صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
شرکت های ایرانی ۵۰۰ میلیارد تومان در صنعت فضایی درآمد کسب کردند

شرکت های ایرانی ۵۰۰ میلیارد تومان در صنعت فضایی درآمد کسب کردند

 رئیس سازمان فضایی ایران اعلام کرد: امسال شرکتهای ایرانی درصنعت فضایی کشور حدود ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب کردند که حدود ۹۰ درصد آن مربوط به مخابرات ماهواره ای، ۵ درصد حوزه ناوبری و ۵ درصد حوزه سنجش از دور بوده است.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، مرتضی براری در باره فعالیت بخش خصوصی در حوزه فضایی اظهار داشت: توجه به بخش زیرساخت و بودجه دولتی توان بخش خصوصی را نیز افزایش خواهد داد.
وی با یادآوری اینکه در حوزه درآمد گیرنده های ماهواره ای بخشی هم به صورت غیر شفاف داریم، گفت: با توجه به اینکه جمعیت ایران یک درصد جمعیت جهان است، انتظار می رود سهم ما از بازار حوزه فضایی نیز به همین میزان باشد.
براری با بیان اینکه صنعت فضایی جهانی در بخش تجهیزات زمینی ساخت انواع گیرنده های ناوبری، درآمدی حدود ۸۵ میلیارد دلار را عاید بخش خصوصی کرده است، گفت: بخش خصوصی ایران هم باید با جدیت وارد این عرصه شود.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: بخش عمده ای از درآمد ۸۵ میلیارد دلاری مربوط به ساخت ریز پردازنده های (چیپ ست – Chipset) گوشی های تلفن همراه و تجهیزات ناوبری خودرویی است و این بخش در پنج سال رشد ۶۰ درصدی داشته و بالاترین میزان رشد را در کل زنجیره ارزش صنعت فضایی جهان داشته است بنابراین در این حوزه بخش خصوصی باید به سرعت و با جدیت وارد شود.
وی ادامه داد: مجموع بودجه دولتی در بخش فضایی در سال ۲۰۱۶ میلادی به میزان حدود ۸۳ میلیارد دلار و حجم بازار بخش خصوصی حدود ۲۶۰ میلیارد دلار بوده و این بازار طی ۱۰ سال بیش از ۲ برابر شده است. 
معاون وزیر ارتباطات خاطرنشان ساخت: در موضوع بودجه دولتی، اکنون هشت کشور به همراه آژانس فضایی اروپا بودجه سالانه بیش از یک میلیارد دلار دارند و کشور آمریکا به تنهایی ۵۷ درصد بودجه دولتی بخش فضا در کل دنیا را به خود اختصاص داده که نیمی از آن دولتی و نیم دیگر نظامی است.
وی گفت: زنجیره ارزش حوزه فضایی را می توان به ۲ بخش بالادست و پایین دست تقسیم کرد که بخش بالادستی شامل موضوع طراحی و ساخت ماهواره و پرتاب آن است که حجم بازار آن در سال ۲۰۱۶ میلادی حدود ۲۰ میلیارد دلار از ۲۶۰ میلیارد کل بازار یعنی ۷ درصد کل بازار بوده است. 
براری افزود: بخش پایین دستی حوزه فضایی مربوط به تجهیزات زمینی و خدمات فضاپایه در سه حوزه مخابرات ماهواره ای، ناوبری و سنجش از دور است که ۹۳ درصد درآمد بخش فضایی را در سال ۲۰۱۶ به خود اختصاص داد. 
رئیس سازمان فضایی گفت: حجم بازار بخش تجهیزات زمینی ۱۲۸ میلیارد دلار و بخش خدمات ۱۱۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ میلادی بوده است.
وی گفت: ۹۳ درصد درآمد حوزه فضایی در بخش پایین دست است اما طبیعی است که این میزان به طور کامل به بخش بالادستی خود وابسته است، بنابراین در ایران باید به بخش بالادست به عنوان زیربنای توسعه صنعت فضایی و به بخش پایین دست به عنوان موتور محرک اقتصاد برای توسعه صنعت و اشتغال زائی نگاه ویژه داشته باشیم.
به گزارش ایرنا، مرتضی براری چهاردهم بهمن ماه گذشته اعلام کرد: تلاش می کنیم با تحریک تقاضا به خصوص نیازهای دستگاه های اجرایی و فراهم آوری بستر ورود بخش خصوصی و ایجاد کسب و کارهای جدید نقش جدی تری در این اقتصاد ایفا کنیم. 

همچنین مطالعه کنید:

عدم حدنصاب مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک آینده

نظر به محدودیت های مربوط به شرایط نامساعد ویروس کرونا، مجمع عمومی عادی به طور …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *