چهارشنبه , ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اصلی / اسلایدر / بالاترین میزان جذب معتبر سرمایه گذاری خارجی تحقق یافت/رونق اقتصاد با سرمایه گذاری خارجی
بالاترین میزان جذب معتبر سرمایه گذاری خارجی تحقق یافت/رونق اقتصاد با سرمایه گذاری خارجی

بالاترین میزان جذب معتبر سرمایه گذاری خارجی تحقق یافت/رونق اقتصاد با سرمایه گذاری خارجی

کسب و کار نیوز- وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی با توجه به دیپلماسی اقتصادی رئیس جمهور به صورت دوجانبه میان کشورها و شرکای تجاری و هم به صورت چندجانبه در پیمان‌های منطقه‌ای اعم از شانگهای و بریکس موجب شده است که سال ۱۴۰۲ بالاترین میزان جذب معتبر سرمایه‌گذاری خارجی و نه فقط قراردادها کشور را شاهد باشیم.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، خاندوزی با بیان اینکه امیدواریم این روند افزایش از ۴ میلیارد دلار سال گذشته به بیش از ۵ میلیارد دلار در سال جاری ادامه یابد، گفت: با توجه به اینکه در مقایسه با سال‌هایی که گاهی در طول ۴ سال یک دولت بیش از ۵ یا ۱۰ میلیارد دلار جذب سرمایه‌گذاری خارجی به شکل عملی و محقق شده صورت نمی‌گرفت، این روند افزایشی به ما این نوید را می دهد که ما در سال ۱۴۰۳ رکورد مجموع جذب سرمایه گذاری خارجی محقق شده را در پایان دولت سیزدهم به نسبت دولت های گذشته رسما اعلام کنیم.

وی خاطرنشان کرد: مسأله شفافیت شرکت‌های دولتی که در ماه دوم عملکرد دولت آغاز شده بود، دیشب تمام شد و پرونده شفاف‌سازی با ثبت ۲۰۰۵ صورت شرکت دولتی یا شرکت تحت مدیریت دولت در سامانه کدال بسته شد.

در همین راستا مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری خارجی سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران گفت: از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم، ۳۵۶ طرح سرمایه گذاری به ارزش ۶ میلیارد و ۵۱ میلیون دلار جذب شد که در مقایسه با مدت مشابه ماقبل سه برابر رشد یافته است.

ابوالفضل کوده یئ در کارگروه مولدسازی و مرکز خدمات سرمایه گذاری در محل استانداری مازندران بر لزوم رفع مشکلات فراروی سرمایه گذاران خارجی تاکید کرد و افزود: در این راستا کمیسیون سرمایه گذاری خارجی تشکیل و با برپایی جلسات مستمر با سرمایه گذاران در صدد رفع مشکلات فراروی بخش خصوصی و فعالان این عرصه هستیم.

وی با بیان اینکه باید با اتخاذ راهکار درست و اصولی، شرایط و زمینه حضور سرمایه گذاران خارجی در کشور تسهیل شود و این خود بهترین تشویق برای جلب و جذب بیشتر سرمایه گذاران است، اظهار داشت: در کشورمان فرصت های ارزشمندی برای ایجاد سرمایه گذاری وجود دارد و برای رشد اقتصادی نیز نیازمند جلب سرمایه گذاران خارجی هستیم.

وی جذب سرمایه گذار را اولویت کاری دفتر سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران عنوان کرد و افزود: برای رفع تحریم های دشمنان و کم اثر کردن آنها، متنوع سازی کانال های ورود سرمایه گذاران خارجی در کشور مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت و در این راستا افزایش صرافی های مجاز که زیر نظر بانک مرکزی مشغول فعالیت هستند در دستور کار قرار گرفت.

رونق فرصت های صادرات غیرنفتی

مسعود دانشمند، اقتصاددان

فرصت های بسیاری در صادرات غیرنفتی وجود دارد که متاسفانه به آنها توجهی نمی شود. به عنوان مثال، صادرات فرش دستباف و صنایع دستی می تواند به میلیاردها دلار در سال برسد و به هیچ عنوان دور از دسترس نیست. چرا که تجربه این حجم از صادرات را داشته ایم. اما با بی‌توجهی به این کالاها، رقبا بازارهای صادراتی ما را قبضه کرده اند. همچنین ترکیه سالانه میلیاردها دلار صادرات محصولات غذایی دارد که ما هم امکان و ظرفیت این صادرات را داریم اما توجهی به آن نشده است.

مهم‌ترین شاخص اقتصاد هر جامعه صادرات آن است زیرا به کمک آن می‌توانیم حاصل کار و تولید را به فروش رسانده و درآمد آن را در کشور مصرف کنیم، در کشور ما تقریباً همه نیازهای اقتصادی بر پایه نفت تأمین می‌شود. به همین دلیل اهمیت زیادی برای صادرات در نظر گرفته نشده است، البته در سال‌های اخیر که اوضاع صادرات کمی بهبود یافته، صادرات مورد توجه قرار گرفته است و این موضوع هرگاه که مشکلی برای فروش یا کاهش قیمت نفت ایجاد شود، تکرار می‌شود.

در تجارت آزاد دروازه‌های کشور به روی همه محصولات کشور‌های عضو سازمان تجارت جهانی (WTO) باز است. همانطور که همه دروازه‌های کشور‌های دیگر به روی کالا‌های ایران باز است. در این فضا تولید نیم‌بند و غیر رقابتی ایران از بین می‌رود. حال اگر بخواهیم این تجارت آزاد را در مقیاس کوچک‌تر با کشور‌های همسایه دنبال کنیم باز نیاز داریم ابتدا ممنوعیت‌ها را برداریم و تولید را تقویت کنیم بعد وارد تجارت آزاد شویم. در شرایط فعلی اگر به تجارت آزاد بپیوندیم نفس‌های باقیمانده تولید متوقف می‌شود. صنایع فعلی ما قطعا در جریان تجارت آزاد نابود می‌شوند.

همچنین مطالعه کنید:

دلایل قانونی اعتراض شدید مشاوران املاک به «سامانه خودنویس»

به گزارش کسب و کار نیوز ، مهرداد آرمان در گفت و گو با پایگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.