صفحه اصلی / اقتصادی / بازرگانی و تجارت / استفاده از ظرفیت تشکل‌ها بر اساس تقسیم کار ملی در اولویت اتاق است
استفاده از ظرفیت تشکل‌ها بر اساس تقسیم کار ملی در اولویت اتاق است

حسین سلاح‌ورزی در نشست با فدراسیون صنایع ماشین‌سازی

استفاده از ظرفیت تشکل‌ها بر اساس تقسیم کار ملی در اولویت اتاق است

کسب و کار نیوز- رئیس اتاق ایران، استفاده از ظرفیت همه تشکل‌ها بر اساس تقسیم کار ملی را اولویت اتاق دهم عنوان کرد و گفت: تلاش می‌کنیم منابع اتاق در مسیر تقویت بخش خصوصی در همه حوزه‌ها هزینه شود.

به گزارش کسب و کار نیوز، رئیس اتاق ایران در نشست با اعضای هیات مدیره فدراسیون صنایع ماشین‌سازی و تجهیزات ایران، گفت: برای تحقق توسعه اقتصادی، اتاق ایران منافع ملی که برآیند نظرات و رویکرد همه اعضا و فعالان اقتصادی است را مطرح و پیگیری می‌کند. او تصریح کرد: در مسیر توسعه اقتصادی، تقسیم کار ملی را ملاک عمل قرار داده و از فدراسیون‌ها می‌خواهیم بخشی از نیازهای اقتصادی کشور در مسیر توسعه را پیگیری کنند.

حسین سلاح‌ورزی، رئیس اتاق ایران صنعت ماشین‌سازی را موتور محرک توسعه صنعتی دانست و گفت: جدی‌ترین زیرساخت هر صنعتی، ایجاد صنعت ماشین‌سازی است. پس اهمیت این صنعت برای اتاق ایران واضح و محرز است.

او تصریح کرد: بر اساس مطالعات و بررسی‌های انجام شده، جایگاه و نقش صنعت ماشین‌سازی در مسیر توسعه صنعتی، مشخص است و این صنعت، حوزه‌ای پرظرفیت محسوب می‌شود، بنابراین در این دوره تلاش خواهیم کرد تا بستر شکل‌گیری زنجیره‌های ایجاد ارزش، شکل بگیرد، صنعت ماشین‌سازی هم حلقه اصلی در این زنجیره محسوب می‌شود.

رئیس اتاق ایران در ادامه به مجموعه برنامه‌هایی که در اتاق دهم پیگیری خواهد شد، اشاره و خاطرنشان کرد: در اتاق ایران اعتقاد داریم که باید منابع موجود برای تقویت بخش خصوصی در همه حوزه‌ها هزینه شود. در واقع اعضای اتاق و شبکه‌ای که شکل گرفته است، اعتباردهنده اتاق بوده و ارزشمند است و از همین طریق می‌توانیم در حوزه اقتصاد، اثرگذار باشیم.

سلاح‌ورزی افزود: علی‌رغم همه انتقادهایی که نسبت به اتاق ایران وجود دارد، مرکز پژوهش‌های اتاق، نقشه اقتصادی از کشور تهیه کرده که شامل مجموعه‌ای از اطلاعات می‌شود و می‌تواند به عنوان زیرساخت خوبی برای توسعه صنایع مختلف قرار بگیرد. همچنین می‌تواند بسترساز تدوین استراتژی توسعه صنعتی کشور باشد. در کنار آن، به دنبال ایجاد سامانه و یا پلتفرمی هستیم که مدلی برای نشان دادن اثر تصمیمات و سیاست‌های اقتصادی روی بازار کوتاه‌مدت بوده و بازار را پیش‌بینی‌پذیرتر می‌کند. این اقدام، می‌تواند انقلابی در اقتصاد غیرقابل پیش‌بینی ایران باشد.

او در ادامه یکی از محوری‌ترین برنامه‌های اتاق دهم را توجه به تقسیم کار ملی عنوان کرد و افزود: در این حوزه اولین مخاطبان، تشکل‌های بالادستی هستند و قرار است با توافقاتی که با آنها خواهیم داشت، مأموریت‌ها را به آنها تفویض کرده و متناسب با آن منابع در اختیارشان قرار دهیم.

رئیس اتاق ایران همچنین درباره وجود تعارض منافعی که بین طیف تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان در موضوعات مختلف وجود دارد، تصریح کرد: نگاه اتاق ایران از مجموع و برآیند دیدگاه‌های هر طیف اقتصادی که عضو اتاق است، حاصل می‌شود و دربرگیرنده منافع ملی کشور است.

اتاق ایران در کنار همه فعالان اقتصادی قرار دارد

محمدرضا بهرامن، نایب‌رئیس اتاق ایران از آینده‌نگری و تلاش برای رسیدن به توسعه صنعتی، سخن گفت و تأکید کرد: در برنامه‌ریزی‌های خود و تلاش برای افزایش سطح اثرگذاری در تصمیمات دولت به کمک تشکل‌ها در همه حوزه‌ها نیاز داریم.

او درباره توجه به توان همه فعالان اقتصادی در بخش صادرات، واردات و تولید، تصریح کرد: باید امانت‌دار بوده و از بازدارندگی بپرهیزیم. باید تمام راهکارهای ممکن را بشناسیم، پیشنهاد کرده و رو به جلو حرکت کنیم. در واقع روند تولید را در کنار واردات مشاهده کنیم. اجازه ندهیم که بخشی از اقتصاد و نیازهای آن پاسخ داده نشود. در واقع تولیدکننده و واردکننده در کنار هم به توافق برسند و متوجه باشند که نیازی به دخالت‌های دولت در این رابطه نیست. در این مسیر اتاق ایران کنار همه بخش‌های اقتصادی ایستاده و حامی آنها خواهد بود.

هر تشکلی سطح اثرگذاری‌اش در اقتصاد را تعریف می‌کند

پیام باقری، نایب‌رئیس اتاق ایران نیز نقش صنعت ماشین‌سازی در زنجیره تولید را به چرخ‌دنده‌های موجود در ساعت توصیف کرد و گفت: اگر قرار است اثرگذار باشیم لازم است همه تشکل‌ها و حوزه‌ها، جایگاه خود را در صحنه اقتصادی بشناسند و نقش خود را تعریف کنند.

او ادامه داد: عمق ساخت داخل و توان ساخت داخل دو مفهومی هستند که در تولید باید لحاظ شود. درباره توان ساخت داخل بحثی نداریم و خوشبختانه در بیشتر حوزه‌ها این توان در حد بالایی وجود دارد؛ اما درباره مفهوم عمق ساخت داخل همچنان جای بحث است که به شدت به شرایط اقتصادی بستگی دارد.

نایب‌رئیس اتاق ایران همچنین حفظ رویکرد صادرات‌محور بودن در تولید را در تدوین نقشه راه و ترسیم جایگاه این صنعت بسیار مهم دانست.

باقری با تأکید بر جایگاه صنعت ماشین‌سازی در صنعت عنوان کرد: لازم است ارتباط بین تشکل‌ها و اتاق، دوسویه شود و فدراسیون‌ها و یا تشکل‌ها منتظر اتاق ایران باقی نمانند. بلکه به شناسایی و حل مسئله بپردازند و مطمئن باشند که اتاق در این مسیر حامی آنها خواهد بود.

استراتژی صنعت ماشین‌سازی در حال تدوین است

در بخش دیگری از این نشست اعضای هیات مدیره فدراسیون صنایع ماشین‌سازی و تجهیزات ایران به تشریح انتظارات و پیشنهادهای خود در ارتباط با اتاق ایران پرداختند. آن‌ها بر انتخاب افرادی متخصص و حرفه‌ای در هر حوزه از بین اعضای تشکل‌های تخصصی برای حضور در مجامع و شوراها که اتاق ایران در آنجا عضویت دارد و می‌تواند نظر بخش خصوصی را منتقل کند، تأکید کردند.

به باور هیات مدیره این فدراسیون لازم است افرادی به نمایندگی از بخش خصوصی در جلسات دولت و سایر نهادهای تصمیم‌گیر حضور پیدا کنند که از تخصص و دانش کافی در حوزه‌های مربوطه، برخوردار باشند.

در این بین احسان ثقفی، رئیس هیات مدیره فدراسیون صنایع ماشین‌سازی و تجهیزات ایران ضمن نگاهی به روند ایجاد فدراسیون که حدود شش ماه از تشکلی آن در اتاق ایران می‌گذرد، گفت: در حال حاضر تعداد اعضای این فدراسیون ۱۱ تشکل است و پیش‌بینی می‌شود تا انتهای سال به ۲۰ تشکل برسد و در مجموع بالغ بر ۴ هزار شرکت در این فدراسیون عضو هستند.

این فعال اقتصادی همچنین از تدوین استراتژی صنعت ماشین‌سازی به همت فدراسیون خبر داد و گفت: متنی تهیه شده نهایی نیست و نیاز به اصلاحاتی دارد، امیدواریم پس از اعمال اصلاحات و بازنگری‌های لازم، مصوبه هیات دولت را بگیرد و یا از طریق مجمع تشخیص ابلاغ شود.

او در ادامه استفاده از نظرات تشکل‌ها در انجام مطالعات و پژوهش‌های اقتصادی که در اتاق ایران انجام می‌شود را نیز مورد تأکید قرار داد.

تأمین ۳ میلیارد دلار نیاز صنایع به ماشین‌آلات از طریق تولید داخل

همچنین امیرعباس اختراعی، نایب‌رئیس فدراسیون صنایع ماشین‌سازی و تجهیزات ایران نیاز سالانه صنایع ایران به انواع ماشین‌آلات را حدود ۱۱ میلیارد دلار برآورد کرد و افزود: ۳ میلیارد دلار از این نیاز به کمک تولید تأمین شده و حدود ۸ میلیارد دلار آن وارد می‌شود. از طرفی ۵۹ میلیارد دلار هم مجموع مصرف سالانه ماشین‌آلات در کشورهایی مانند افغانستان، پاکستان، ترکیه، عراق و کشورهای عضو CIS است. طبق پیش‌بینی انجام شده برای سه سال پیش‌رو ۲۷ میلیارد دلار نیازمند ماشین‌آلات هستیم.

بر اساس اظهارات این فعال اقتصادی، برنامه‌ریزی و قانون مشخصی در ارتباط با این صنعت نداریم و از طرفی بی‌مهرهایی هم از گذشته نسبت به صنعت ماشین‌سازی صورت گرفته و اثرات آن را شاهد هستیم.

اختراعی از بازنگری در قانون مربوط به این حوزه و استفاده از برخی پیشنهادهای اصلاحی که توسط تشکل مربوطه در آن زمان ارائه شد، سخن گفت و افزود: سال ۹۸ اصلاحات قانون مربوطه به تصویب رسید و یکی از اصلاحات انجام شده جایگاه برای بخش خصوصی در هیات نظارت است. البته همچنان بر این باوریم که اهمیت صنعت ماشین‌سازی برای حاکمیت مشخص نیست و با توجه به توانایی بالایی که در این صنعت پیدا کردیم، نباید نادیده گرفته شویم.

ریل‌گذاری برای حرکت منسجم تشکل‌ها

جواد زمانی، معاون استان‌ها و تشکل‌های اتاق ایران با اشاره به قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار گفت: طبق این قانون، اتاق ایران موظف است از موازی‌کاری بین تشکل‌ها جلوگیری کرده و انسجام‌بخشی در این حوزه را جدی دنبال کرده و به سمت ساماندهی تشکل‌ها حرکت کند. همچنین سعی شده موضوعات جلسات کمیسیون‌های مجلس را در اختیار تشکل‌ها قرار دهیم تا در صورت نیاز نمایندگان آنها در این جلسات، حضور پیدا کنند، این کار در حال انجام است.

او ادامه داد: قرار دادن همه تشکل‌ها روی یک ریل و منسجم کردن آنها، موضوع کار معاونت استان‌ها و تشکل‌هاست.

همچنین مطالعه کنید:

افزایش ۲۶۰ درصدی تسهیلات شرکت‌های دانش‌بنیان در ۵ ماهه امسال

به گزارش کسب و کار نیوز، احسان خاندوزی امروز در نخستین رویداد ملی صنعت دانش‌بنیان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.