهای ارامنه در ایران به شمار می رود که با سنگ های تراشیده سیاه و سفید ساخته شده است؛ ۲ گنبد ۲۴ و ۱۸ متری آن را نیز باید به زیبایی هایش اضافه کرد.
تعداد دیرهای اطراف کلیسا ۴۴ باب و مساحت کل مجموعه اندکی بیشتر از ۶ هزار مترمربع بوده و از جمله مهمترین شاخصه های قره کلیسا می توان به تزئین این اثر باستانی به داستان های شاهنامه اشاره کرد که زیبایی خاصی به این اثر بخشیده است.
مهمترین شاخصه این کلیسا قرار گرفتن آن در دل شهرها و روستاهای مسلمان نشین بوده و تجمع سالانه مسیحیان -آیین باداراک- با استقبال قابل توجه مسلمانان منطقه همراه است.

همچنین مطالعه کنید:

موج تعطیلی و ورشکستگی هتل ها

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، در حالی حمزه زاده اعلام کرده است …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *