صفحه اصلی / اقتصادی / راه و شهرسازی / حجم معاملات ملکی شهر تهران ۲۲ درصد کاهش یافت

حجم معاملات ملکی شهر تهران ۲۲ درصد کاهش یافت

بانک مرکزی اعلام کرد: در خردادماه امسال تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 14.9 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه پیش و ماه مشابه پارسال به ترتیب 22.1 درصد و 3.1 درصد کاهش نشان می‌دهد.

به گزارش کسب و کار نیوز، براساس آمار بانک مرکزی، متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۶۵٫۱ میلیون ریال بود که نسبت به ماه پیش ۸٫۹ درصد افزایش نشان می دهد.
در سه ماهه نخست امسال، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۳۹ هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ۵٫۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.
براساس این گزارش، در خردادماه امسال متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۶۵٫۱ میلیون ریال بود که نسبت به ماه پیش ۸٫۹ درصد و ماه مشابه پارسال ۴۵٫۸ درصد افزایش نشان می دهد.

** حجم معاملات مسکن
بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در خردادماه امسال بیانگر آن است که از مجموع ۱۴ هزار و ۸۸۶ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا پنج سال ساخت با ۴۳٫۷ درصد بیشترین سهم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده اند.
این سهم در مقایسه با خردادماه سال پیش ۳٫۱ درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت بیش از ۱۵ سال افزوده شده است.
توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در خردادماه نشان می دهد از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۳٫۹ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است؛ همچنین مناطق ۴ و ۲ به ترتیب با سهم های ۸٫۹ و ۸٫۳ درصد در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.
در مجموع ۷۱٫۶ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران مربوط به ۱۰ منطقه شهر به ترتیب فراوانی شامل مناطق ۵، ۴، ۲، ۱۰، ۱۴، ۱، ۸، ۷، ۱۵ و ۱۱ بوده و ۱۲ منطقه باقیمانده ۲۸٫۴ درصد از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده اند.

** تحولات قیمت مسکن
در خردادماه میانگین قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۶۵٫۱ میلیون ریال بود که نسبت به ماه پیش و ماه مشابه پارسال به ترتیب ۸٫۹ و ۴۵٫۸ درصد افزایش نشان می دهد.
بیشترین رشد میانگین قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال گذشته به منطقه ۵ معادل ۶۳٫۶ درصد و کمترین میزان رشد به منطقه ۲۰ معادل ۱۶٫۶ درصد تعلق دارد.
در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین میانگین قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده معادل ۱۴۱٫۸ میلیون ریال به منطقه یک و کمترین آن با ۲۹ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است که نسبت به ماه مشابه سال پیش به ترتیب ۴۳٫۵ و ۲۶٫۴ درصد افزایش نشان می دهد.

** تحولات سه ماهه معاملات مسکن
در سه ماهه نخست امسال تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۳۹ هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵٫۲ درصد افزایش نشان می دهد. در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران ۶۰٫۱ میلیون ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۶٫۸ درصد افزایش نشان می دهد.

** دامنه های قیمتی مورد تقاضا
توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک مترمربع بنا در خردادماه امسال بیانگر آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۳۰ تا ۳۵ میلیون ریال به ازای هر مترمربع بنا با سهم ۷٫۹ درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده و دامنه های قیمتی ۲۵ تا ۳۰ میلیون ریال و ۳۵ تا ۴۰ میلیون ریال به ترتیب با سهم های ۷٫۱ درصدی در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.
در این ماه، توزیع حجم معاملات به گونه ای بوده است که ۵۶٫۴ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران (۶۵ میلیون و ۱۰۰ هزار ریال) به فروش رفته اند.

** متراژهای پرطرفدار
توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در خردادماه نیز نشان می دهد بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحدهایی با زیربنای ۶۰ تا ۷۰ مترمربع معادل ۱۵ درصد اختصاص داشته است.
واحدهای دارای زیربنای ۵۰ تا ۶۰ مترمربع و ۷۰ تا ۸۰ مترمربع به ترتیب با سهم های ۱۴٫۶ درصد و ۱۲٫۲ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند. در مجموع در این ماه واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ مترمربع ۵۴ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده اند.

** ارزیابی قدرت خرید مردم
توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب ارزش هر واحد بیانگر آن است که در میان دامنه های قیمتی مورد بررسی، واحدهای مسکونی با ارزش یک تا ۲ میلیارد ریال با اختصاص ۱۷٫۱ درصد، بیشترین سهم از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده اند.
واحدهای دارای ارزش ۲ میلیارد تا سه میلیارد ریال و سه تا چهار میلیارد ریال نیز هر کدام با اختصاص ۱۶٫۷ و ۱۰٫۷ درصد در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.
در مجموع در این ماه حدود ۵۴٫۹ درصد از معاملات به واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از پنج میلیارد ریال اختصاص داشت.

** وضعیت اجاره بهای مسکن
در این ماه همچنین شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در همه مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال پیش به ترتیب ۱۲٫۵ و ۱۰٫۴ درصد رشد نشان می دهد.
سهم هزینه مسکن شامل اجاره بهای مسکن اعم از شخصی و غیرشخصی در محاسبات شاخص کل بهای کالا و خدمات مصرفی بر پایه سال ۱۳۹۵ معادل ۳۳٫۱ درصد است.
گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در خردادماه امسال که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، در اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی تهیه می شود.
اقتصام*۲۰۲۵**۲۰۲۳

همچنین مطالعه کنید:

Prices of plane tickets

قیمت بلیت هواپیما ۲۰ درصد کاهش می یابد + جزئیات

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *