صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
برای نخستین بار در پنج سال اخیر تولید ناخالص داخلی به سطح سال ۹۰ رسید

برای نخستین بار در پنج سال اخیر تولید ناخالص داخلی به سطح سال ۹۰ رسید

طبق گزارش بانک مرکزی ارزش تولید ناخالص داخلی در ۹ ماهه سال ۱۳۹۵ معادل ۴۹۹ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان برآورد شده، در حالی که میزان تولید ناخالص داخلی در ۹ ماهه سال ۱۳۹۰ معادل ۴۸۲ هزار میلیارد تومان بوده است.
با این روند به نظر می‌رسد تولید ناخالص داخلی در مجموع سال ۱۳۹۵ نیز فراتر از تولید در سال ۱۳۹۰ قرار بگیرد.
رشد اقتصاد کشور از سال ۱۳۹۱ وارد مدار منفی شد و دوران رکود در اقتصاد ایران آغاز شد. بر این اساس حجم اقتصاد ایران یا همان میزان تولید ناخالص داخلی کاهش یافت.
برپایه این گزارش، در سال ۱۳۹۰ رشد اقتصاد ایران ۳.۶ درصد ثبت شده است. پس از آن با افول رشد اقتصاد ایران به محدوده زیر صفر، میزان تولید ناخالص داخلی کاهش یافت.
در سال ۱۳۹۱ رشد اقتصادی به منفی ۶.۸ درصد تنزل کرد، به این معنی که ارزش تولید ناخالص داخلی به این میزان کاهش یافته است. 
این روند سال ۱۳۹۲ نیز ادامه یافت و رشد در این سال به منفی یک درصد رسید. سال ۱۳۹۳ رشد اقتصادی مثبت شد اما رشد ۴.۸ درصدی در این سال نتوانست میزان تولید ناخالص داخلی را به سطح سال ۱۳۹۰ برساند.
سال ۱۳۹۴ بازهم رشد اقتصادی وارد محدوده زیر صفر شد و به منفی ۱.۵ درصد نزول کرد. کاهش تولید ناخالص داخلی در سال‌های ابتدایی دهه ۹۰ موجب شد تا جبران این عقب‌ماندگی‌ها نیاز به رشد بالای اقتصادی داشته باشد.
رشد اقتصادی ۱۱.۶ درصدی در ۹ ماهه سال ۱۳۹۵ موجب شد برای نخستین بار در پنج سال گذشته، میزان تولید ناخالص داخلی به سطح سال ۱۳۹۰ برسد.
تولید ناخالص داخلی یا Gross Domestic product -GDP یکی از مقیاس‌های اندازه‌گیری در اقتصاد است. تولید ناخالص داخلی در بر گیرنده مجموع ارزش کالاها و خدمات نهایی است که در طی یک دوره معین، معمولاً یک سال، در یک کشور تولید می‌شود.

همچنین مطالعه کنید:

لوازم خانگی

هشدار نسبت به توقف تولید لوازم خانگی

میناسادات حسینی به گزارش کسب و کار نیوز، منصور عالی پور، نایب رئیس اتحادیه فروشگاه‌های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *