صفحه اصلی / تلاش روسیه برای توقف قطعنامه ضد ایرانی در سازمان ملل

تلاش روسیه برای توقف قطعنامه ضد ایرانی در سازمان ملل

روزنامه تلگراف در گزارشی با اشاره به رأی‌گیری شورای امنیت درباره قطعنامه‌ای ضد ایرانی نوشت: روسیه در تلاش است قطعنامه پیشنهادی انگلیس برای محکوم کردن ایران در ارتباط با مسئله یمن را متوقف کند.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه تلگراف، روز یکشنبه نیز مذاکرات درباره رأی‌گیری شورای امنیت سازمان ملل بر سر قطعنامه پیشنهادی انگلیس ادامه داشت که متعهد به اقدامی در آینده علیه ایران و محکوم کردن این کشور به اتهام ارسال موشک و پهپاد به حوثی‌های یمن است.
هرچند، روسیه در روزهای گذشته یک متن را در تقابل با این قطعنامه ارائه داد تا اقدام مذکور علیه ایران را متوقف کند.
یمن از سال ۲۰۱۵ با شروع تنش میان حوثی‌ها و نیروهای وفادار به دولت عبده‌ربه‌منصور هادی و سپس حملات هوایی مداخله‌جویانه عربستان از مارس ۲۰۱۵ علیه این کشور درگیر جنگ بوده است. حوثی‌ها نیز در پاسخ چند حمله موشکی علیه عربستان، انجام داده‌اند.
کارشناسان مستقل سازمان ملل، در ماه جاری (میلادی) ادعا کردند که موشک‌های بالستیک شلیک شده به عربستان از سوی حوثی‌ها در سال ۲۰۱۷ ساخت ایران بوده و پس از اعمال محدودیت‌های تسلیحاتی ۲۰۱۵ علیه یمن به این کشور منتقل شده است.
دیپلمات‌ها می‌گویند که روسیه می‌تواند قطعنامه پیشنهادی انگلیس را وتو کند که امکان رأی‌گیری درباره پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی مسکو را فراهم خواهد کرد.
قطعنامه مورد نظر روسیه پیشنهاد گسترش تحریم‌ها علیه یمن را مطرح می‌کند، اما اشاره‌ای به نتایج ادعایی تحقیقات کارشناسان سازمان درباره ارتباط ایران با موشک‌های حوثی‌ها و اقدام احتمالی علیه تهران ندارد.
این قطعنامه همچنین تاکید می‌کند که یافته‌های سازمان ملل درباره مبدا موشک‌های حوثی‌های یمن ناکافی بوده و قانع کننده نیست.
در این میان، آمریکا به شدت در سازمان ملل تلاش کرده است تا ایران را برای آنچه ادعا می‌کند دخالت ایران در یمن به شمار می‌آید، محکوم کند. نیکی هیلی نماینده واشنگتن در سازمان ملل در ماه نوامبر بقایای یک موشک را به نمایش گذاشت و مدعی شد که این قطعات را از عربستان به دست آورده و ایران آن را در اختیار حوثی‌ها قرار داده است.
به نوشته تلگراف، این در حالی است که از زمان آغاز حملات ائتلاف تحت رهبری عربستان علیه حوثی‌ها تاکنون بیش از ۱۰ هزار تن کشته شده‌اند که شمار زیادی از آنها زنان و کودکان بوده‌اند. سازمان بهداشت جهانی نیز اعلام کرد که بیش از یک میلیون یمنی مبتلا به وبا هستند و روزانه ۱۳۰ کودک یمنی در اثر سوءتغذیه جان خود را از دست می‌دهند.
به گزارش ایسنا، آمریکا و غرب در حالی ایران را متهم به دخالت در جنگ یمن می‌کنند که عربستان سعودی با حمایت همین کشورها دست به حملات هوایی علیه مردم بی‌گناه یمن زده و منجر به بروز فاجعه انسانی کنونی در این کشور شده است.
مقامات کشورمان همواره ادعاها مبنی بر انتقال هرگونه سلاح به یمن را رد و تاکید می‌کنند که ایران اساساً امکان انتقال موشک به این کشور را ندارد و موشک‌های شلیک شده توسط حوثی‌ها به عربستان متعلق به خودشان بوده است.

همچنین مطالعه کنید:

فرصت طلبی اپلیکیشن های ایرانی از قطعی اینترنت

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، یکی از کاربران نقشه “ویز” در گفت و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *