صفحه اصلی / اسلایدر / تقاضا برای خرید گل و گیاه به صفر رسید
تقاضا برای خرید گل و گیاه به صفر رسید

تقاضا برای خرید گل و گیاه به صفر رسید

کسب و کار نیوز- رئيس اتحاديه فروشندگان گل و گياه تهران گفت: هزينه‌ هاي سنگين زندگي موجب شده در مديريت اين هزينه‌ ها، مخارج خريد گل يا حذف شده و يا به حداقلي‌ترين نقطه برسد.

به گزارش کسب و کار نیوز، رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تهران بیان کرد: نه تنها تقاضایی برای خرید گل وجود ندارد که حتی محدودیت ها در هزینه باعث کاهش ۷۰- ۸۰ درصدی فروش گل نسبت به سال گذشته شده است. اکبر شاهرخی، رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تهران با بیان اینکه ایران هفدمین کشور تولیدکننده گل در دنیا است گفت: ایران با ظرفیت بالا، توان تولید و صادرات گل و گیاه تزئینی دارد، اما متأسفانه بازار داخل به دلیل مشکلات رکود و تورم به بازاری کمتوان تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه بیشترین تولید گل های گلدانی در استان مازندران انجام می گیرد، ادامه داد: همچنین رتبه دوم و سوم تولید گل به شهرستان پاکدشت و محلات میرسد که در این مناطق بیشتر گل های تزئینی تولید می شود.

شاهرخی با اشاره به افزایش تولید گل و گیاه در فضای گلخانه ای گفت: در حال حاضر تولید گل تزئینی در کشور به بیش از ۴ میلیارد شاخه گل، درختچه و گلدان رسیده است که این ظرفیت در نوع خود قابل قبول است، اما هزینه تولید نسبت به سال گذشته با افزایش بیش از ۵۰ درصد مواجه شده است.

صادرات گل های ایرانی به کشورهای همسایه

رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تهران درباره وضعیت صادراتی گل و گیاه از ایران نیز اظهار کرد: ارزش پول ملی ایران هر روز در حال اُفت است، همین موضوع برای کشورهای همسایه ها در خصوص واردات گل از ایران مقرون به صرفه تر است، زیرا نرخ برابری ریال و دلار به نحوی است که تولید گل و گیاه را برای همسایگان ما هزینه برتر از واردات می کند به همین دلیل محصولات ایران روانه بازار کشورهای همسایه می شود.

شاهرخی تصریح کرد: بازار عراق، ارمنستان، گرجستان، تاجیکستان، روسیه و در حال حاضر خریدار گلهای ایرانی است و این موضوع می تواند به مراتب بالاتر از این ارقام باشد که تاکنون هدف گذاری دقیقتر و جامع تری صورت نگرفته است.

بازار گل و گیاه به رکود کامل فرو رفته است

رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تهران درباره شرایط بازار داخلی نیز گفت: با توجه به ایام شهادت سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع) بازار گل و گیاه به رکود کامل فرو رفت، زیرا در چنین ایامی میزان تقاضا برای خرید گل و گیاه به صفر میل می کند.

شاهرخی افزود: البته پس از سپری شدن این ایام نیز نمیتوان بازگشت رونق قابل توجهی به بازار را انتظار داشت، زیرا از یک سو به طور کلی آمار ازدواج در کشور کاهش یافته است و از سوی دیگر هزینه های سنگین زندگی موجب شده تا در مدیریت هزینه های زندگی، مخارج خرید گل یا حذف شده و یا به حداقلی ترین نقطه برسد.

رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تهران تاکید کرد: با توجه به شرایط اقتصادی کشور نمی توان انتظار داشت که رونق چندانی به بازار گل فروشان برگردد.

همچنین مطالعه کنید:

خبر مهم برای دارندگان دسته چک/ مهلت پذیرش چک‌های قدیمی در چکاوک تمدید شد

به گزارش کسب و کار نیوز، در حال حاضر و با گذشت دو سال و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.