صفحه اصلی / استان ها / گلستان / برنامه‌ریزی برای ایجاد دو خط لوله سراسری انتقال آب دریا در گلستان

برنامه‌ریزی برای ایجاد دو خط لوله سراسری انتقال آب دریا در گلستان

رئیس اتاق بازرگانی،‌ صنایع، معادن و کشاورزی گرگان گفت: ایجاد دو خط لوله انتقال آب دریای خزر برای بخش‌های کشاورزی و شرب در استان برنامه‌ریزی شده است.

فصل صید ماهی دریای خزر

مهندس «علی محمد چوپانی» در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: نقشه توسعه راه استان مبتنی بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، کاهش ارزبری، اشتغال جوانان، رونق واحدهای راکد از جمله سنگ‌شکن‌ها،‌ شرکت‌های ساختمانی، مهندسین بخش عمران و معماری و … و تخلیه نقدینگی سرکش به سمت این بخش‌هاست.

وی با اشاره به این‌که میزان نقدینگی در کشور یک تریلیارد و ۶۰۰ هزار میلیارد تومان است، خاطرنشان کرد: روزانه ۶۰۰ میلیارد تومان به پایه پولی کشور افزوده می‌شود. اگر این نقدینگی در پروژه‌های مبتنی بر اقتصاد مقاومتی و ریال محور پیاده نشود، به هر سمتی برود باعث ایجاد تورم سرکش می‌شود.

چوپانی تصریح کرد: در مناطق مرزی استان گلستان با کشور ترکمنستان، حدود ۲۰۰ هزار هکتار اراضی قابل احیاء وجود دارد. به دنبال این هستیم که خط لوله آب را از دریای خزر به این مناطق ایجاد کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی،‌ صنایع، معادن و کشاورزی گرگان تصریح کرد: آب دریا را با استفاده از آب شیرین‌کن برای مصارف کشاورزی تأمین خواهیم کرد و این مناطق را به باغات درختان مثمر تبدیل می‌کنیم. در این مناطق قابلیت کشت پسته، فندوق و انواع میوه‌جات وجود دارد. می‌توان با نصب سیستم‌های آبیاری هوشمند، مصرف آب را تقریباً به یک پنجم سیستم‌های گذشته کاهش داد.

وی خاطرنشان کرد: با این اقدام می‌توان از ظرفیت روستائیان مرزنشین استان به خوبی استفاده کرد. مرزنشینان، مرزداران ما هستند و باید توان مالی آن‌ها را بالا ببریم.

وی با بیان این‌که در حاشیه این مزارع می‌توان شهرک گلخانه‌ای نیز ایجاد کرد، گفت: می‌توان ۱۰۰۰ هکتار گلخانه را در حاشیه این مزارع ایجاد کرد و مدیریت آن را به بخش خصوصی یا دانشجویان بخش کشاورزی واگذار کرد.

چوپانی اظهار کرد: با ایجاد این گلخانه‌ها می‌توان در بازار بزرگ رقابتی سبزی، صیفی‌جات و حتی میوه‌جات روسیه حضور یافت. بازار حداقل ۲۰ میلیارد دلاری در مصرف میوه در این کشور وجود دارد.

تأمین آب شرب ۱۰ استان با آب دریای خزر

رئیس اتاق بازرگانی،‌ صنایع، معادن و کشاورزی گرگان در ادامه خاطرنشان کرد: حجم آب دریای خزر ۸۵۰ هزار میلیارد مترمکعب بوده و سهم آب در دسترس ایران از این میزان ۱۳۰ میلیارد مترمکعب است. این دریا می‌تواند آب شرب ۱۰ استان ما را تأمین کند.

چوپانی با اشاره به آب شیرین‌کن بندر ترکمن،‌ گفت: این آب شیرین‌کن توسط بخش خصوصی با هزینه ۳۲ میلیارد تومان در سال جاری به بهره‌برداری رسیده و روزانه ۱۰ هزار متر مکعب آب را برای روستاهای حاشیه دریای خزر تأمین شیرین می‌کند. اگر این آب شیرین‌کن نبود در این مناطق با چالش آب روبه‌رو می‌شدیم. این واحد هر متر مکعب آب شرب را با قیمت  1300 تومان در اختیار آبفا قرار می‌دهد.

وی با بیان این‌که شوری آب دریای خزر ۴۰ درصد خلیج‌فارس است، افزود: می‌توانیم با ایجاد آب شیرین‌کن‌ها از طریق آب دریای خزر آب شرب استان‌های گلستان، خراسان‌شمالی، سمنان، ‌تهران، ‌البرز، زنجان، ‌قزوین، مازندران و چند استان دیگر را تأمین کرد.

رئیس اتاق بازرگانی،‌ صنایع، معادن و کشاورزی گرگان با اشاره به برنامه‌ریزی‌ها در خصوص ایجاد دو خط لوله سراسری آب دریا در استان،‌ تصریح کرد: این کار می‌تواند سرریز نقدینگی را به خود جذب کند و باعث افزایش ثروت ملی و ارزآوری شود.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

انتقال خون

از بیماران نیازمند به خون غافل نشویم

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, سیدصادق بنی‌عقیل اظهار کرد: در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *