صفحه اصلی / ایجاد منابع جدید مالی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

ایجاد منابع جدید مالی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری با بیان اینکه در ۱۰ ماه گذشته از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی ۲,۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار به ۱۲۵۰ شرکت تزریق شده است، گفت: این در حالی است که در چند سال گذشته حدود ۱,۲۰۰ میلیارد تومان از منابع معاونت علمی و صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیلات اعطا شده است.
دکتر علیرضا دلیری در نشست خبری امروز (دوشنبه) با اشاره به اهمیت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان افزود: با توجه به ریسک بالای فعالیت‌های دانش‌بنیان در معاونت علمی، ۱۱۰ خدمت برای کاهش ریسک شرکت‌های دانش‌بنیان پیش‌بینی شده است.
وی اعطای تسهیلات و تأمین مالی برای شرکت‌های دانش‌بنیان را از جمله حمایت‌های معاونت علمی برای شرکت‌های دانش‌بنیان نام برد و اظهار کرد: بر این اساس از ابتدای دولت یازدهم ۴۰۰ میلیارد ریال از سوی صندوق‌های پژوهش و فناوری به شرکت‌ها اهدا شده است.
وی با بیان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی با ۳,۰۰۰ میلیارد ریال تاکنون ۸۳۰ میلیارد تومان تسهیلات در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار داده است، ادامه داد: این منابع نمی‌توانند مشکلات مالی شرکت‌های دانش بنیان را مرتفع کنند؛ از این رو از یک سال گذشته فعالیت خود را بر ایجاد منابع مالی جدید متمرکز کردیم که بر این اساس وارد مذاکره با بانک‌ها شدیم.
دلیری با تاکید بر اینکه در این راستا با ۱۲ بانک دولتی و خصوصی توافقنامه‌هایی امضا شد، خاطرنشان کرد: با امضای این توافقنامه در ۱۰ ماه گذشته ۲,۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار به ۱۲۵۰ شرکت تزریق شد که نشان می‌دهد در بانک‌ها، فضای اعتماد ایجاد شده است.
به گفته وی، در چند سال گذشته حدود بیش از ۱,۲۰۰ میلیارد تومان از منابع معاونت علمی و صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش بنیان تسهیلات پرداخت شد که حدود ۴۰۰ میلیارد تومان از منابع معاونت علمی و مبلغ ۸۳۰ میلیارد تومان از منابع ۳۰۰۰ میلیارد تومانی صندوق نوآوری و شکوفایی تأمین شده است.
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی با اشاره به تسهیلات ۲۸۰۰ میلیارد تومانی بانک‌ها در ۱۰ ماه گذشته اضافه کرد: در حال حاضر شرایط رقابتی در میان بانک‌ها برای اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان ایجاد شده است.
وی بانک‌های ملت، سپه، ملی و سامان را از جمله بانک‌های پیشتاز برای اعطای تسهیلات به این شرکت‌ها نام برد و ادامه داد: این امر نشان می‌دهد که این بستر جدید مالی قابل توجیه است و می‌توانیم با استفاده از این بستر منابع مالی شرکت‌های دانش‌بنیان را توسعه دهیم.
دلیری با تاکید بر اینکه ۸۳ درصد منابعی که توسط بانک‌ها پرداخت شده، از سوی بانک‌های خصوصی بوده است، اضافه کرد: ۷۱ درصد پروژه‌ها از سوی بانک‌های خصوصی مورد حمایت قرار گرفته است و این در حالی است که اعطای تسهیلات از سوی بانک‌های خصوصی شرایط سخت‌گیرانه‌ای دارد.
دلیری اضافه کرد: پرداخت تسهیلات ماهیانه بانک‌ها از فروردین تا آذر ماه سال جاری از مبلغ ۱۵۳ میلیارد تومان به ۴۰۰ میلیارد تومان در آبان ماه رسیده است، ضمن آنکه تعداد پروژه‌های حمایت شده نیز از ۱۱۴ پروژه به ۱۴۹ پروژه رسیده است؛ ولی علی رغم اینکه تعداد پروژه‌ها افزایش چشمگیری نداشته، ولی جمع مبلغ پرداختی نزدیک به ۳ برابر شده که نشان از کیفی شدن ورود بانک‌ها به این حوزه بوده است.
صدور ضمانت‌نامه برای شرکت‌های دانش‌بنیان
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی با اشاره به چالش‌های شرکت‌های دانش بنیان برای دریافت ضمانت‌نامه، خاطرنشان کرد: برای رفع این چالش سال گذشته از سوی معاونت علمی پیشنهادی به کمیسیون دولت ارائه شد که بر اساس آن صندوق‌های پژوهش و فناوری غیر دولتی می‌توانند ضمانت نامه برای شرکت‌های دانش‌بنیان صادر کنند که با تصویب این پیشنهاد از سال ۹۶ بیش از ۶۰۰ فقره ضمانت‌نامه از سوی این صندوق‌ها صادر شده است.
وی با بیان اینکه ما به دنبال همکاری با بانک‌ها برای صدور ضمانت‌نامه برای شرکت‌های دانش‌بنیان هستیم، ادامه داد: بانک توسعه صادرات گام‌های جدی برای صدور ضمانت‌نامه برداشته است که در این راستا این بانک از طریق یکی از صندوق‌های پژوهش و نوآوری اقدام به صدور ضمانت‌نامه می‌کند.
منابع مالی معاونت علمی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی با تاکید بر اینکه این معاونت از چندین منبع اقدام به جذب سرمایه برای فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان کرده است، گفت: صندوق توسعه ملی از جمله منابع مالی است که با مذاکراتی که با مسئولان این صندوق صورت گرفت، هیأت امنایی تشکیل شد و شرکت‌های دانش‌بنیان همانند مناطق محروم از امتیازات خاص این صندوق می‌توانند استفاده کنند.
به گفته وی، سود تسهیلات این صندوق برای شرکت‌های دانش‌بنیان ۴ درصد کمتر از سود سایر صندوق‌ها است.
دلیری، عدم آشنایی شرکت‌های دانش‌بنیان با بوروکراسی بانک‌ها و زمانبر بودن صدور ضمانت‌نامه را از جمله چالش‌های پیش روی شرکت‌های دانش‌بنیان نام برد و گفت: برای این امر همکاری‌هایی با صندوق‌های پژوهش و فناوری، صندوق توسعه ملی و بانک توسعه صادرات برای صدور ضمانت‌نامه صورت گرفته است.
وی همچنین از راه‌اندازی دفتر سرمایه‌گذاری در معاونت علمی به منظور تأمین مالی برای شرکت‌های دانش بنیان خبر داد و گفت: این دفتر بستر لازم برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت از آن‌ها را فراهم می‌کند که تاکنون توانسته است از ۲۴۰ ایده ارائه شده به این دفتر، بر روی تابلوی بورس ۲۹ ایده را به فروش برساند.
دلیری، ایجاد ۱۵ صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه را از دیگر راهکارهای تأمین مالی برای شرکت‌های دانش‌بنیان نام برد و اضافه کرد: علاوه بر آن تابلوی SME را در بورس ایجاد کردیم که از طریق آن شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند سهام خود را عرضه کنند.
وی با بیان اینکه در گذشته شرکت‌های دانش‌بنیان دغدغه افشای اطلاعات فناوری‌های خود را از طریق مالیات داشتند، ادامه داد: با توجه به معافیت شرکت‌های دانش‌بنیان از مالیات این مشکل رفع شده است و با بسترسازی‌های انجام شده ۲۶۰ شرکت بیش از ۱۰ میلیارد تومان و ۶۰ شرکت بیش از ۵۰ میلیارد تومان فروش دارند.

همچنین مطالعه کنید:

bitcoin

نابودی صنعت ماینینگ به دست دولتی‌ها

مینا حسینی به گزارش کسب و کار نیوز، چهارشنبه هفته گذشته بود که سخنگوی صنعت برق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *