صفحه اصلی / منطقه آزاد ماکو از موفق ترین مناطق کشور است

منطقه آزاد ماکو از موفق ترین مناطق کشور است

 پیشنهاد ایجاد ۸ منطقه آزاد اقتصادی را به مجلس ارائه داده است.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از فرینا، جعفر آهنگران گفت: دولت در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و ارتقای ضریب امنیتی مرزهای کشور در صدد ایجاد هشت منطقه آزاد در جاسک، بوشهر، مهران، قصرشیرین، بانه و مریوان، اردبیل، اینچه برون و شمال استان سیستان و بلوچستان است.
وی تصریح کرد: هم اکنون هفت منطقه آزاد اقتصادی در کشور فعال است که سه منطقه آزاد قشم، کیش و چابهار در اوایل دهه ۷۰ و سه منطقه آزاد اروند، ارس و انزلی در اوایل دهه ۸۰ و منطقه آزاد ماکو در اوایل دهه ۹۰ عملیاتی شده است.
آهنگران، منطقه آزاد ماکو را از موفق ترین مناطق کشور دانست و گفت: این منطقه به رغم فعالیت از سال ۹۲ موفقیت های بزرگی در دولت یازهم کسب کرده است.
مدیر هماهنگی امور مناطق ویژه اقتصادی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد: همچنین دولت در حوزه مناطق ویژه اقتصادی برنامه های متعددی دارد که می تواند کشور را از حالت رکود خارج کرده و سبب توسعه صادرات شود.
آهنگران با بیان اینکه هم اکنون ۱۶ منطقه ویژه اقتصادی در کشور فعال است که در دهه ۷۰ راه اندازی شده اند، اظهار کرد: همچنین ۴۸ منطقه ویژه اقتصادی نیز در سال ۸۹ در مجلس به تصویب رسید که بدون مطالعات کارشناسی طرح ریزی شده بود که از این تعداد دولت تدبیر و امید موفق شد با رفع نقایص ۱۵ منطقه را عملیاتی کند و هشت منطقه دیگر نیز در آستانه بهره برداری است.
وی با بیان اینکه عملکرد دولت تدبیر و امید در حوزه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی درخشان بوده است، افزود: در سال گذشته میزان صادرات مناطق آزاد از ۲۰۰ میلیون دلار به ۹۰۰ میلیون دلار رسید که رشد بسیار زیادی داشته است.
آهنگران تصریح کرد: همچنین میزان صادرات غیرنفتی مناطق ویژه اقتصادی کشور در ۹ ماه سال گذشته برابر با ۵۷ درصد میزان صادرات کل کشور بوده است.
وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ در مناطق آزاد ۲۰ هزار نفر مشغول به کار شدند و در مناطق ویژه ۱۵۰ هزار شغل مولد ایجاد شد.
مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با رویکرد رشد صنعت و اشتغال، جذب سرمایه‌های خارجی، ایجاد فرصت‌های شغلی جدید، کسب درآمد ارزی و افزایش صادرات، دستیابی به فناوری پیشرفته، جذب نقدینگی سرگردان داخلی و کمک به مهار تورم و محرومیت‌زدایی تاسیس شده ‌است.

همچنین مطالعه کنید:

شهاب جوانمردی

رویگردانی مردم از کسب و کارهای مجازی با گرانی اینترنت

یادداشت –  در این رابطه دو نکته حائز اهمیت است؛ نکته اول اینکه اصولا در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *