صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
۹۰ درصد آب مصرفی مجتمع فولاد خراسان به چرخه تولید باز می گردد

۹۰ درصد آب مصرفی مجتمع فولاد خراسان به چرخه تولید باز می گردد

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان گفت: در راستای حفاظت محیط زیست 90 درصد آب مصرفی در این مجتمع صنعتی به چرخه تولید و مصرف بازمی گردد.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ماین نیوز، حسین احمدی سلیمانی روز سه شنبه در مراسم روز درختکاری در این مجتمع با حضور فرماندار، شهردار و جمعی از اعضای شورای شهرنیشابور افزود: در این چارچوب آب مصرفی در واحدهای نورد، فولادسازی و احیاء مستقیم مجتمع با صرف 6 میلیون و 699 هزار یورو در تصفیه خانه پسابهای صنعتی پس از طی مراحل تصفیه به چرخه تولید باز می گردد. این اقدام باعث کاهش 70 درصدی مصرف آب و کاهش اتلاف منابع و انرژی در مجتمع فولاد خراسان شده است.
وی در ادامه به ظرفیت 12 میلیون مترمکعبی سد بار نیشابور اشاره و بیان کرد: سهم مجتمع فولاد خراسان از ذخیره آب این سد پنج میلیون مترمکعب است که بخش عمده مصرف آب مجتمع را تشکیل می دهد. 
همچنین 50 درصد ظرفیت سه حلقه چاه واقع در فضای مجتمع فولاد خراسان به مصرف می رسد. سهمیه مجتمع فولاد از این چاهها 100 لیتر در ثانیه تعیین شده است.
مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان ادامه داد: تصفیه خانه پسابهای بهداشتی این مجتمع نیز با هزینه 42 هزار دلار به روش بیولوژیکی به صورت هوازی ساخته شده که خروجی آن برای آبیاری فضای سبز استفاده می شود.
وی همچنین به طرح ساخت دریاچه 160هزار مترمکعبی فولاد خراسان اشاره و بیان کرد: اجرای این طرح تا کنون 15 میلیارد ریال هزینه داشته است. این دریاچه از محل خروجی تصفیه خانه های صنعتی و بهداشتی مجتمع فولاد و نزولات آسمانی آبگیری می شود.
احمدی در ادامه گفت: مجتمع فولاد خراسان فضای سبزی به وسعت 267 هکتار به وجود آورده و همچنین در زمینی به مساحت 145 هکتار اقدام به کاشت ترکیبی درختان با توجه به اقلیم و شرایط منطقه از انواع گونه های سوزنی برگ و پهن برگ شده است.
وی افزود: تاکنون 27 میلیون یورو برای خرید و نصب تجهیزات سازگار با محیط زیست در مجتمع فولاد خراسان هزینه شده و امسال 100 درصد فضای سبز این مجتمع به سامانه آبیاری قطره ای مجهز شده است.
فرماندار ویژه نیشابور نیز در این مراسم گفت: درخت نماد محیط زیست از دیرباز تا امروز بوده و روز درختکاری حرکت مهمی در جهت فرهنگ سازی است که باید بیش از پیش مورد توجه و اهتمام قرار گیرد.
سعید شیبانی افزود: مجتمع فولاد خراسان به عنوان مجموعه فاخر صنعتی شرق کشور در راستای ترویج زندگی سبز و پایدار گامهای مهمی برداشته و حضور همه مسئولان شهرستان نیشابور در مراسم امروز نشانگر توجه و نگاه ویژه آنان به همین موضوع است.
شرکت مجتمع فولاد خراسان در فضایی به وسعت 1400 هکتار در 15 کیلومتری شمال غرب نیشابور واقع است. این مجتمع صنعتی با فعالیت کارخانه های نورد سبک فولاد ساختمانی به ظرفیت 550 هزار تن، فولادسازی بیلت به ظرفیت 630 هزار تن، دو واحد احیاء مستقیم هر یک به ظرفیت 800 هزار تن در سال و فولادسازی شماره دو به ظرفیت 720 هزار تن یکی از قطبهای تولید فولاد در ایران است. پنج هزار نفر به طور مستقیم در مجتمع فولاد خراسان اشتغال دارند.
نیشابور در فاصله 127 کیلومتری غرب مشهد واقع شده است.

همچنین مطالعه کنید:

نامزد یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات ، اسلامشهر و پردیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *