صفحه اصلی / دولت دوازدهم تعریف خودروی لوکس را تغییر دهد

دولت دوازدهم تعریف خودروی لوکس را تغییر دهد

«فرهاد احتشام زاد» افزود: تعریفی که از ابتدا براساس مشخصات فنی درمورد خودروهای لوکس انجام شده اشتباه بوده، اما همچنان بر این تعریف و معیار اشتباه پافشاری می‌شود؛ این در حالی است که در هیج جای جهان مشخصات فنی یک کالا معیار لوکس بودن آن نیست.
وی با اشاره به اینکه کارشناسان دیوان عدالت اداری نیز پس از بررسی معیار خودروهای لوکس، بر مناسب نبودن این تعریف صحه گذاشته اند، اظهار داشت: شهامت تغییر این تعریف وجود ندارد، درحالی‌که نقایص این تعریف اشتباه سبب شده مدام برای آن تبصره تصویب کنیم.
احتشام زاد ادامه داد: در شرایطی که امروزه حجم پیشرانه خودروهای جدید برای کاهش مصرف سوخت، دائماً در حال کاهش است، تعریف اشتباه خودروهای لوکس بر مبنای حجم موتور 2500 سی‌سی باعث می‌شود واردات خودروهای گرانقیمتی که حجم موتور بالایی ندارند آزاد باشد.
عضو هیات نمایندگان اتاق ایران تصریح کرد: در مقطعی، خودروی 1600 سی‌سی هیبریدی با استفاده از تعرفه ترجیحی وارد کشور شد، درحالی‌که این خودرو در جهان به‌عنوان یک خودروی سوپر لوکس شناخته می‌شد؛ این نشانه نقص در تعریف واردات خودروی لوکس بود اما به‌جای اصلاح تعریف، تبصره‌ای به قانون اضافه کرده و روی این خودرو تعرفه گذاشته شد.
وی گفت: تعیین کالاهای لوکس، به تعاریف درستی نیاز دارد که البته ما در حوزه خودرو پیشنهاد‌های جامعی به دولت ارائه کرده‌ایم، اما هنوز جوابی دریافت نکرده‌ایم؛ امیدواریم در دولت دوازدهم شاهد رفتار منطقی‌تری باشیم به‌گونه‌ای که این تعاریف مطابق با مدل‌های جهانی اصلاح شود.
رئیس انجمن واردکنندگان خودرو با بیان اینکه اگر یکبار این تعریف اشتباه اصلاح شود، همه این اشکالات اصلاح خواهد شد، ادامه داد: با قانون فعلی می‌توان خودروی 2000 سی‌سی 200هزار دلاری به کشور وارد کرد و لوکس نیز محسوب نمی‌شود، درحالی‌که فرمول جهانی تعیین خودروی لوکس، ارزش بالای 100 هزار دلار است.
به گفته احتشام زاد متوسط قیمت خودروهایی که سال گذشته وارد ایران شده، 26 هزار دلار بوده است.
وی توضیح داد: آنچه در فرمول‌های جهانی برای تعیین خودروهای لوکس مدنظر قرار می‌گیرد و به‌صورت آزمایشی در مناطق آزاد کشورمان نیز استفاده شده، مبلغ 100هزار دلار است؛ یعنی خودرو با ارزش بالای 100 هزار دلار کالای لوکس محسوب می‌شود و مکانیسم خاصی برای واردات آن وجود دارد.
به گزارش ایرنا، این مسوول پیشتر در اظهار نظری اعلام کرده بود، در هر نقطه ای از جهان که برای مذاکره می رویم وقتی می گوییم 2500 سی سی نمی خواهیم چون کالای لوکس است، ما را مسخره می کنند؛ فکر می کنند با آنها شوخی می کنیم.

همچنین مطالعه کنید:

نخبگان دانشگاهی جذب بنگاه ها می شوند

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز برات قبادیان اظهار کرد: با توجه به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *