صفحه اصلی / همایش آموزشی « سرطان، پیشگیری تا درمان» به مناسبت پویش ملی مبارزه با سرطان

همایش آموزشی « سرطان، پیشگیری تا درمان» به مناسبت پویش ملی مبارزه با سرطان

از سوی مدیریت ایمنی، بهداشت، محیط زیست، پدافند غیرعامل، مدیریت بحران و فوریت های پزشکی شرکت ملی حفاری ایران به مناسبت پویش ملی مبارزه با سرطان همایش آموزشی تحت عنوان «سرطان، پیشگیری تا درمان» برگزار شد.
به گزارش کسب و کار نیوز، در این همایش که با همکاری معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز برگزار گردید، شماری از کارکنان بخش های مختلف عملیاتی و ستادی شرکت به ویژه HSE  و فوریت های پزشکی و کارشناسان و کارکنان مراکز بهداشت شرق و غرب اهواز و معاونت بهداشت دانشگاه حضور داشتند.
در این همایش مسئول فنی پزشکان حفاری و رئیس کمیته آموزش فوریت های پزشکی شرکت، ضمن خیر مقدم به حاضران، گفت: این همایش با هدف ایجاد فرهنگ پیشگیری و سلامت کارکنان و اهمیت اطلاع رسانی و تأثیر آن در تشخیص به موقع و درمان موفق بیماری سرطان برنامه ریزی و اجرا شد.
دکتر محسن موقر پور با اشاره به راه های بررسی و تشخیص زود هنگام علائم و نشانه های بیماری سرطان، افزود: با توجه به آمار مرگ و میر ناشی از بیماری سرطان در جهان، آگاهی بخشی و خود مراقبتی در پیشگیری از این بیماری در سرلوحه کار قرار گرفته و به صورت یک مسئولیت همگانی در آمده است.
وی اظهار کرد: اداره فوریت های پزشکی شرکت ملی حفاری با اجرای این همایش قدمی در جهت آگاه سازی و نشر فرهنگ « پیشگیری بهتر از درمان»  برداشته است.
در این همایش مدیر گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت استان خوزستان به شعار امسال سازمان بهداشت جهانی درباره بیماری سرطان اشاره کرد و گفت: سرطان با خود مراقبتی و امید قابل پیشگیری و درمان است.
مهنوش صاحبدل در ادامه به تشریح عوامل موثر در پیشگیری از بیماری سرطان که از سوی سازمان بهداشت جهانی مورد تاکید قرار گرفته پرداخت و توضیح داد: از جمله این موارد عدم استعمال دخانیات (سیگار و قلیان) و در معرض دود آن قرار نگرفتن، حداقل  روزانه 30 دقیقه پیاده روی و استفاده از میوه و سبزیجات می باشد.  
وی افزود: از دیگر موارد، کاهش مصرف نمک، قند، شکر و روغن، مدیریت  وزن با توجه به اینکه  چاقی و اضافه وزن بیماری زا تلقی می گردد و محافظت از پوست با استفاده از کرم ضد آفتاب و پوشش مناسب است.
صاحبدل اضافه کرد: عدم مصرف الکل و دوری از مواد مخدر ، شناخت آلاینده های سرطان زا و  مهربانی  نسبت به خود، دیگران و محیط زیست و توجه به علائم هشدار دهنده از دیگر مواردی است که بهداشت جهانی روی آن تمرکز داشته است.
مدیر گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت استان خوزستان در ادامه به عوارض چاقی و افزایش وزن اشاره کرد و مصرف روزانه سبزیجات به صورت خام و پخته، دو تا چهار عدد میوه با توجه به درصد کالری آن، کاهش مصرف گوشت قرمز و مواد پروتئینی و لبنیات پر چرب و مصرف مستمر ماهی و نان سبوس دار را یادآور شد و گفت: خوردن سبزیجات برگ سبز و غیر نشاسته ای اکسیر لاغری است.
وی با بیان اینکه اجتناب از مصرف غذاهای سرخ کرده، کاهش مصرف فست فودها، مصرف نکردن نوشیدنی های شیرین و آب میوه های صنعتی از دیگر مواردی است که به سلامت انسان کمک می کند، افزود: نکات مورد نظر بهداشت جهانی و مواردی که به آن اشاره شد دست کم تا 40 درصد از ابتلای فرد به بیماری غیر واگیر سرطان،  پیشگیری به عمل می آورد.
در ادامه مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر مرکز بهداشت استان خوزستان گفت: بدترین ویزیت و تشخیص این است که بیمار نا امید شود زیرا مهلک ترین بیماری ها با امید معالجه می شود.
دکتر کوروش نعمانی به موارد و نکات شاخص طرح شده از سوی دو سخنران پیش از خود اشاره و افزود: مهمترین سرمایه یک انسان سلامتی است که با رعایت موارد پیش گفته تا سطح بالایی تضمین می شود.  
وی ادامه داد: مراد از تاکید روی تغذیه سالم و چه چیزهایی مصرف بشود یا نشود ایجاد ممنوعیت غذایی نیست بلکه محدودیت در جهت حفظ سلامتی و طول عمر است.
نعمانی اظهار کرد: بیماری های قلبی عروقی، سرطان، دیابت و موارد حاد تنفسی در راس فهرست بیماری های غیر واگیر قرار دارند و در انواع بیماری سرطان، سرطان روده بزرگ، سینه و دهانه رحم  شایع تر است که همه این بیماری ها با آگاهی به موقع و رعایت فاکتورهای ارائه شده قابل پیشگیری و یا در صورت ابتلا قابل کنترل و درمان بوده و فرد می تواند به روال طبیعی زندگی کند.  
مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر مرکز بهداشت استان خوزستان گفت: یکی از مهمترین ترین فاکتورهای ابتلا به بیماری های غیر واگیر کم تحرکی است که تاثیر بسزایی در سلامت جوامع داشته است زیرا کم تحرکی زمینه اضافه وزن، چاقی، فشار خون و دیابت را فراهم و در مبتلا شدن انسان به سرطان نیز اثر گذار می باشد.
وی با اشاره به اینکه میانگین امید به زندگی در جامعه ما هم اکنون برای مردان 74 و زنان 78 سال است، افزود: با رعایت توصیه های علمی و استفاده از تجارب حاصل از مطالعات و بررسی های پژوهشی و تحقیقاتی به طور قطع می توانیم در برابر ابتلا به بیمارها از جمله بیمارهای غیر واگیر که امروزه با روند افزایشی تهدیدی جدی برای سلامت انسان در جوامع مختلف از جمله کشورهای صنعتی محسوب می شود، مصونیت و عمر طبیعی داشته باشیم.
این همایش با جلسه پرسش و پاسخ ادامه و سخنرانان به سوالات و نقطه نظرات مطرح شده از سوی حاضران جواب دادند.

 

همچنین مطالعه کنید:

ادامه دلالی در بازار گوشت

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، سعید سلطانی، مدیرعامل اتحادیه دامداران کشور با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *