صفحه اصلی / اسلایدر / مبادلات تجاری ۸.۵ میلیارد دلاری ایران و چین در ۷ ماه
مبادلات تجاری ۸.۵ میلیارد دلاری ایران و چین در ۷ ماه

مبادلات تجاری ۸.۵ میلیارد دلاری ایران و چین در ۷ ماه

کسب و کار نیوز- مبادلات تجاری ایران و چین در ۷ ماهه نخست سال جاری میلادی به ۸ میلیارد و ۵۴۰ میلیون دلار رسید که ۶ میلیارد دلار از این رقم مربوط به صادرات چین به ایران بوده است.

به گزارش کسب و کار نیوز، گمرک چین اعلام کرد مبادلات تجاری ایران و چین در ۷ ماه نخست سال جاری میلادی به ۸  میلیارد و ۵۴۰ میلیون دلار رسیده است. مبادلات ایران و چین در ماه‌های ژانویه تا جولای امسال با  افت ۱۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. مبادلات دو کشور در ماه‌های ژانویه تا جولای ۲۰۲۲ بالغ بر ۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار اعلام شده بود.

واردات چین از ایران در ۷ ماه نخست ۲۰۲۳ به ۲ میلیارد و ۵۴۰ میلیون دلار رسیده که این رقم با کاهش ۴۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. چین در ماه‌های ژانویه تا جولای ۲۰۲۲ بالغ بر ۴ میلیارد و ۴۷۰ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

اما صادرات چین به ایران در ماه‌های ژانویه تا جولای ۲۰۲۳ با افزایش ۱۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۶ میلیارد دلار رسیده است. چین در ۷ ماهه سال قبل ۵  میلیارد و ۱۳۰  میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

بر اساس این گزارش تراز تجاری دو کشور در ۷ ماهه نخست سال جاری میلادی به میزان ۳ میلیارد و ۴۶۰ میلیون دلار به نفع چین بوده است.

به عقیده تحلیلگران رقم تجارت ایران و چین بسیار بیشتر از آمار رسمی است که گمرک چین منتشر می کند. در واقع واردات نفت ایران توسط چین در آمارهای رسمی این کشور درج نمی شود. چین‌ در ۷ ماهه نخست سال جاری میلادی ۳۴۰۰ میلیارد دلار با کشورهای جهان مبادله تجاری داشته که این رقم با افت ۱۳.۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. این کشور در ۷ ماهه نخست امسال ۱۹۴۶ میلیارد دلار کالا صادر و ۱۴۵۵ میلیارد دلار کالا وارد کرده است. صادرات چین در این دوره ۱۴.۵ درصد و واردات این کشور ۱۲.۴ درصد کاهش داشته است.

همچنین مطالعه کنید:

قیمت میوه تا پایان مهر تغییری ندارد

به گزارش کسب و کار نیوز، مصطفی دارایی نژاد از آرامش حاکم بر بازار میوه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.