صفحه اصلی / اسلایدر / برق صنایع خرد به‌طور کامل تامین شده است/ برنامه‌ریزی برای افزایش ۳۰ هزار مگاواتی تولید برق
برق صنایع خرد به‌طور کامل تامین شده است/ برنامه‌ریزی برای افزایش ۳۰ هزار مگاواتی تولید برق

برق صنایع خرد به‌طور کامل تامین شده است/ برنامه‌ریزی برای افزایش ۳۰ هزار مگاواتی تولید برق

کسب و کار نیوز- سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس گفت: در صنایع خرد و کوچک هیچ‌گونه محدودیتی برای دریافت برق نیست و در صنایع کلان نظیر خودروسازی‌ها به طور کامل برق مورد نیاز خود را دریافت کرده و یا صنعت سیمان کشور بیش از سال گذشته برق دریافت و ذخایر آن به نسبت سال گذشته افزایش یافته است.

به گزارش کسب و کار نیوز، علی خضریان در تشریح نشست کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با حضور علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو، اظهار کرد: این جلسه به منظور بررسی آثار و تبعات قطع برق در صنعت و کشاورزی و آخرین وضعیت مصرف برق در زمان پیک مصرف تشکیل شده بود که در ابتدای این جلسه وزیر نیرو گزارشی از نحوه مدیریت انرژی و چگونگی جبران ناترازی تولید برق ارائه کرد.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس افزود: بر اساس گزارش وزارت نیرو و با توجه به اینکه در دهه نود حدود یک‌سوم نیاز کشور نیروگاه تولید شده است، کشور دچار ناترازی در دوسوم نیازها شده است که در تابستان ۱۴۰۰ این ناترازی به ۱۵ هزار مگاوات در تابستان رسید.

۷ هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه شده است

وی تصریح کرد: بر اساس برنامه اعلامی وزارت نیرو، راه‌اندازی سه نیروگاه ۱۰ هزار مگاواتی توسط صنایع بزرگ و با بهره‌گیری از انرژی تجدیدپذیر در دستور کار است که تا پایان سال گذشته ۷ هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه شده است و تا پایان سال جاری نیز نیروگاه فولاد، آلومینیوم المهدی و گل‌گهر راه‌اندازی می‌شود؛ همچنین بر اساس برنامه اعلام شده قرار است تا پایان برنامه هفتم بیش از ۳۰ هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور افزوده شود.

خضریان خاطرنشان کرد: بر اساس قانون مصوب مجلس باید یک درصد برق صنایع از منابع تجدید پذیر باشد و تا سال پنجم این رقم به ۵ درصد برسد و طبق اعلام وزیر نیرو با این قانون تقاضا برای تولید انرژی تجدیدپذیر ایجاد شده است و با راه‌اندازی تابلوی سبز در بورس جهت خرید و فروش انرژی تجدیدپذیر در دو ماه متقاضی زیادی در بازار برای آن ایجاد شده است و به وضعیت مطلوبی در حوزه تولید انرژی تجدیدپذیر به نسبت گذشته رسیدیم.

مصرف برق افزایش یافته است

عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس با بیان اینکه با وجود افزایش تولید برق نسبت به سال گذشته مصرف نیز افزایش یافته است، گفت: امسال نسبت به سال گذشته ۴ هزار مگاوات در پیک مصرف، برق بیشتری در کشور مصرف شده است. همچنین بر اساس گزارش دریافتی ۲۰ درصد چاه‌های کشاورزی بیش از میزان پروانه برداشت می‌کنند که لازم است وزارت نیرو اقدامات پیشگیرانه خود را انجام دهد.

وی در خصوص نحوه مدیریت انرژی صنایع نیز گفت: بر اساس تعهد وزارت نیرو در مورد صنایع سطح‌بندی شده، در صنایع خرد و کوچک هیچ‌گونه محدودیتی برای دریافت برق نیست؛ اما انرژی صنایع متوسط و بزرگ مستقر در شهرک‌های صنعتی به شکل محدود مدیریت شده‌اند و صنایع کلان نظیر پتروشیمی‌ها، صنایع فولادی، صنایع سیمان، خودروسازی‌ها و… با تعامل مشمول مدیریت شده‌اند، به‌طوری که برخی صنایع نظیر خودروسازی‌ها به طور کامل برق مورد نیاز خود را دریافت کرده و یا صنعت سیمان کشور بیش از سال گذشته برق دریافت و ذخایر آن به نسبت سال گذشته افزایش یافته است.

خضریان در پایان تصریح کرد: در این جلسه همچنین در خصوص مصرف برق خانگی تأکید شد وزارت نیرو موظف است در موضوع الگوی مصرف و مشوق‌های در نظر گرفته شده برای خانوارهایی که پایین‌تر از الگوی مصرف را ثبت می‌کنند، با توجه به سیاست‌های جمعیتی و بر اساس جمعیت خانوارها و نه به صورت یکسان تنظیم و اصلاح کند. همچنین موظف شد با استفاده از ظرفیت ایجاد شده در سامانه املاک و اسکان وضعیت سکونت افراد و زمان سکونت در واحدهای استیجاری را ملاک مصرف انرژی نسبت به سال گذشته ایشان قرار دهد و مشوق‌های مصرف به جای اختصاص به کنتور مسکونی، بر مبنای محل سکونت خانوار اختصاص پیدا کند.

همچنین مطالعه کنید:

قیمت میوه تا پایان مهر تغییری ندارد

به گزارش کسب و کار نیوز، مصطفی دارایی نژاد از آرامش حاکم بر بازار میوه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.