صفحه اصلی / اجتماعی / بهداشت و سلامت / کنترل رشد تومورهای مغزی با تزریق ویروس

کنترل رشد تومورهای مغزی با تزریق ویروس

محققان مغز و اعصاب دانشگاه دوک برای اولین‌بار با تزریق نوعی ویروس به محل تومور در مغز، از رشد مجدد آن جلوگیری کردند و امید به زندگی بیماران مبتلا به تومورهای مغزی گلیوبلاستوما را از ۲۰ ماه به شش سال افزایش دادند.

مدل تومور

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ساینس نیوز، گلیوبلاستوما شایع‌ترین تومور بدخیم اولیه سیستم عصبی مرکزی است که در نخاع یا مغز رشد می‌کند. متاسفانه روش‌های درمانی برای جلوگیری از رشد مجدد تومورهای مغزی گلیوبلاستوما پس از جراحی بسیار محدود است، اما مطالعات جدید ثابت کرد که با استفاده از نوعی ویروس امید به زندگی و زمان باقی‌مانده برای این بیماران افزایش می‌یابد.

محققان موفق شدند طول زندگی ۲۱ بیمار از ۶۱ بیمار درمان شده با ویروس اصلاح شده را تا سه سال افزایش دهند. از میان مبتلایان به این تومور بدخیم که با ویروس درمان شده بودند بعد از گذشت شش سال دو نفر زنده ماندند که این امر از موفقیت پروژه خبر می‌دهد.

دکتر دارل بیگنر – متخصص نورولوژی از دانشگاه دوک – گفت: زمانی ارزش این روش درمانی مشخص می‌شود که بدانید معمولا همه بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند بعد از ۲۰ ماه فوت می‌کنند.

وی افزود: در حال حاضر تومور مغزی گلیوبلاستوما تنها با جراحی، پرتو درمانی و شیمی‌درمانی قابل کنترل است اما متاسفانه احتمال رشد مجدد تومورهای سرطانی بسیار زیاد است.

در این روش درمانی، محققان دوز مشخصی از ویروس مهندسی شده موسوم به پولیویروس را مستقیما به محل تومور تزریق می‌کنند. خوشبختانه با این روش رشد مجدد تومور متوقف می‌شود.

محققان ضمن ابراز امیدواری از این روش درمانی مطالعات خود را برای تکمیل کردن سایر فرضیه‌ها و بهبود روند درمان ادامه خواهند داد.
انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

منع تردد شبانه در شهرهای دارای واکسیناسیون ۲۴ساعته، لغو شد

دکتر علیرضا رئیسی، گفت: هر محدودیتی که ایجاد می‌شود برای حفظ سلامتی مردم است و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *