صفحه اصلی / استان ها / همدان / همدانی‌ها ۱۵۵ روز هوای سالم تنفس کردند

نیمه نخست امسال؛

همدانی‌ها ۱۵۵ روز هوای سالم تنفس کردند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: عمده آلودگی هوای استان ناشی از گردوغبار است و نشأت گرفته از گازهای آلاینده نیست.

هوای سالم

سیدعادل عربی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به عملکرد و وظایف سازمان حفاظت محیط زیست، عنوان کرد: محیط زیست دستگاهی ناظر بر عملکرد و وظایف محیطی دستگاه‌های استانی است و در بحث پایش واحدهای تولیدی، صنعتی و کشاورزی فعال است.

وی افزود: بسیاری از واحدهای تولیدی صنعت پاک هستند اما بعضی واحدهای تولید آلودگی دارند که به صورت فصلی به اداره محیط زیست به عنوان واحد آلاینده معرفی می‌شوند که تعداد این واحدها در فصل بهار ۲۵ واحد بوده و در درجه نخست تولید گردوغبار و آلودگی هوا را در پی دارند و در درجه بعد واحدهایی هستند که با فاضلاب حاصل از آنها خاک و آب آلوده می‌شود و شامل کشتارگاه‌ها و برخی صنایع غذایی هستند.

عربی ادامه داد: سپس بحث پسماندها مطرح است که در این زمینه یک کار زیربنایی را آغاز کردیم که در دو نقطه شمال و مرکز استان در لندفیل شهر همدان و جنوب استان در لندفیل جدید شهر ملایر پسماندها مدیریت می‌شود. 

پسماندهای صنعتی و خطرناک همدان از استان خارج می‌شود

وی ضمن تأکید بر بی‌خطرسازی و دفن ۱۰۰ درصدی پسماندهای استان، اظهار کرد: پسماندهای صنعتی و خطرناک از استان خارج می‌شود و به استان‌های قزوین، اصفهان و البرز که صلاحیت رسیدگی به آنها را دارند، فرستاده می‌شوند.

عربی خاطرنشان کرد: همچنین روزانه ۱۰ تن پسماندهای عفونی و پزشکی تولید می‌شود که ۸ تن آن تا چندماه پیش بی‌خطرسازی و دفن می‌شد اما برای ۲ تن آن که مربوط به مراکز خصوصی بود، دفن نمی‌شد اما با همت گروه پسماند بی‌خطرسازی و دفن ۲ تن بخش خصوصی هم با مشارکت شرکت‌ ذیصلاح آغاز شده است و در حال حاضر با همکاری شهرداری و دانشگاه علوم پزشکی ۱۰۰ درصد پسماندهای عفونی استان بی‌خطرسازی و دفن می‌شود.

وی در رابطه با بحث محافظت از آب، گفت: بحث حفاظت و پایش آب بر عهده محیط زیست است و در این زمینه آب رودخانه‌های مهم، همه سدها و تالاب‌ها به صورت فصلی دو تا سه بار توسط آزمایشگاه‌های معتبر آنالیز و حدود ۱۴ فاکتور آن اندازه‌گیری می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان با بیان اینکه ۱۵ ایستگاه ثابت پایش هوا در همدان، نهاوند، ملایر، اسدآباد و کبودراهنگ وجود دارد، عنوان کرد: ایستگاه‌های ثابت پایش هوا به صورت آنلاین و ۲۴ ساعته کیفیت هوا را برآورد و بر خط اعلام می‌کنند و در سایر شهرها هم از دستگاه‌های پرتابل دستی که قابل حمل در نقاط مختلف‌ هستند، استفاده می‌شود.

وی در پایان با بیان اینکه منشأ گردوغبارهای موجود در استان خارجی و عمدتا از کشور عراق است اما در آینده امکان دارد منشأ داخلی هم داشته باشیم، یادآور شد: در ۶ ماهه نخست امسال در حدود ۱۵۵ روز هوای سالم و پاک داشتیم و ۱۵ روز هوای ناسالم و البته رقیق که ۱۲ روز آن برای گروه‌های حساس و ۳ روز آن برای عموم مردم ناسالم بوده است.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

زنبور

زنبورها به کمک گرده‌افشانی باغات و مراتع می‌روند

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, علیرضا قره‌گوزلو با اشاره به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *