صفحه اصلی / اسلایدر / اختصاص ۲۵ درصد کل اشتغال ۱۴۰۳ به فارغ التحصیلان
اختصاص ۲۵ درصد کل اشتغال ۱۴۰۳ به فارغ التحصیلان

اختصاص ۲۵ درصد کل اشتغال ۱۴۰۳ به فارغ التحصیلان

کسب و کار نیوز- معاون اشتغال وزبر کار گفت: مقرر شده در برنامه ریزی سال جاری ۲۵ درصد کل اشتغال ایجادی به فارغ التحصیلان تعلق بگیرد و این موضوع را در تقسیم بندی استانی اعلام کرده ایم.

به گزارش کسب و کار نیوز، این روزها شنیدن این جمله که ” تحصیل کرده هستم اما در شغل غیرمرتبط مشغول کارم یا جویای کارم” بسیار شنیده می شود. بسیاری بر این باورند، جوانان به این دلیل‌که کار و برنامه‌ای ندارند؛ دنبال ادامه تحصیل و خواندن دکتری می‌روند. برخلاف آنها عده‌ای دیگر می‌گویند‌ مقطع دکتری توقع‌ها را بالا می‌برد و پیداکردن شغل برای فارغ‌التحصیلان دکتری سخت می‌شود. روایت‌های مختلفی وجود دارد.

تصویر کنونی جامعه ایران به روایت آمارها این است؛ جمعیت بیش از ۸۸میلیون نفری، قریب به ۳میلیون و ۲۰۰هزار دانشجو دارد و به‌طور تقریبی حدود ۴درصد از جمعیت کشور را دانشجویان در تحصیلات تکمیلی تشکیل می‌دهند. آمار شرکت‌کنندگان در آزمون دکتری ۱۶۹هزار و ۹۶۴نفر در سال ۱۴۰۲بوده؛ اگر چه این آمار نسبت به سال ۱۴۰۱اندکی کاهش یافته، اما آمار بیکارهای این مقطع همچنان در دو سال پیاپی ۵هزار نفر است و مشکلات این قشر بر همان پاشنه می‌چرخد.

مهدی دَهمَرده، معاون توسعه مدیریت و منابع موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی اواخر سال گذشته با استناد به گزارش رصد اشتغال دانش‌آموختگان سال ۱۳۹۷-۱۳۹۶گفت: نسبت افراد شاغل به غیرشاغل در این گزارش ۴۲.۵۸ درصد بوده که این رقم در مقایسه با گزارش سال قبل آن، بهبود ۲ درصدی را نشان می‌دهد، بالاترین اشتغال در گروه علوم پزشکی با ۶۲.۷۵ درصد و رتبه بعد علوم انسانی با ۴۴.۹۵درصد است.

* برنامه دولت برای اشتغال فارغ التحصیلان چیست؟

محمود کریمی بیرانوند, معاون اشتغال وزارت کار درباره اشتغال فارغ التحصیلان گفت: تفاوت امسال یعنی ۱۴۰۳ در تقسیم بندی اشتغال استانداران این است که سهم اشتغال فارغ التحصیلان را اعلام کرده ایم. می بایست ۲۵درصد از کل اشتغال ایجادی سال ۱۴۰۳ به فارغ التحصیلان تعلق بگیرد. تقسیم بندی استانی این موضوع اعلام شده است. ابزارهای مالی مانند تقویت صندوق ضمانت توسعه تعاون,آموزش های فنی و حرفه ای و همکاری درباره بورس تحصیلی و تقویت شرکت های دانش بنیان را به صورت ویژه دنبال خواهیم کرد.   به صورت جدی روی بیکاری این قشر تمرکز کرده‌ایم و همکاری خوبی با وزارت علوم و معاونان علمی شروع کرده‌ایم.در حوزه پارک‌های علم و فناوری و پیوند صنعت و دانشگاه گفتگوها و تعاملات طولانی و گسترده‌ای صورت دادیم.

کریمی بیرانوند افزود: اقدام دیگری که در تعامل میان وزارت علوم و وزارت کار در حال انجام است، بحث بورس تحصیلی بخش خصوصی است که در این چهارچوب بخش خصوصی برمبنای نیاز خود برای دوره پس از تحصیل افرادی را در داخل دفترچه کنکور بورس کرده و تضمین می‌دهد که پس از طی دوره تحصیلی آن‌ها را جذب کند.

همچنین مطالعه کنید:

آغاز پروژه احداث خط آهن سریع‌السیر تهران – مشهد/ با یک میلیارد دلار تهاتر نفتی، لوکوموتیو و قطعات می‌خریم

به گزارش کسب و کار نیوز ، میعاد صالحی در نشست خبری امروز در حاشیه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.