صفحه اصلی / دریافت موافقت اصولی ‍ نخستین VC در حوزه مسکن، راه و شهرسازی ‍

دریافت موافقت اصولی ‍ نخستین VC در حوزه مسکن، راه و شهرسازی ‍

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از بورس کالا، در دومین نشست مخترعان منتخب بازار دارایی فکری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که طی آن ۸ قرارداد سرمایه‌گذاری (خرید اختراع) به ارزش ۹۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال منعقد شد، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه چهار سال پیش مفاهیمی مانند استارتاپ، سرمایه‌گذاری جسورانه، اختراعات، تجاری‌سازی و بازار دارایی‌های فکری فرابورس به این شکل و به صورت توسعه یافته وجود نداشت، گفت: خوشبختانه در حال حاضر تمام این حوزه‌ها پیشرفت‌های چشمگیری داشته و علاوه بر اینکه بسیاری از ارکان به دنبال توسعه و پیشرفت حوزه دانش بنیان هستند، جهت‌گیری‌های دولت نیز به سمت توسعه بازار دارایی‌های فکری است.
سورنا ستاری در این نشست به همکاری این معاونت با فرابورس ایران اشاره کرد و گفت: امیدواریم با توجه به همکاری خوبی که با سازمان بورس و فرابورس داشته‌ایم اقدامات بهتری در جهت توسعه بازار دارایی‌های فکری و تجاری‌سازی محصولات اختراعات به فروش رفته داشته باشیم.
ستاری همچنین تاکید کرد که سرمایه‌گذاری جسورانه باید جایگزین ابزاری مانند پرداخت وام شود زیرا در این حوزه نمی‌توانیم از نتیجه نهایی موضوع اطمینانی داشته باشیم. وی خطاب به مخترعان و صاحبان ایده گفت: مخترعان نیز باید بدانند که یکی از اصلی‌ترین روش‌های تجاری‌سازی محصولات دانش‌بنیان، یافتن سرمایه‌گذار در حوزه جسورانه است.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه در حال حاضر اختراعات در بدو اختراع به فروش می‌رسند، گفت: با این حال تکیه ما بر اعداد و ارقام این معاملات نیست بلکه انجام این معاملات به خودی خود اتفاق بسیار بزرگی است.
نقش تابلو دانش‌بنیان فرابورس در توسعه بازار دارایی فکری
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری نیز در این نشست به ایجاد تابلو دانش‌بنیان در فرابورس اشاره کرد و گفت: با راه‌اندازی این تابلو همه بسترهای لازم برای توسعه بازار دارایی فکری ایجاد شده است.
علیرضا دلیری برگزاری فستیوال‌های نوآورانه در کشور را حائز اهمیت دانست و گفت: امروز به جایی رسیده‌ایم که بازار دارایی فکری از سوی معاونت علمی و فناوری و سازمان بورس و فرابورس در حال نهادینه شدن است.
دلیری با اشاره به اینکه رویدادهای کارآفرینی در حال حاضر در تمام شهرستان‌های دوردست کشور در حال برگزاری است گفت: در زمینه بازار دارایی فکری در کشور باید بستر را به نحوی گسترش دهیم تا جامعیت عمومی در همه استان‌های کشور داشته باشد و فعالیت در این بازار طوری نهادینه شود تا در تمام استان‌های کشور عمومیت پیدا کند.
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی، موافقت خود را با این نگاه که فرا بورس ایران می‌تواند بورس دانش‌بنیان کشور باشد اعلام کرد و گفت: نزدیک به چهارصد میلیارد تومان منابع به صندوق‌های دارای مجوز در کشور تزریق‌شده و تمام بسترهای ارتقا و تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان در فرا بورس فراهم‌شده است؛ از این رو امیدواریم بتوانیم اقتصادی همراه با موفقیت به همراه آوریم.
اتکا به ارزش و خلق ارزش معیار قیمت واقعی سهام شرکت‌ها
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در دومین نشست مخترعان منتخب بازار دارایی فکری که روز ۲۵ بهمن ماه در ساختمان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، در خصوص اهمیت توجه ویژه به اختراعات و ایده‌های نو گفت: خوشبختانه ما در بازار سرمایه به اختراع‌ها از نظر مبالغ ریالی نگاه نمی‌کنیم؛ چرا که این اختراعات فارغ از مزایای مالی، در آینده دوام شرکت‌های بزرگی را در پی خواهند داشت.
شاپور محمدی با اشاره به اینکه شرکت‌های بورسی زمانی قیمت سهامشان معنا پیدا می‌کند که متکی به ارزش و خلق ارزش باشند، افزود: تحولاتی که در کشور ما اتفاق می‌افتد نویدبخش آن است که تکیه ما به ارزش‌های خلق شده در تابلو سهام باشد.
وی با اشاره به اینکه تاکنون در کشور ما منابع طبیعی، مزیت نسبی بوده است گفت: در صورت استفاده از دانش پژوهشگران و دانشمندان کشور و همچنین استفاده از طرح‌ها و اختراعات آن‌ها می‌توانیم مزیت نسبی خود را به سمت این توانایی‌ها ببریم و به آن افتخار کنیم.
محمدی در ادامه به انجام مکاتباتی با شرکت‌های بزرگ بورسی با همکاری فرابورس ایران اشاره کرد و گفت: ما قصد داریم تا با همکاری فرابورس از شرکت‌های بزرگ بورسی کمک بگیریم تا مشارکت ما صرفاً در قیمت‌گذاری این اختراعات نباشد و این شرکت‌ها بتوانند در خرید و سرمایه‌گذاری برای این اختراعات نیز مشارکت کنند.
وی با بیان اینکه پیوند سرمایه‌گذاران بورسی و صاحبان ایده موجب سود دو طرفه می‌شود، خطاب به شرکت‌های بورسی گفت: این شرکت‌ها باید آگاه باشند سود انجام معاملاتی که با تجاری‌سازی ایده‌ها انجام می‌شود تنها متعلق به مخترعان نیست و سرمایه‌گذاران و خریداران نیز از انجام این معامله منتفع می‌شوند.
دریافت موافقت اصولی نخستین VC در حوزه مسکن، راه و شهرسازی
مدیرعامل فرابورس ایران در حضور مخترعان منتخب بازار دارایی فکری فرابورس ضمن اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری جسورانه در کشور از دریافت موافقت اصولی تأسیس نخستین VC در حوزه مسکن، راه و شهرسازی خبر داد که ارزشی بالغ بر ۵۰۰ میلیارد ریال دارد.
امیر هامونی پیشنهاد کرد که با توجه به ارتباط طرح‌های بسیاری از مخترعان به حوزه‌های راه و ساختمان، در آینده فستیوال‌های راه و شهرسازی و همچنین صنعت ساختمان نیز برگزار شود و شرکت‌های فعال در گروه انبوه‌سازی، املاک و مستغلات که سهام‌شان در بورس معامله می‌شود می‌توانند در این فستیوال‌ها حضور یابند.
هامونی همچنین درخواست پذیرش یک شرکت داخلی که داروی ضد سرطان تولید می‌کند و حاشیه سود خوبی دارد به فرابورس را خبر خوبی دانست و افزود: با یاری خداوند به زودی در تابلو اصلی بازار فرابورس، این شرکت پذیرش و در ادامه سهام آن عرضه می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در میان مخترعان برتر بازار دارایی فکری چند شرکت بورسی نیز وجود دارند، گفت: جای خوشحالی است که شرکت‌های بورسی هم برای ارتقای بهره وری خود وارد چنین عرصه‌هایی می‌شوند.
مدیرعامل فرابورس ایران در پایان از تلاش‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در برگزاری فستیوال‌هایی که بازار دارایی فکری فرابورس بستر مقرراتی آن را فراهم کرده است، قدردانی کرد.
۲۳۸ اختراع در فهرست عرضه بازار دارایی‌های فکری
در بخش دیگری از این نشست رئیس مرکز فن بازار ملی ایران از قرار گرفتن ۲۳۸ اختراع در فهرست عرضه بازار دارایی فکری خبر داد و گفت: علاوه بر آن موفق به انعقاد ۲۱ قرارداد سرمایه‌گذاری در اختراعات به ارزش بیش از ۱۶۵ میلیارد ریال شده‌ایم.
اکبر قنبرپور با اشاره به اینکه بازار دارایی فکری با همکاری پارک فناوری پردیس، سازمان بورس و اوراق بهادار، اداره ثبت اسناد و املاک کشور و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و به میزبانی شرکت فرابورس ایران در خرداد ۹۳ راه‌اندازی شد، گفت: هدف این بازار کمک به تجاری‌سازی دستاوردهای نوآورانه مخترعان و کارآفرینان کشور از طریق فروش یا جذب سرمایه‌گذار به طرح‌هاست.
رئیس مرکز فن بازار ملی ایران در پایان درخصوص هدف برگزاری فستیوال‌های عرضه نوآوری گفت: با همکاری شرکت فرابورس ایران و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای افزایش شناخت مخاطبان و نیز بازاریابی و عرضه مناسب نوآوری‌های عرضه شده در این بازار، برگزاری رویدادهایی با عنوان فستیوال‌های عرضه نوآوری طرح‌ریزی شد.
گفتنی است در دومین نشست مخترعان منتخب بازار دارایی فکری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ۸ طرح که مجموع مبلغ قرارداد آن‌ها بالغ بر ۹۲ میلیارد ریال است، رونمایی شد که در ادامه عنوان این طرح‌ها ذکر شده است:
طرح «ساخت سخت‌کننده مانیش برای پخت رزین‌های اپوکسی»، صاحب این طرح علی جان‌نثاری است و شرکت پارس پامچال با مبلغ ۱۱ میلیارد ریال آن را خریداری کرده است.
بابایی, [۱۸.۰۲.۱۸ ۱۴:۲۶] طرح «ساخت نانو آلومینای اصلاح سطحی شده جهت استفاده رنگ‌ها، پوشش‌ها، پلاستیک‌های مهندسی، لاستیک‌ها»، صاحب این طرح مهران رستمی است که شرکت ایزونام به مبلغ ۷ میلیارد ریال خریداری کرد. طرح «پوشش مت کاتالیست غیرقابل انبساط تقویت‌شده با نانو مواد مورد استفاده در مبدل کاتالیستی خودروها»، صاحب این طرح سوسن رسولی است که شرکت آداک صنعت پلیمر آن را به مبلغ ۱۰ میلیون ریال خریداری کرده است. طرح «فرآیند ساخت و ترکیب رنگ‌های ترک و مولتی کالر با استفاده از حلال آب»، صاحب این طرح منوچهر خراسانی است که شرکت رنگ و رزین رونیکا آن را به مبلغ ۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال خریداری کرد. طرح «سنتز رزین پلی اکرلیک اسید جزئی شبکه‌ای شده (کربومر) در محیط آبی» این طرح متعلق به مجتبی کریمی است که محمد حبیبی آن را به مبلغ ۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال خریداری کرده است. طرح «ساخت چسب‌های حساس به فشار با دمای سرویس ۸۰ درجه سانتیگراد جهت استفاده در پوشش‌های نواری لوله‌های خطوط انتقال نفت و گاز»، صاحب این اثر رضا امینی است که شرکت ایزونام آن را به مبلغ ۸ میلیارد ریال خریداری کرد. طرح «تولید محلول ضد برف و ضد یخ مخصوص آسفالت بر پایه دولومیت» که متعلق به علیرضا قنبری (شرکت مجتمع جهان زر کاوان کرمانشاه) است و شرکت بهین صنعت سازان دایگان آن را به مبلغ ۱۰ میلیارد ریال خریداری کرده است. طرح «تولید کود شیمیایی سولفات پتاسیم با خلوص بسیار بالا»، صاحب این طرح محمدرضا شمشادی است که شرکت توسکا تجارت آریان آن را به مبلغ ۳۰ میلیارد ریال خریداری کرده است.

همچنین مطالعه کنید:

khansari

کیمته داوری مشترک میان ایران و چین تشکیل می‌شود

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از اتاق ایران، صبح امروز، مسعود خوانساری، در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *