صفحه اصلی / استارت آپ‌ و دانش‌بنیان‌ / استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان / رقبای خارجی از تسهیلات و وام‌های کم‌بهره برخوردار هستند/بنگاه‌داری سنگ پیش‌ پای دانش‌بنیان‌ها
رقبای خارجی از تسهیلات و وام‌های کم‌بهره برخوردار هستند/بنگاه‌داری سنگ پیش‌ پای دانش‌بنیان‌ها

رقبای خارجی از تسهیلات و وام‌های کم‌بهره برخوردار هستند/بنگاه‌داری سنگ پیش‌ پای دانش‌بنیان‌ها

کسب و کار نیوز- مأموریت اصلی بانک‌ها به‌جریان انداختن سرمایه مردم برای رونق تولید است؛ اما یک نخبه فناور می‌گوید همکاری نکردن بانک‌ها به یک مانع جدی برای تولید دانش‌بنیان تبدیل شده است. به گزارش فارس، تولید پمپ‌های پیشرفته صنایع مختلف، موضوع فعالیت یکی از شرکت‌‌های دانش‌بنیان منطقه ویژه اقتصادی پیام است. پای صحبت مدیرعامل این شرکت که از توان مهندسی داخلی برای رفع نیازهای صنعتی استفاده می‌کند، نشستیم تا از نزدیک با گوشه‌ای از پیشرفت‌های فناورانه پیام آشنا شویم. البته این تولیدکننده دانش‌بنیان مسائلی را نیز مطرح کرد که دغدغه بسیاری از فناوران است.

به گزارش کسب و کار نیوز، مهدی فرج‌پوروند، مدیرعامل این شرکت، خود و فعالیت‌های شرکت را این چنین معرفی کرد: بنده در صنعت تولید انواع پمپ‌های صنایع نفت، آب، پتروشیمی و نیروگاهی فعالیت دارم و حدود ۲ سال است که موفق به راه‌اندازی یک شرکت تخصصی در این حوزه به کمک مهندسان جوان و تحصیل‌کرده شدیم.

فرج‌پوروند در خصوص اهمیت این محصولات گفت: این پمپ‌ها کلیدی‌ترین تجهیزات پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و خطوط انتقال نفت و آب در کشور است. در زمینه ساخت این پمپ‌ها، صفر تا صد خط تولید و دانش آن به صورت بومی در کشور وجود دارد. همچنین به هیچ وجه به خارج از کشور وابسته نیستیم و تمامی تجهیزات به طور ۱۰۰ درصدی توسط مهندسان ایرانی ساخته می‌شود. بخش طراحی مهندسی ما با مهندسان جوانی از رشته‌های مهندسی مکانیک، متالورژی، صنایع و برق هستند.

فرج‌پوروند تأکید داشت: در این مجموعه، در کنار پمپ‌ها، موتورهای ضد انفجار نیز تولید می‌شود. تمامی موتورهای مورد استفاده در پالایشگاه‌ها بایستی ضد انفجار و شعله باشند. این پالایشگاه‌ها، معمولا پر از گازهای اشتعال‌زا هستند و ممکن است با کوچک‌ترین اشتباهی هزینه زیادی را ایجاد کند. مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان در خصوص عمده مشکلات شرکت تصریح کرد: در حال حاضر کمبود نقدینگی، اصلی‌ترین مشکل ما در مسیر تولید است. اخیرا بانک‌ها در تأمین مالی، ما را همراهی نمی‌کنند و به همین دلیل کمبود سرمایه داریم. متأسفانه بانک‌های ما با عوامل تولید همکاری ندارند.

او خاطرنشان کرد: با این وجود و با وجود زمینه برای حمایت از تولید ملی و بومی، متاسفانه هنوز سیر پمپ‌های خارجی و به خصوص چینی به کشور جاری است و بازار ایران به روی سازندگان خارجی همچنان باز است. در حال حاضر شرکت تنها با ۳۰ درصد ظرفیت مشغول به کار است و اگر تأمین نقدینگی مورد نیاز صورت گیرد، قادر خواهیم بود که علاوه بر پاسخگویی به حجم بالایی از نیاز داخل، به سمت صادرات و بازار جهانی نیز حرکت کنیم.

فرج‌پوروند تصریح کرد: قیمت پمپ‌های تولیدشده در این مجموعه دانش‌بنیان نسبت به نمونه‌های اروپایی بسیار پایین است و در مقایسه با نمونه‌های چینی نیز کیفیت بالایی دارد و اگر محصول چینی‌ها به کیفیت مطلوب برسد، باز هم محصولات تولیدی این شرکت قیمت به‌صرفه‌تری خواهد داشت. وی تأکید داشت: بانک تسهیلات نمی‌دهد و در ازای درخواست تسهیلات، وثیقه می‌خواهد. در مقابل، با توجه به قوانین یانک‌ها سند کارخانه نیز به دلیل آنکه سند زمین آن اجاره‌ای است، نمی‌تواند به عنوان وثیقه قرار داده شود. رقبای ما شرکت‌های چینی هستند و از هرگونه تسهیلات و حتی وام‌های کم‌بهره برخوردار هستند.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان کمبود تسهیلات را مانعی برای توسعه محصولات دانش‌بنیان عنوان کرد و گفت: ۶ سوله ۳۶۰۰ متری داریم که ۲ سوله تکمیل نشده است؛ یکی از این سوله‌ها نیز در صورت تکمیل برای تولید الکتروموتورهای ضد انفجار مورد استفاده قرار خواهد گرفت که برای اولین بار در ایران تولید و ساخته می‌شوند و تنها به خاطر کمبود نقدینگی راه نیفتاده است. این تجهیزات در حال حاضر از خارج از کشور وارد می‌شود. او در پاسخ به این سؤال که آیا موفق به استفاده از تضمین صندوق نوآوری و شکوفایی برای وثیقه‌گذاری شده است یا خیر، تأکید کرد: آقای دکتر خیاطیان طی بازدیدی که از مجموعه داشتند، قول مساعدت دادند، اما تا این لحظه هنوز موفق به همکاری با صندوق نشدیم.

همچنین مطالعه کنید:

فعالیت ۳ صندوق سرمایه‌گذاری چند بخشی در بازار سرمایه

به گزارش کسب و کار نیوز ، سیاوش پرویزی نژاد رئیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.