صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
شاخص امید به زندگی ایرانیان افزایش یافت

شاخص امید به زندگی ایرانیان افزایش یافت

مرکز آمار ایران اعلام کرد: شاخص امید زندگی در پنج سال اخیر در بین مردان ایرانی یک سال و در بین زنان ۱.۵ سال افزایش یافته است.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از این مرکز، شاخص امید زندگی در بدو تولد بر اساس آخرین نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۵ و با بهره گیری از داده‌های ثبتی در سال این سال در کل کشور برای مردان ۷۲.۵ سال و برای زنان ۷۵.۵ سال محاسبه شده است.
این شاخص برای مردان و زنان مناطق شهری به ترتیب برابر ۷۲.۷ و ۷۵.۷ سال و برای مردان و زنان مناطق روستایی به ترتیب برابر ۷۱.۷ و ۷۴.۷ سال است.
امید زندگی در بدو تولد، متوسط سال‌هایی است که انتظار می‌رود شخص از هنگام تولد زندگی کند و به طور عمده از شرایط اجتماعی و ویژگی‌های ژنتیکی فرد تأثیر می‌پذیرد. این شاخص نشان می‌دهد که هر یک از افراد متعلق به یک نسل معین تا پایان زندگی به طور متوسط چند سال عمر خواهند کرد.
از نظر استانی بالاترین مقدار امید زندگی مردان در سال ۱۳۹۵ در استان البرز (۷۴.۴ سال) و پس از آن در استان‌های تهران (۷۴.۳ سال) و مازندران (۷۳.۵ سال) مشاهده می‌شود و پایین‌ترین مقدار این شاخص در مردان متعلّق به استان‌های سیستان و بلوچستان (۶۵.۷ سال)، خراسان شمالی (۶۹.۸ سال) و هرمزگان (۶۹.۹ سال) بوده است.
همچنین بالاترین مقدار این شاخص برای زنان متعلق به استان‌های البرز (٧٨ سال)، تهران (۷۷.۸ سال) و اصفهان و مازندران (٧٧ سال) بوده و پایین‌ترین مقدار این شاخص در زنان مربوط به استان‌های سیستان و بلوچستان (۶۹.۲ سال)، ایلام (٧٢ سال) و خراسان شمالی (۷۲.۶ سال) است.
شاخص امید زندگی در بدو در سال ١٣٩٠ در کل کشور برای مردان و زنان به ترتیب برابر ۷۱.۵ و ٧٤ سال بود که این ارقام برای مردان و زنان مناطق شهری به ترتیب برابر با ۷۱.۷ و ۷۴.۲ سال و برای مردان و زنان مناطق روستایی به ترتیب برابر با ۷۰.۷ و ۷۳.۲ سال محاسبه شده بود.
مقایسه این ارقام با ارقام سال ١٣٩٥ نشان می‌دهد در طی پنج سال به ترتیب یک سال به امید زندگی مردان و ۱.۵ سال به امید زندگی زنان افزوده شده است. ‌‌

همچنین مطالعه کنید:

استفاده از ماسک برای تمام مردم ضرورتی ندارد

استفاده از ماسک برای تمام مردم ضرورتی ندارد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, سیدمهدی صداقت در جمع خبرنگاران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *