صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
صادرات غیرنفتی ایران امسال پنج درصد رشد داشت

صادرات غیرنفتی ایران امسال پنج درصد رشد داشت

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت گفت: صادرات غیرنفتی ایران در ۱۱ ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال پنج درصد رشد داشت که نویدبخش شرایط بهتر در سال ۹۷ است.
مجتبی خسرو تاج پنجشنبه در دوازدهمین جلسه کارگروه توسعه تجارت استان فارس افزود: اگرچه در آغاز امسال، آمار صادرات خیلی خوب نبود اما در نیمه دوم امسال این وضعیت بهبود یافت به گونه‌ای که تا پایان امسال رقم صادرات غیرنفتی کشور به ۴۵ میلیارد دلار خواهد رسید.
رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: از ابتدای امسال تا پایان بهمن ماه، حدود ۸۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار تجارت غیرنفتی داشته‌ایم که از این رقم، حدود ۴۱.۷ میلیارد دلار صادرات کالای غیرنفتی و ۴۷.۶ میلیارد دلار واردات این گونه کالاها بوده است.
وی ادامه داد: پارسال و در مدت مشابه، تجارت غیرنفتی کشور ۷۸ میلیارد و ۲۰۰ دلار بود که امسال ۱۴ درصد رشد داشته است.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در مجموع در ۱۱ ماه گذشته در کالاهای وارداتی، ۶۰ درصد مواد اولیه و واسطه‌ای، ۱۶ درصد ماشین آلات، ۱۸ درصد کالاهای مصرفی و ۶.۲ درصد سایر اقلام بوده است.
خسرو تاج افزود: در ۱۱ ماه سال جاری تراز تجاری ایران (نسبت صادرات و واردات) در حدود منفی ۶ میلیارد دلار بوده است.
وی ادامه داد: در بخش‌های محصولات شیمیایی، مواد آرایشی، اقلام خاص فولادی، لوازم خانگی، بعضی محصولات فلزی، بخش خودرو، محصولات نساجی، برق و الکترونیک و تجهیزات مخابراتی و تجهیزات نیروگاهی تراز صادرات ما منفی است.
رئیس کل سازمان توسعه تجارت گفت: بخش فناوری اطلاعات از ظرفیت‌هایی است که در مسیر توسعه صادرات باید مورد نظر باشد و باید جهت‌های آتی کشور را برای توسعه صادرات شناسایی کنیم.
خسروتاج افزود: باید تاکیدمان روی ظرفیت‌های مبتنی بر سرمایه انسانی باشد و خیلی نمی‌توانیم روی مزیت‌های نسبی تکیه کنیم.
وی یادآور شد: در سال آینده یک نمایشگاه تخصصی برای صنایع خلاق خواهیم داشت.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته در استان فارس برای توسعه صادرات غیرنفتی ادامه داد: در بخش فناوری اطلاعات، این استان از قدیم شهرت داشته است و می‌توان از این سابقه به خوبی استفاده کرد.
وی گفت: برنامه راهبردی توسعه صادرات را برای کشور در نطر داریم و سعی کردیم برنامه راهبردی که می‌توان چراغ راه ما برای توسعه باشد را قطعی و ابلاغ کنیم.
وی افزود: یکی از اینها بحث حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط است که باید برای حضور بنگاه‌ها در بازار جهانی برنامه داشته باشیم و از برنامه‌ها در این زمینه حمایت می‌کنیم.

همچنین مطالعه کنید:

نامزد یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات ، اسلامشهر و پردیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *