صفحه اصلی / سیاسی / سیاست خارجی و هسته ای / الحلبوسی: عراق تمایلی برای دور شدن از ایران ندارد

در واکنش به اظهارت مقام انگلیسی

الحلبوسی: عراق تمایلی برای دور شدن از ایران ندارد

رئیس پارلمان عراق به سخنان مقام وزارت خارجه انگلیس که از دولت بغداد خواسته بود از ایران دوری کند واکنش نشان داد و گفت که عراق تمایلی برای دور شدن از ایران ندارد.

محمد الحلبوسی

به گزارش کسب و کار نیوز، دفتر “محمد الحلبوسی”، رئیس پارلمان عراق پیش از این در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که وی طی سفر به انگلیس دیداری با کریستین ترنر، معاون مشاور امنیت ملی انگلیس داشته است. الحلبوسی در این دیدار تاکید کرده است که عراق نمی‌خواهد صحنه درگیری باشد بلکه تلاش می‌کند نقطه اشتراک همه طرف‌ها باشد. الحلبوسی در این دیدار از انگلیس خواست تا در مرحله بازسازی، از عراق حمایت و پشتیبانی کند و شرکت‌های انگلیسی را در این زمینه مشارکت دهد.

آلیستر برت روز یکشنبه گفته بود که عراق باید اتکای اقتصادی خود به ایران را به تدریج کاهش داده و در زمینه تأمین انرژی خودکفاتر شود.

برت در گفت‌وگو با رویترز در سفارت انگلستان در بغداد اظهار کرد: انتظار این‌که ایران هیچ تأثیری بر عراق نداشته باشد دور از ذهن است. آن‌چه اهمیت دارد این است که عراق فرصت لازم برای دنبال کردن آینده خود را در قالب روابط خارجی می‌یابد و اقتصاد آن قوی بوده و به ایران متکی نیست.

واشنگتن امیدوار است که عراق بتواند سوزاندن منابع گازی خود را کاهش دهد تا بتواند پاسخگوی نیاز انرژی داخلی بوده و کمتر به ایران متکی باشد.

بر اساس این گزارش، آلیستر برت پس از اعلام تصمیم غافلگیرکننده دونالد ترامپ مبنی بر خروج نظامیان آمریکایی از سوریه و مسائلی که در رابطه با آینده روابط دیپلماتیک بغداد مطرح شد، به عراق سفر کرد. متحدان آمریکا نگران هستند که خروج نظامیان آمریکا حتی اگر با سرعتی کمتر از آن‌چه در ابتدا برنامه‌ریزی شده، اتفاق بیفتد، موجب پررنگ شدن نقش ایران خواهد شد که تأثیر آن در سوریه و عراق در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

وزیر خارجه هلند به تهران می‌آید

وزیر خارجه هلند به تهران می‌آید

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, این مقام هلندی در این …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *