صفحه اصلی / اقتصادی / کشاورزی / طرح پرورش ماهی در قفس در دریا ذخایر ماهیان را حفظ می کند

معاون سازمان محیط زیست:

طرح پرورش ماهی در قفس در دریا ذخایر ماهیان را حفظ می کند

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: حفظ و مدیریت ذخایر آبزیان دریایی، کاهش فشار صید و برداشت از دریا، دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی و ایجاد و توسعه اشتغال از جمله اهداف اجرای طرح پرورش ماهی در قفس در دریا است.

به گزارش کسب و کار نیوز، «پروین فرشچی» ظهر امروز شنبه در مراسم امضای تفاهم نامه طرح توسعه آبزی پروری دریایی با رویکرد پرورش ماهی در قفس در دریا که با حضور عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد، استفاده مسئولانه از ذخایر و ظرفیت های طبیعی همراه با حفظ محیط زیست، دستیابی به اهداف توسعه پایدار و تامین امنیت غذایی کشور را از دیگر اهداف این طرح برشمرد و اظهار داشت: طی سال های گذشته، تقاضای زیادی برای پرورش ماهی در قفس در دریا به ویژه از سوی بخش خصوصی وجود داشته است.
فرشچی گفت: به منظور مدیریت این میزان تقاضا و انسجام در عمل و اجرای این طرح، توافقی میان سازمان های محیط زیست و شیلات برای مشخص کردن پهنه های دریایی، گونه های بومی، تناژ و میزان عمق قرارگیری قفس ها حاصل و نتیجه در قالب تفاهم نامه کنونی به صورت جمع بندی به امضاء رسید.
وی ادامه داد: براساس این تفاهم نامه، نظارت، پایش و ارزیابی عملکرد مجریان طرح پرورش ماهی در قفس در دریا، راحت تر و سلامت دریا با جلوگیری از غنی شدگی به واسطه نظارت بر گونه، ادوات مورد استفاده، نوع و میزان مواد غذایی حفظ می شود.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تاکید بر جلوگیری از ادامه فعالیت خاطیان این طرح، تصریح کرد: رعایت الزامات و تمهیدات پیش بینی شده، نوع و جنس تورها و قفس ها، نوع ماهی پرورشی، نحوه و میزان غذا دهی، عمق قرارگیری قفس ها، نوع و میزان خدمات پشتیبانی، برخی از شاخص های ارزیابی مجریان این طرح است.
وی اظهار داشت: اگر این تفاهم نامه به امضا نمی رسید، قطعا در گوشه و کنار آب های سرزمینی شاهد فعالیت متقاضیان پرورش ماهی در قفس بودیم که هر کدام از آن ها، جداگانه از ادوات، گونه و نوع مواد غذایی استفاده می کردند و این نبود هماهنگی و نظارت منسجم می توانست منجر به غنی شدن مواد مغذی در دریا و بروز مشکلاتی همچون کشند قرمز شود.
فرشچی گفت: بر خلاف برخی ادعاها که فعالیت این صنعت در کشور چندی بدون مجوز انجام می شده، هیچ فعالیتی در این حوزه، بدون مجوز نبوده اما با توجه به فعالیت های متعدد در حوضه های آبی، تصمیم گرفتیم، انسجام و مدیریت یکپارچه در این خصوص میان نهادهای مرتبط ایجاد کنیم.
علمی** ۹۰۱۴**۹۲۹۴**۲۰۱۷

همچنین مطالعه کنید:

چای سبز

۹۳ درصد از مطالبات چایکاران پرداخت شد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایلنا، حبیب جهانساز، رئیس سازمان چای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *