صفحه اصلی / ورزشی / فوتبال و فوتسال / خواستی بیا، خواستی نیا، فقط علی کریمی نباش!
خواستی بیا، خواستی نیا، فقط علی کریمی نباش!

نقدی بر نحوه برگزاری نشست‌های خبری پیش از بازی‌های لیگ برتر

خواستی بیا، خواستی نیا، فقط علی کریمی نباش!

در حالی که سازمان لیگ با برگزاری نشست‌های خبری پیش از بازی‌ها، سعی در نزدیک کردن لیگ برتر به استانداردهای فوتبال حرفه‌ای دارد اما مواردی در این نشست‌های خبری رخ می‌دهد که برگزار نکردن آن‌ها را بهتر از برگزار کردنشان نشان می‌دهد.

علی کریمی

به گزارش کسب و کار نیوز، ساعت پرواز، ساعت تمرین و کسالت؛ این‌ها بهانه‌هایی است که به عنوان دلیل غیبت مربیان لیگ برتری در نشست خبری پیش از بازی‌ها اعلام می‌شود. البته اصحاب رسانه این دلایل را از بر هستند و اگر به آن‌ها گفته شود که فلان مربی به نشست خبری نمی‌آید، می‌دانند که اگر آن مربی در شهر محل بازی حضور دارد، ساعت تمرین بهانه است و اگر هنوز به آن شهر نرسیده، ساعت پرواز بهانه نیامدن او به نشست خبری است.

در فوتبال اروپا که سازمان لیگ ایران تلاش زیادی می‌کند تا استانداردهای آن‌ها را در فوتبال ایران پیاده کند، مربیان موظفند که به نشست خبری پیش از بازی‌های تیم‌شان بیایند و به سوالات مربوط به بازی خبرنگاران پاسخ دهند. همچنین اگر مربیان در این نشست‌های خبری غیبت کنند، با جریمه روبرو می‌شوند اما در فوتبال ایران این طور نیست و مربیان در صورت غیبت در نشست‌های خبری با هیچ عامل بازدارنده‌ای روبرو نمی‌شوند.

البته سازمان لیگ در فصل اولی که نشست‌های خبری را پایه گذاری کرد، جریمه‌هایی در حد دو میلیون تومان برای مربیانی که به نشست خبری نمی‌آمدند، در نظر می‌گرفت اما پس از مدتی این جریمه‌ها هم از بین رفت تا مربیان بدون کمترین ضرر از پاسخ به سوالات خبرنگاران خودداری کنند.

غیبت مربیان لیگ برتری در هفته بیست و نهم لیگ هجدهم به اوج خود رسید به طوری که ۶ سرمربی از ۱۶ سرمربی حاضر در لیگ برتر به نشست خبری نیامدند که دلایل غیبت آن‌ها در بند اول گفته شده است. حتی امیر قلعه‌نویی هم که در اغلب نشست‌های خبری به جای خودش میگوئل تکسیرا را می‌فرستد، این کار را نکرد تا نه خودش و نه دستیارش در نشست خبری حاضر نشوند.

با این حال غیبت مربیان تنها نکته غیرحرفه‌ای و بی‌نظم بودن نشست‌های خبری محسوب نمی‌شود و مورد دیگری که وجود دارد مربوط به سوالات خبرنگاران است. سوالات خبرنگاران در نشست‌های خبری‌ای که در فوتبال اروپا برگزار می‌شود، تنها مربوط به بازی پیش رو است ولی در فوتبال ایران ممکن است از یک مربی درباره احتمال حضور کلینزمن یا ویلتموس روی نیمکت تیم‌ملی، بازی‌های چمپیونزلیگ اروپا و مواردی از این دست پرسیده می‌شود تا نشست خبری از ماهیت اصلی خود دور شود.

البته باید به این موضوع اشاره شود که سازمان لیگ در ابتدای دو فصل اخیر لیگ برتر با انتشار اطلاعیه‌ای از اصحاب رسانه خواسته بود که سوالات‌شان پیرامون بازی پیش‌رو باشد اما در مورد جریمه مربیان غایب هیچگونه اقدامی صورت نگرفته است. تنها اقدام آن‌ها مربوط به فصل گذشته است که آن‌ها به باشگاه سپیدرود اعلام کردند که علی کریمی به دلیل این که قراردادش به عنوان سرمربی بسته نشده، نمی‌تواند به عنوان سرمربی سپیدرود در نشست خبری حضور پیدا کند و در صورت ادامه حضور او، باشگاه جریمه می‌شود. با این حال همه به یاد دارند که تهدید سپیدرود توسط سازمان لیگ به خاطر صحبت‌های تند و تیز علی کریمی علیه فدراسیون فوتبال بود، زیرا این قانون تنها در مورد علی کریمی اجرا شد.

با این اوصاف، سازمان لیگ باید فکری به حال بی‌نظمی‌های نشست‌های خبری بکند و اگر قادر به این کار نیستند، به طور کل این نشست‌ها را لغو کنند تا هم خیال خودشان، هم خیال مربیان و هم خیال خبرنگاران از بابت آن راحت شود.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

استقلال و کسبینو قرارداد همکاری امضا کردند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.