چهارشنبه , ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
صفحه اصلی / سیاسی / سایر حوزه های سیاسی / بهمن کشاورز دانش حقوقی خود را به عرصه عمومی وارد کرد

کامبیز نوروزی:

بهمن کشاورز دانش حقوقی خود را به عرصه عمومی وارد کرد

کامبیز نوروزی گفت: بهمن کشاورز به لحاظ اخلاق فردی بسیار اخلاقی و اهل مدارا بود اما وجه تمایز اصلی او با خیلی‌های دیگر این بود که دانش حقوق خود را با زبان حقوقی به عرصه عمومی وارد کرد.

کامبیز نوروزی

به گزارش کسب و کار نیوز کامبیز نوروزی در مراسم گرامیداشت زنده یاد بهمن کشاورز اظهار کرد: زمانی که خبر درگذشت استاد بهمن کشاورز را به من دادند تا دقایقی منتظر تکذیب این موضوع بودم. درست است که مرگ در کمین ما است اما بعضی‌ها را تصور نمی‌کنی در زندگی دنیایی‌شان نقطه پایانی متصور باشد. بهمن کشاورز همینطور بود. اگرچه مرگ نقطه پایان نیست اما در هر حال مرگ برای کسانی که در حصار دنیا هستند زندان است. در سنت ما وقتی کسی را از دست می‌دهیم بهانه‌هایی می‌جوییم برای اینکه در فقدانش چیزهای بیشتری از او بدانیم.

این مدرس حقوق مطبوعات افزود: فضیلت‌های برتری وجود دارد که به عنوان عنصر معنا بخش انسان می‌تواند اثرگذارتر باشد و آن مربوط به زمانی است که انسان خود را به عنوان یک جامعه بزرگ‌تر نشان می‌دهد. در رشته حقوق، زنان و مردان بزرگ زیادی در ایران ظهور کردند و منت بر سر همه ما داشتند. وجه فردی دانش حقوقی این است که به لحاظ آموزش‌های حقوقی مختلف، مسئولیت اجتماعی آن از یاد رفته است. دانش حقوق در عرصه جامعه معنا پیدا می‌کند و عدالت یک مفهوم اجتماعی و فراتر از محدوده عملکرد پرونده‌های قضائی است.

وی افزود: در رشته حقوق، آوردن مسائل حقوقی ادای یک وظیفه اجتماعی است. مرحوم کشاورز تلاش‌های بسیاری برای حفظ استقلال کانون وکلای دادگستری داشت و از لحاظ اخلاق فردی بسیار اخلاقی و اهل مدارا بود اما وجه تمایز اصلی او با خیلی‌های دیگر این است که دانش حقوق خود را با زبان حقوقی به عرصه عمومی وارد کرد. در هر سوژه حقوقی ابا نداشت که با گفت و گو با خبرگزاری‌ها و روزنامه بحث را پیش ببرد. میزان اقبال عمومی از ایشان ناشی از همین است که این مسئولیت را احساس کرد و در حد توان خود پیش برد و اثرگذار بود.

نوروزی در پایان بیان کرد: جامعه ما در حالیکه از انواع و اقسام مسائل حقوقی پر اشت از گفت و گوی حقوقی تهی است. هر مبحثی یک وجه حقوقی دارد. عدالت فقط یک حقوقی نیست بلکه یک مفهوم عمیقاً حقوقی است.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

شماره ۱۷۱۶ روزنامه کسب و کار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *