صفحه اصلی / اجتماعی / بهداشت و سلامت / بیش از ۳۱هزار بیمار دیالیزی در کشور / کمبود ۲۵۰۰ دستگاه دیالیز

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی اعلام کرد

بیش از ۳۱هزار بیمار دیالیزی در کشور / کمبود ۲۵۰۰ دستگاه دیالیز

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی کشور، از وجود حدود ۱۰۰ هزار بیمار کلیوی تحت پوشش این انجمن خبر داد و گفت: هر سال ۱۵ تا ۲۰ درصد به تعداد بیماران کلیوی کشور اضافه می‌شود.

دیالیز

به گزارش کسب و کار نیوز، دکتر رضا سعیدی فیروزآبادی – عضو هیات مدیره انجمن اهدای عضو کشور در نشستی خبری که در کرمانشاه برگزار شد، با بیان اینکه در ۴۰ سال گذشته عمده بیماری‌هایی که افراد درگیر آن می‌شدند، بیماری‌های عفونی بود که یا فرد را از بین می‌برد یا درمان می‌شد، افزود: اکنون این رویه تغییر کرده و بیماری‌های مزمن و غیرواگیر افراد را بیشتر درگیر می‌کنند.

وی کاهش کیفیت زندگی و طول عمر و افزایش هزینه‌ها را از جمله پیامدهای بیماری‌های مزمن غیرواگیر دانست و بیماری‌های کلیوی را از مهم‌ترین این بیماری‌ها عنوان کرد.

مشاور پیوند عضو انجمن حمایت از بیماران کلیوی کشور یکی از زمینه‌های مهم بروز بیماری‌های کلیوی را فشار خون بالا دانست و گفت: ۵۰ درصد افراد بالای ۵۰ سال کشور اکنون درگیر فشار خون بالا هستند.

سعیدی با بیان اینکه سه عامل عفونت‌های مزمن کلیوی، دیابت و فشار خون دلیل اصلی بیماری‌ها و نارسایی کلیه است، افزود: در موارد محدودی زمینه ژنتیکی هم تاثیر دارد.

وی از تاثیر عادات بد زندگی مانند تغذیه نامناسب و تحرک کم در نارسایی کلیه هم یاد کرد و گفت: همه این موارد باعث شده اکنون از هر چهار نفر، یک نفر درجه‌ای از نارسایی کلیوی داشته باشد.

 عضو هیات مدیره انجمن اهدا عضو کشور با بیان اینکه اکنون با روش پیوند کلیه می‌توان کیفیت زندگی بیماران کلیوی را بهبود بخشید، گفت: این پیوند می‌تواند از خانواده خود فرد هم صورت گیرد.

سعیدی به افراد اطمینان داد که اهدا یک کلیه خطر بیمارهای کلیوی را در آنها تشدید نمی‌کند و بسیاری از افراد هستند که فقط با یک کلیه زندگی می‌کنند.

وی یکی دیگر از راه‌های بسیار خوب پیوند کلیه را از افراد مرگ مغزی دانست و افزود: هر بیمار مرگ مغزی با اهدا کلیه و اعضای بدن خود می‌تواند جان هشت نفر را نجات دهد.

مشاور پیوند عضو انجمن حمایت از بیماران کلیوی کشور با اشاره به وقوع سالانه حدود ۵هزار مورد مرگ مغزی در کشور، افزود: از این تعداد فقط ۱۵۰۰ مورد رضایت به اهدا عضو می‌دهند.

وی اشاره‌ای هم به پیوند کبد داشت و خاطرنشان کرد: کبد می‌تواند با اهدای بخشی از این عضو، کبد خود را بازسازی کند و در عرض شش هفته دو برابر شده و در مدت شش ماه به اندازه واقعی نزدیک شود.

عضو هیات مدیره انجمن اهدا عضو کشور بر لزوم راه‌اندازی مرکز پیوند در کرمانشاه هم تاکید کرد و با بیان اینکه کرمانشاه از دیرباز یکی از قطب‌های پیوند کلیه بوده، خاطرنشان کرد: اکنون زیرساخت‌های لازم برای اینکه کرمانشاه دوباره قطب پیوند عضو شود، فراهم است.

وی یادآوری کرد: پیگیری می‌کنیم که پیوند از بیماران مرگ مغزی و پیوند از جسد در کرمانشاه راه‌اندازی شود تا بیماران این استان و حتی استان‌های همجوار نیازی به حضور در تهران نداشته باشند.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

اعلام نقاط داغ کرونایی تهران

به گزارش کسب و کار نیوز، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *