صفحه اصلی / توجه ویژه به بخش معدن و اکتشاف در سال ۹۷

توجه ویژه به بخش معدن و اکتشاف در سال ۹۷

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: حوزه معدن و توجه به اکتشاف اولویت اصلی این وزارتخانه در سال آینده خواهد بود؛ در این پیوند، اصلاح مقررات معدنی در دستور کار است و واگذاری پهنه‌های غیرفعال به مردم برای فعال کردن آنها از مهمترین برنامه هاست.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «محمد شریعتمداری» در نشست با روسای سازمان‌های استانی صنعت، معدن و تجارت افزود: باید همه امکانات برای این موضوع مهم در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، معاونت معدنی وزارتخانه و ایمیدرو بسیج شوند.
وی اظهار کرد: سال ۹۷ مشارکت ای درو و ایمیدرو در پروژه‌های مختلف را بیشتر از سال‌های گذشته شاهد خواهیم بود، این دو سازمان می‌توانند معادل ۹ هزار میلیارد ریال بابت بدهی‌های خود ضمانت نامه صادر کنند و تا ۴۹ درصد اجازه مشارکت در پروژه‌های مختلف را دارند.
به گزارش ایرنا، پیش از این «مهدی کرباسیان» معاون وزیر صنعت معدن و تجارت اعلام کرده بود: پنج درصد از تولید ناخالص داخلی کشور از بخش معدن و صنایع معدنی است، اما با این وجود ۲۲ درصد صادرات کشور در این حوزه انجام می‌شود.
** نهایی شدن طرح نوسازی صنعت نساجی
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به برنامه‌های مربوط به طرح نوسازی صنایع گفت: طرح نوسازی صنایع حوزه صنایع نساجی تهیه و در ۱۳ سرفصل نهایی شده است.
وی ادامه داد: برنامه توسعه فعالیت‌های صنعت خودروسازی آخرین مراحل ویرایش نهایی خود را می‌گذراند و برنامه توسعه فعالیت‌های صنایع معدنی بویژه فولاد در ستاد فولاد نهایی شده و تا پایان سال ابلاغ می‌شود.
شریعتمداری تاکید کرد: دورنمای سال ۹۷ در حوزه صنعت و تولید مثبت و خوب است و بخش قابل ملاحظه‌ای از آنچه مورد نظر بوده در مجلس تصویب و ابلاغ شده است‌.
وی تصریح کرد: مجموعه احکام مصوب شده در مجلس تصویر روشنی از سال آینده به ما می‌دهد و پیگیری روسای سازمانها در استان‌ها و پافشاری آنها برای رسیدن به اهداف ضرورت دارد.
** طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی
شریعتمداری با اشاره به اجرای طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی در سال آینده، گفت: این اقدام حرکت قابل توجهی است و سهم ۷۰ هزار دستگاهی هدفگذاری شده برای سال نخست این طرح در سال ۹۷ باید محقق شود.
وی تاکید کرد: نوسازی خودروهای سنگین معادن نیز باید در طرح نوسازی خودروهای سنگین گنجانده شود.
به گزارش ایرنا، تعداد خودروهای جایگزین شده در سه سال اجرای طرح ۲۰۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه است که منابع اختصاص یافته از سوی دولت معادل قطعات منفصله خودرو (بیش از هفت میلیارد دلار) برآورد شده است.
در این طرح سهم تسهیلات بانکی ۲۱۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال و آورده متقاضی ۱۸۳ هزار میلیارد ریال خواهد بود.
** استان‌ها، کشور صادراتی مشخص داشته باشند
این مقام مسئول تصریح کرد: سازمان توسعه تجارت در نخستین فرصت باید با تغییر ساختار مانند سازمان‌های صادراتی جهان در جایگاه واقعی خود برای حمایت از صادرات قرار بگیرد، همچنین در استان‌ها باید با توجه ویژه به صادرات و تجارت خارجی، بخش‌های صادراتی فعال شوند و همه استان‌ها کشور صادراتی مشخص و هدفگذاری مشخص داشته باشند.
وی گفت: به موضوع آموزش و مدیریت در سال ۹۷ باید توجه ویژه داشته باشیم؛ در این پیوند، ای درو و ایمیدرو برای کمک به آموزش استان‌ها باید برنامه داشته باشند.
برپایه این گزارش، استفاده از ظرفیت اصناف بویژه صنوف تولیدی، واحدهای کوچک و متوسط (sme)ها در توسعه صادرات موضوع مهم دیگری بود که شریعتمداری در این نشست بدان اشاره کرد و افزود: این مهم باید در اولویت سازمان توسعه تجارت باشد و عملکرد استان‌ها را در این زمینه مورد ارزیابی و بررسی قرار دهد .
ایجاد مراکز تجاری در خارج از کشور و راه اندازی فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای و توجه به فعالیت‌های دانش بنیان و واحدهای صادرات گرا، موضوعات مهم دیگری بودند که به گفته وزیر صنعت‌، معدن و تجارت باید در دستور کار قرار گیرد و به صورت جدی در برنامه‌ها دیده شود و برای نوسازی واحدهای صنعتی، باید واحدهای تولیدی صادرات گرا و دانش بنیان در اولویت باشد.
وی ادامه داد: استان‌ها دفاتر خود را برای جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی در سطح منطقه خود فعال و باید از کیک سرمایه گذاری خارجی سهم بیشتری بگیرند، همچنین همه پرداخت‌ها و مصارف منابع دولتی از جمله مابه التفاوت پرداخت سود بانکی باید هدفمند بوده و به افزایش ثروت کشور کمک کند‌.

همچنین مطالعه کنید:

dolar

نرخ رسمی یورو و پوند کاهش یافت

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از مهر، بر اساس اعلام بانک مرکزی هر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *