چهارشنبه , ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
صفحه اصلی / استان ها / خوزستان / انتخاب ۳۰ روستا در “شعیبیه” جهت آغاز بازسازی مناطق سیل‌زده

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان خبر داد:

انتخاب ۳۰ روستا در “شعیبیه” جهت آغاز بازسازی مناطق سیل‌زده

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان با تاکید بر تسریع فرایند بازگشت مردم به روستاها، گفت: حدود ۳۰ روستا در بخش شعیبیه شوشتر جهت بازسازی انتخاب و کاملاً جهت عملیات بازسازی در بخش‌های مختلف آماده شده‌اند.

به گزارش کسب و کار نیوز، فاضل عبیات در جلسه قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده که امروز (۱۸ اردیبهشت‌ماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: طبق بازدیدهای میدانی در سوسنگرد و حمیدیه و دیگر مناطقی که همچنان مشکل آبگرفتگی دارند، مهم‌ترین بحث این بوده است که فرایند بازگشت مردم به روستاها تسریع و تسهیل یابد.

وی افزود: به نظر می‌رسد در برخی روستاها همچنان آبگرفتگی ادامه دارد البته تلاش جهت خارج کردن آب از روستاها توسط نهادهای مختلف در حال انجام است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان گفت: همچنان دو روستا از سوسنگرد دچار آبگرفتگی هستند البته تخلیه آب و بازگشایی راه این دو روستا در حال انجام است که باید تسریع یابد. پس از این باید دستگاه‌های مختلف اقدامات خود را در زمینه ادامه امدادرسانی، خدمت‌رسانی و بحث تأمین برق، آب، بهداشت و ارزیابی‌ها انجام دهند.

وی گفت: همچنان برخی مردم در اردوگاه‌ها، خارج از منزل یا در اطراف روستاها سکونت دارند که زندگی در این چادرها با این گرما قطعاً مشکلات زیادی برای مردم ایجاد می‌کند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان ادامه داد: در ارتباط با بحث بازسازی و نوسازی هدف ما این است که هر چه سریع‌تر کار بازسازی و نوسازی انجام شود و مشکلات و موانع سریع‌تر به جمع‌بندی برسد.

عبیات عنوان کرد: فکر می‌کنم می‌توانیم فاز اول بازسازی را در روزهای آینده آغاز کنیم. به نظر می‌رسد حدود ۳۰ روستا در بخش شعیبیه شوشتر جهت بازسازی انتخاب و کاملاً جهت عملیات بازسازی در بخش‌های مختلف آماده شده‌اند.

وی تصریح کرد: برخی از مسائل مانند بحث حریم رودخانه‌ها باید سریعاً تعیین تکلیف شوند. در بحث حریم‌ها سه دیدگاه وجود دارد اما همچنان ابهاماتی در این زمینه بین وزارت نیرو، بنیاد مسکن و دیگر دستگاه‌ها وجود دارد که روستایی که در حریم رودخانه یا در بستر سیلاب قرار دارند، کدام هستند و برای این‌ها چه استراتژی در بحث بازسازی و نوسازی باید طی کنیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان گفت: امر جابجایی روستاها پیچیده است و به مطالعات مختلف نیاز دارد.

فرمانده سپاه حضرت ولیعصر (عج) خوزستان نیز از تأمین ۷۵ کانکس توسط خیرین برای مناطق سیل‌زده خبر داد.

به گزارش کسب و کار نیوز – منطقه خوزستان، سردار حسن شاهوارپور در جلسه قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده که امروز (چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به ظرفیت‌هایی که در مجموعه سپاه وجود دارد، از بدو این حادثه در کنار دستگاه‌ها به صورت فعال اقدام کردیم. در حال حاضر نیز در بحث بازگشت مردم به روستاها و اسکان دائمی کمک خواهیم کرد.

وی افزود: یکی از تلاش‌ها در بحث ساخت‌وساز این مناطق است که مجموعه سازمان بسیج برای کمک به ساخت اعلام آمادگی کرده است و جدولی به استان‌های معین ارسال شده است. این آمادگی وجود دارد که تعدادی از استان‌ها مجدداً برای ساخت کمک کنند.

فرمانده سپاه حضرت ولیعصر (عج) خوزستان ادامه داد: بر اساس توافق قبلی که با کمیته امداد داشتیم کمک‌ها به این نهاد ادامه دارد و با سازمان بهزیستی نیز توافق مجددی برای مناطق سیل‌زده پیش‌بینی شده است.

شاهوارپور با اشاره به ورود خیرین مخصوصاً از بسیج اصناف و دستگاه‌های دیگر گفت: روز گذشته، گروهی از خیرین ۷۵ دستگاه کانکس خریداری کردند که در حال انتقال به مناطق سیل‌زده هستند و تا دو روز آینده بخشی از آن‌ها منتقل می‌شوند.

فرمانده سپاه حضرت ولیعصر (عج) خوزستان گفت: همچنین این گروه، ساخت و ساز روستای مگرن ۳ را تقبل کردند. البته منتظر جانمایی صحیح این روستا هستند تا حداکثر در زمان شش ماه این روستا احداث شود.

وی ادامه داد: همچنین گروه‌های خیرین دیگری به ویژه از بازار تهران اعلام آمادگی کردند که امیدواریم سازوکاری برای ورود خیرین، کمک افراد و دستگاه‌های مختلف تعیین شود تا امور در این زمینه تسهیل شود.

 

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

سدهای خوزستان

حجم کافی سدهای خوزستان برای مهار سیلاب‌های احتمالی بهار

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, داریوش بهارلویی با اشاره به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *