صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
اتمام پذیره‌نویسی اوراق منفعت دولت

اتمام پذیره‌نویسی اوراق منفعت دولت

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از فرابورس ایران، در نخستین روز کاری از هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم پذیره‌نویسی اوراق منفعت دولت در نماد «افاد ۱» که به تعداد ۳۰ میلیون ورقه با نرخ سود ۲۰ درصد منتشر شده بود، به اتمام رسید.
از رویدادهای مهم هفته جاری می‌توان به استقبال سرمایه‌گذاران از نخستین اوراق اجاره سهام بازار سرمایه اشاره کرد که شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) برای تأمین نقدینگی خود، با هدف تسویه مطالبات سازمان تأمین اجتماعی اقدام به انتشار آن کرد.
بدین ترتیب اوراق اجاره سهام شرکت واسط مالی مرداد یکم به ارزش یک هزار میلیارد تومان که مدت پذیره‌نویسی آن از تاریخ ۲۲ تا ۲۳ اسفندماه ۹۶ تعیین شده بود، در نخستین روز این پذیره‌نویسی به فروش رفت.
رشد ۸۹ درصدی ارزش مبادلات هفتگی فرابورس
در پی دادوستد دو هزار و ۳۲۴ میلیون ورقه به ارزش افزون بر ۴۶ هزار میلیارد ریال در بازارهای فرابورس ایران، ارزش معاملات فرابورس نسبت به هفته گذشته ۸۹ درصد رشد کرد که بخشی از این رشد ناشی از اتمام پذیره‌نویسی اوراق منفعت و پذیره‌نویسی اوراق صکوک اجاره شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی بود.
هفته جاری در میان بازارهای فرابورسی، بازار اول با رشد ۷۵۲ درصدی حجم و افزایش ۸۶۵ درصدی ارزش مبادلات بیشترین افزایش حجم و ارزش مبادلاتی را به خود اختصاص داد و بدین ترتیب این بازار میزبان نقل‌وانتقال یک هزار و ۳۱۶ میلیون سهم به ارزش بالغ بر ۳ هزار میلیارد ریال بود.
معامله‌گران سهام در بازار دوم نیز ۴۶۷ میلیون سهم را در ۵۷ هزار نوبت معاملاتی دست به دست کردند که این حجم از مبادلات ارزش بیش از یک هزار و ۴۰۰ میلیارد ریالی را رقم زد.
علاوه بر این نقل‌وانتقال سهام در بازار پایه نیز به مبادله ۴۵۹ میلیون سهم به ارزش ۶۹۱ میلیارد ریال منتهی شد که حاکی از افت ۵۹ و ۳۳ درصدی حجم و ارزش در این بازار نسبت به هفته گذشته است.
از سوی دیگر نگاهی به مبادلات اوراق در بازار ابزارهای نوین مالی نشان می‌دهد که در حالی حجم مبادلات این بازار با افت ۵۲ درصدی مواجه شده که ارزش مبادلاتی آن ۹۶ درصد رشد کرده است. بدین ترتیب در این بازار ۸۲ میلیون ورقه به ارزش ۴۰ هزار و ۸۹۱ میلیارد ریال جابه‌جا شد که بیشترین سهم این مبادلات متعلق به اوراق بدهی بود.
در حالی حجم و ارزش مبادلات اوراق بدهی در این هفته بیش از ۱۰۰ درصد افزایش را به همراه داشت که دادوستد اوراق تسهیلات مسکن با افت حدود ۳۰ درصدی در حجم و ارزش مبادلاتی مواجه شد. در تابلو تسهیلات مسکن خریدوفروش ۲۵/. میلیون ورقه به ارزش ۱۷۱ میلیارد ریال رقم خورد و این در حالی است که هفته گذشته ۳۶/. میلیون ورقه تسه به ارزش ۲۴۰ میلیارد ریال دست به دست شد.
شاخص کل فرابورس نیز نسبت به هفته گذشته تغییر چندانی نکرده و با یک واحد رشد در ارتفاع ۱۰۸۱ قرار گرفت.
محصولات کاغذی گوی سبقت را از فلزات اساسی ربود
در این هفته بیشترین ارزش معاملات خرد بازار سهام شامل معاملات در بازارهای اول، دوم، پایه، مشتقه و SME به گروه محصولات کاغذی با ارزش ۳۰۸ میلیارد ریالی و سهم ۱۴ درصدی از ارزش کل تعلق گرفت و بدین ترتیب به جای فلزات اساسی در صدر نشست.
گروه فلزات اساسی نیز که هفته گذشته در صدر صنایع فرابورسی قرار گرفته بود این هفته جایگاه دوم را به خود اختصاص داد. در مجموع ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام به تفکیک گروه‌های صنعت طی هفته جاری به بیش از ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال رسید.

همچنین مطالعه کنید:

افزایش مداوم قیمت خودرو در بازار بی‌مشتری

به گزارش کسب و کار نیوز، ۲۲ اردیهشت ماه بود که در جلسه ستاد تنظیم …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *