صفحه اصلی / استان ها / خراسان شمالی / بی‌رغبتی تاکداران خراسان‌شمالی به صادرات انگور برای تعرفه‌های سنگین آن

بی‌رغبتی تاکداران خراسان‌شمالی به صادرات انگور برای تعرفه‌های سنگین آن

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌شمالی گفت: پرداخت تعرفه برای صادرات انگور موجب شده تا تاکداران این استان تمایل چندانی برای صادرات انگور به کشورهای خارجی نداشته باشند.

تاکداران

«تشکری» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، افزود: در سال‌های گذشته تاکداران این استان انگور کلاهداری را به کشورهایی چون پاکستان صادر می‌کردند اما چون طی یکی دو سال اخیر قیمت انگور پایین بود و برای صادرات نیز باید تعرفه پرداخت می‌کردند ترجیح می‌دهند تا انگور تولیدی را در کشور به فروش برسانند.

وی با بیان این‌که برداشت انگور در این استان آغاز شده و خوشبختانه امسال قیمت مناسبی هم دارد، ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود امسال ۱۷۵ هزار تن انگور از تاکستان‌های این استان برداشت شود که تقریباً ۹۰ هزار تن آن انگور کشمشی است.

تشکری تصریح کرد: از آنجایی که قیمت کشمش نیز افزایش یافته و از قیمت مناسبی دارد پیش‌بینی می‌شود تاکداران این استان در سال جاری تمایل فراوانی برای تولید کشمش داشته باشند و برآورد می‌شود خراسان‌شمالی ۱۸ تا ۱۹ هزار تن تولید تولید کشمش داشته باشد.

وی اظهار کرد: ۸۰ تا ۸۵ درصد انگور تولیدی در این استان به سایر استان ها و یا خارج کشور صادر می‌شود که بخشی از این انگور به بازارهای سایر استان‌ها صادر می‌شود و مابقی نیز در سردخانه‌های موجود در استان ذخیره‌سازی خواهد شد تا در زمان مناسب‌تر به بازار عرضه شود.

به گفته این مقام مسئول، دو سردخانه با ظرفیت‌های مناسب در بجنورد و شهرستان مانه و سملقان وجود دارد که این قابلیت در آن وجود دارد تا یک تا دو هزار تن انگور را در خود ذخیره‌سازی کند.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

فروش اینترنتی کالا

تعداد فروشگاه ها برای فروش اینترنتی کالا در خراسان شمالی افزایش یافت

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, بدری با اشاره به اینکه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *